Zdjęcie: Sebastian Stankiewicz / Rzeszów News

Znana jest już trasa IV Marszu Równości, który w sobotę (15 lipca) przejdzie ulicami Rzeszowa. Paradę społeczności LGBT po raz pierwszy poprowadzą drag queens: Kitty Queen i Avrill De Mon.

IV Marsz Równości w Rzeszowie odbędzie się pod hasłem „Idziemy po równość i pokój”. Postulaty są takie same, jak podczas jesiennego marszu, który odbył się 10 września 2022 r.  To m.in. uchylenie przez samorządy stref anty-LGBT, odrzucenie kart fundamentalistów katolickich z Ordo Iuris i prawo adopcji dzieci. 

Marsz Równości, podobnie jak w poprzednich latach, wyruszy z tzw. mostu tęczowego, łączącego ulicę Warzywną z Naruszewicza i Targową. Marsz wyruszy o godz. 14:00. Jego uczestnicy przejdą ulicami: Rejtana, Kopisto, Lisa-Kuli, Cieplińskiego i Piłsudskiego. Marsz zakończy się przed Urzędem Wojewódzkim, od strony ul. Grunwaldzkiej.

Zdjęcie: materiały organizatorów

Po raz pierwszy platformę rzeszowskiego Marszu Równości poprowadzą drag queens: Kitty Queen i Avrill De Mon. Wśród gości parady społeczności LGBT ma być m.in. Sylwia Spurek, feministka, była zastępczyni Rzecznika Praw Obywatelskich, dziś posłanka Parlamentu Europejskiego. Organizatorzy spodziewają się około 600 uczestników marszu. 

Będą nieśli duże tęczowe flagi, jak również sektorówki wyrażające solidarność z Ukrainą oraz społecznością osób transpłciowych. Flagi będą reprezentować osoby niebinarne, aseksualne, panseksualne, biseksualne, lesbijki i gejów. Podczas sobotniej parady nie zabraknie także muzyki. Do czwartku do ratusza nie zgłoszono żadnej kontrmanifestacji. 

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!
Zdjęcie: materiały organizatorów

Na IV Marszu Równości pojawią się również działacze Komitetu Obrony Demokracji, którzy będą promować akcję #WyboruBezPicu”, czyli rejestrację osób, które podczas jesiennych wyborów parlamentarnych mogą być ich społecznymi obserwatorami. Akcję popierają także politycy opozycji, m.in. podkarpacka europosłanka PO Elżbieta Łukacijewska.

Po Marszu Równości, o godz. 17:00 w pubie Underground przy ulicy Matejki odbędzie się impreza integracyjna. Wstęp bezpłatny. – Pozostańmy w marszowym nastroju na wieczornym spotkaniu ze znajomymi! – zachęcają organizatorzy. 

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama