Zdjęcie: Kamil Pudełko / Rzeszów News

Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa, nie weźmie udziału w III Marszu Równości w Rzeszowie. Ale będzie sporo innych gości. 

III Marsz Równości odbędzie się w sobotę, 10 września. Parada środowisk LGBT rozpocznie się o godz. 14:00 w okolicach Mostu Narutowicza (tzw. most tęczowy). Uczestnicy marszu przejdą ulicami: Podwisłocze, Kopisto, Most Zamkowy, Kilara, Szopena, Lubomirskich, 3 Maja, Kościuszki, Słowackiego. Marsz zakończy się o godz. 17:00 na parkingu przy ratuszu.

W czasie parady na jej trasie należy się spodziewać utrudnień. – Policjanci drogówki będą całkowicie zamykać dla ruchu poszczególne odcinki dróg – poinformowała asp. sztab. Magdalena Żuk z Komendy Miejskiej Policji w Rzeszowie. To jej funkcjonariusze będą dbać o bezpieczeństwo uczestników marszu, proszą ich, by stosowali się do poleceń mundurowych.

III Marszowi Równości towarzyszyć będzie hasło „Idziemy po równość i pokój”. Paradzie patronują prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek oraz Komisja Europejska. Na początku lipca ratusz informował, że prezydent Fijołek weźmie udział w marszu, pod warunkiem, że nie będzie miał w tym czasie innych obowiązków. Już wiadomo, że prezydenta nie będzie. 

– Prezydent będzie w tym czasie w Krakowie. Wyjeżdża już w piątek. Będzie uczestniczył w dwudniowych, zaplanowanych już wcześniej spotkaniach i rozmowach – powiedziała nam Marzena Kłeczek-Krawiec, rzecznik prezydenta Rzeszowa.

Organizatorzy parady przewidują, że weźmie w niej udział od 500 do 1000 osób. Zadbali o wizualną oprawę marszu, dla uczestników przygotowali tysiąc przypinek, będą trzy sektorówki – tęczowa, ukraińska oraz trans. Będzie też kilkadziesiąt transparentów z nazwami miejscowości z uchwałami anty-LGBT oraz wezwaniami do ich uchylenia.

Homokomando, gejowska drużyna sportowa z Warszawy, zapowiedziała, że do Rzeszowa przyjedzie z tęczową bramką. – Weźcie ze sobą dużo tęczowych flag, transparentów i innych elementów. Będzie mnóstwo okazji do zrobienia fajnych zdjęć – zachęcają organizatorzy rzeszowskiego Marszu Równości.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!

Na marszu odbędzie się także zbiórka pomocy rzeczowej dla walczącej o wolność Ukrainy. W tej chwili najbardziej potrzebne są artykuły szkolne (zeszyty, długopisy, kredki itp.) oraz żywność o długim terminie ważności. Podczas parady będzie specjalna platforma, na którą możecie przynosić dary. Potem zostaną one przekazane Fundacji Folkowisko.

Na marszu będą przemawiać m.in. europosłanka Zielonych Sylwia Spurek; Maja Heban, transpłciowa aktywistka i publicystka; lubaczowski radny Marcin Piotrowski; dziennikarka „Newsweeka” Renata Kim; Kazimierz Strzelec, katolik, gej z Fundacji „Wiara i Tęcza”; przedstawiciele_ki Kampanii Przeciw Homofobii, podkarpackiej Lewicy i Homokomando. 

Do Urzędu Miasta nie zgłoszono kontrmanifestacji. – Termin ich rejestracji zakończył się na 2 dni przed tym wydarzeniem. I właśnie minął – przekazała Marzena Kłeczek-Krawiec. Policja jednak zastrzega. – Mogą być zgromadzenia spontaniczne, a te nie wymagają zgłoszenia – mówi asp. sztab. Magdalena Żuk.

Policja nie ujawnia liczby funkcjonariuszy, którzy będą zabezpieczać marsz. – Będzie ona adekwatna do liczby ewentualnych incydentów, jakie mogą wystąpić – słyszymy w rzeszowskiej komendzie. 

(la, ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama