Zdjęcie: Maciej Brzana / Rzeszów News

Ściana kamienicy nr 43 przy ulicy Hetmańskiej w Rzeszowie zostanie pokryta muralem z wizerunkiem Tadeusza Nalepy, założyciela zespołu Breakout.

Jak poinformował Artur Gernand z Kancelarii Prezydenta Rzeszowa, wybór miejsca nie jest przypadkowy. – To właśnie w tej kamienicy w latach 1945-1955 mieszkał Tadeusz Nalepa – przypomina Gernand. 

To będzie już drugi „muzyczny mural” przy ulicy Hetmańskiej. Pod koniec 2021 roku na ścianie bloku nr 16 artyści z warszawskiego Good Looking Studio namalowali postać Tomasza Stańki, nieżyjącego już światowej sławy trębacza, i też związanego z Rzeszowem. 

W sierpniu do Stańki dołączy Tadeusz Nalepa, „ojciec polskiego bluesa”, który urodził się w Zgłobniu, a wychował w Rzeszowie. Z taką inicjatywą upamiętnienia założyciela Breakoutu wyszła Estrada Rzeszowska. Konsultowała to z bratem Tadeusza Nalepy – Czesławem. 

Jak informują urzędnicy, projekt muralu jest w fazie kreacji. – Będzie przedstawiał Nalepę z synem Piotrem, a inspiracją będzie fotografia autorstwa Marka Karewicza z okładki płyty „Blues” Breakoutu – zapowiada Artur Gernand.

Zdjęcie: Estrada Rzeszowska

Mural wykona kolektyw rzeszowskich artystów, do dyspozycji będzie miał ścianę o powierzchni 210 m kw. Zgodę na powstanie muralu wyraziła wspólnota mieszkańców, kamienicą administruje Miejski Zarząd Budynków Mieszkalnych.

Roman Szczepanek, prezes MZBM, mówi, że warto, szczególnie młodym rzeszowianom, przypominać znanych artystów, którzy pochodzą z naszego miasta, a forma muralu idealnie się do tego nadaje. – Nie można takiej szansy przepuścić – uważa prezes Szczepanek.

Tadeusz Nalepa urodził się w 1943 r. w Zgłobniu k. Rzeszowa. W 1965 r. założył Blackout, z którym pierwsze koncerty dawał w rzeszowskich lokalach. Zespół istniał do końca 1967 r.

Rok później Nalepa założył Breakout, z którym nagrał 10 płyt. Nalepa stworzył takie przeboje jak choćby „Kiedy byłem małym chłopcem”, czy „Gdybyś kochał, hej”, „Na drugim brzegu tęczy” albo „Poszłabym za Tobą”. Tadeusz Nalepa zmarł 4 marca 2007 roku.

Rzeszów od kilkunastu lat upamiętnia twórczość artysty, co roku organizuje Breakout Days Festiwal. W 2022 roku odbyła jego trzynasta edycja. Od 2009 roku na ulicy 3 Maja stoi pomnik Nalepy. W ubiegłym roku artysta został patronem zabytkowego parku w Zgłobniu.

W Rzeszowie jest już mural Tadeusza Nalepy, w 2016 roku na garażu Estrady Rzeszowskiej namalował go Arkadiusz Andrejkow

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama