Zdjęcie: Materiały organizatorów

Złożeniem kwiatów i zapaleniem zniczy pod Pomnikiem Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych na cmentarzu Wilkowyja w Rzeszowie i na grobach więźniów KL Auschwitz uczczono w niedzielę 14 czerwca 80. rocznicę pierwszej deportacji Polaków do Auschwitz, w tym więźniów z pierwszego transportu – Zbigniewa Bendowskiego, nr 383 i Stanisława Szpunara, nr 133. 

Pamięć o ofiarach Holocaustu uczcili członkowie Polskiego Związku Byłych Więźniów Politycznych Hitlerowskich Więzień i Obozów Koncentracyjnych z Koła Rejonowego w Rzeszowie na czele z prezes Związku – Stanisławą Imiołek – 98-letnią byłą więźniarką Ravensbruck. Uroczystości związane z 80. rocznicą pierwszej deportacji Polaków do KL Auschwitz w niedzielę odbyły się w całej Polsce. 

Wcześniej oddali także uczniowie klas mundurowych X LO w Rzeszowie, którzy nagrali specjalny filmik w hołdzie milionom ofiar i jako dowód pamięci o ostatnich żyjących w Rzeszowie i na Podkarpaciu.

14 czerwca obchodzona jest rocznica pierwszego transportu z deportowanymi 728 Polakami, w tym ok. 130 mieszkańców obecnego Podkarpacia (głównie młodymi ludźmi, harcerzami, studentami, członkami podziemnych organizacji niepodległościowych, żołnierzami wojny obronnej 1939 r.), z więzienia w Tarnowie do nowo utworzonego niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz. Taki był początek funkcjonowania tej największej fabryki śmierci.

Dzień 14 czerwca, dzięki staraniom byłych polskich więźniów I transportu, jest świętem narodowym ustanowionym w 2006 roku przez Sejm RP jako Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady.

 

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama