31 czerwonych pojemników stanie na ulicach Rzeszowa. Będą przeznaczone na zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny. – Rzeszów to ma być nie tylko smart, lecz także green city – mówi prezydent Konrad Fijołek.
– Działania proekologiczne w naszym mieście to priorytet. Teraz rzeszowianie będą mogli szybko i całkowicie bezpiecznie dla środowiska oddać elektryczne śmieci. A te dzięki selektywnej zbiórce mogą dostać drugie życie – mówił w piątek Konrad Fijołek.
Prezydent podpisał umowę z firmą MB Recykling oraz Fundacją Odzyskaj Środowisko. Dzięki niej Rzeszów dołączył do projektu Elektryczne Śmieci, co oznacza, że w stolicy Podkarpacia stanie 31 specjalnych pojemników na zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny. 25 z nich jest już montowanych.
– Charakterystyczne czerwone pojemniki pojawią się we wszystkich dzielnicach miasta. Zależy nam, aby Rzeszów był tylko smart, lecz także green city – podkreślał prezydent Fijołek.
Mały sprzęt
Pojemniki przeznaczone będą na sprzęt małogabarytowy, a więc taki, który nie przekracza 50 cm, np. baterie, żarówki, suszarki, tostery, aparaty fotograficzne, telefony, nośniki danych i tonery.
Dodatkowo na pojemnikach znajdzie się nr tel. 572 102 102, pod który mieszkańcy mogą zadzwonić, aby poprosić o odbiór sprzętu wielkogabarytowego. Za „symboliczną opłatę”.
– Cieszymy się, że Rzeszów dołączył do projektu. Zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny jest niebezpieczny i powinien trafiać do specjalnych pojemników, a nie do koszów z odpadami mieszanymi – tłumaczył Robert Magolon, pełnomocnik zarządu ds. projektu „Elektryczne Śmieci”. – W naszych instalacjach sprzęt jest odpowiednio przetwarzany – dodawał.
Projekt Elektryczne Śmieci jest czteroletni. Miasto za udział w nim nie zapłaci ani złotówki. – Działania są bezpłatne zarówno dla samorządu, jak i mieszkańców. To uzupełnienie systemu gospodarowania odpadami – zapewniał Magolon. – Dla mieszkańców to same korzyści – stwierdziła Jolanta Kaźmierczak, wiceprezydent Rzeszowa, która nadzoruje w mieście gospodarkę komunalną.
Od pralki do ula
Umowa, którą podpisał prezydent, gwarantuje nie tylko pojemniki na zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny. Dodatkowo rzeszowianie zyskają dostęp do platformy edukacyjnej (z bajkami, filmami, grami i artykułami naukowymi) oraz miejską pasiekę z recyklingu.
Rzeszowskie ule powstaną z materiałów pochodzących z elektrycznych śmieci. Podobne znajdują się w Wielkopolsce i są wykonane m.in. z bębnów od pralek. – Miodem podzielimy się z mieszkańcami – obiecał przedstawiciel fundacji Odzyskaj Środowisko.
Tony śmieci
Projekt Elektryczne Śmieci działa już w 35 miastach w Polsce.
– Elektrośmieci coraz ciaśniej nas otaczają, a takie pojemniki ułatwiają ich zbiórkę. Jako obywatele będziemy mieć pewność, że te odpady nie trafią byle gdzie i zostaną profesjonalnie zagospodarowane – ocenił prezydent Fijołek.
– Wiedza o tym, jak postępować ze zużytym sprzętem elektronicznym, jest bardzo ważna – przypominała Gabriela Leszczyńska, prezes Organizacji Odzysku Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego AURAEKO.
W 2020 roku przeciętny Polak wyprodukował 14 kg elektroodpadów. Czerwone pojemniki mają być opróżniane nie rzadziej niż raz na 2-3 tygodnie.
Urzędnicy zapewniają, że pojemniki na elektrośmieci nie zastąpią obwoźnego systemu zbiórki takich odpadów, który od kilku lat odbywa się w różnym czasie na terenie miasta. – Ten system utrzymamy – zadeklarowała Ewelina Bednarska, dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Rzeszowa.
Miejska czerwonych pojemników w Rzeszowie
Os. Nowe Miasto
– Podwisłocze 2,4
– Podwisłocze 6
– Podwisłocze 24
– Popiełuszki 6
– Świadka 1-7
Os. Mieszka I
– Monte Cassino 14
– Niepodległości 9-11
– Twardowskiego 2
Os. Króla Augusta
– Kr. Augusta 25
– Sportowa 19
Os. Krakowska-Południe
– Kotuli 5
– Lewakowskiego 3
Os. Staromieście
– Gromskiego 2
Os. Paderewskiego
– Krzyżanowskiego 8
– Paderewskiego 3
Os. Dąbrowskiego
– Żwirki i Wigury 7
Os. Drabinianka
– Cicha 7
– Grabskiego 98/100/104
Os. Zawiszy Czarnego
– Bieszczadzka 9
– Podgórska 16
Os. Kotuli
– Dukielska 11
– Iwonicka 9 / Żmigrodzka 1
– Krajobrazowa 6/12
Os. 1000-lecia
– Kochanowskiego 13-15
– Podchorążych 3
Os. Zalesie
– Dunikowskiego 31-33
Os. Baranówka
– Kolbego 6
Os. Drabinianka
– Strażacka 18 a ,b, c
Os. gen. Andersa
– Ofiar Katynia 21
Os. Budziwój
– Budziwojska 154, Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 7
Os. Przybyszówka
– Dębicka 288,Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 10
(taz)
redakcja@rzeszow-news.pl