Reklama

476 osób weźmie udział w pierwszym na Podkarpaciu Ultramaratonie. Zawodnicy wystartują w sobotę (31 maja) o godz. 4.24 z rzeszowskiego Rynku.

Ultramaraton Podkarpacki odbędzie się na dwóch dystansach: 70 km oraz 110 km. W krótszym będzie uczestniczyło 191 osób, w dłuższym 265. – Jest duże zainteresowanie biegami, a mam nadzieję, że po  ultramaratonie jeszcze wzrośnie – mówi Lucyna Sroka ze stowarzyszenia Ultra Run, które organizuje ultramaraton.

Zawodnicy do Rzeszowa zaczynają zjeżdżać już dziś. Wieczorem (o godz. 20:00) będą mieć tzw. odprawę, podczas której zostaną im rozdane pakiety startowe, jeszcze raz dokładnie przedstawiona trasa i przypomniane zasady bezpieczeństwa i rywalizacji. Biuro zawodów znajduje się w Rzeszowskim Ośrodku Sportu i Rekreacji. Będzie otwarte dziś od godz. 16:00. Pakiety startowe można odbierać do godz. 22:00.

Trasa Ultramaratonu przebiegać będzie w znacznej części żółtym szlakiem dookoła Rzeszowa. Zawodnicy z Rynku wyruszą o godz. 4.24. Potem ul. Targową, Lwowską wbiegną w Olbrachta.  Bieg ma charakter terenowy, odbywać będzie się głównie drogami polnymi i leśnymi, w niewielkiej części po nawierzchniach asfaltowych.

Bieg na krótszym dystansie (70 km) i w pierwszej części dystansu długiego jest wyzwaniem dla miłośników zbiegów i podbiegów, które choć niedługie są liczne. Trasa długa (110 km) dedykowana jest ultramaratończykom lubiącym rywalizować także na trasach płaskich, gdyż po 60 km ukształtowanie terenu zmienia się, co wiąże się z położeniem geograficznym Rzeszowa na pograniczu Pogórza Środkowobeskidzkiego i Kotliny Sandomierskiej.

Na starcie zjawi się wielu utytułowanych zawodników z całej Polski. – Będzie m.in. Tomasz Kuliński, Maciej Więcek i znany rzeszowski maratończyk Robert Korab. Sporo będzie również zawodników, którzy debiutują w biegu, ale wiem, że są nastawieni na mocną rywalizację – mówi Lucyna Sroka. Organizatorzy podkreślają, że ultramaraton jest niezwykłą okazją do promocji Rzeszowa oraz do przybliżenia walorów turystycznych naszego regionu.

– To jedyna w naszym regionie szansa, by zmierzyć się z ultramaratońskim dystansem. Jestem pewny, że stworzymy bieg wyjątkowy i niepowtarzalny, w którym wystartują zarówno lokalni biegacze, jak też sportowcy z całego kraju – mówi podkreśla Wojciech Sroka, dyrektor zawodów. – Specyfika biegów ultramaratońskich gwarantuje biegaczom naprawdę niezapomniane przeżycia, a kilometraż i długi czas spędzony na trasie, z reguły w samotności to wielkie wyzwanie nie tylko w sferze fizycznej, ale również mentalnej – dodaje.

Wśród uczestników ultramaratonu są m.in. studenci. – Moja motywacja wydaje się być bardzo prozaiczna: sport uprawiam od zawsze, często i intensywnie, a ultramaraton to kolejne wyzwanie rzucone samemu sobie. Mimo, że największe i najbardziej wymagające ze wszystkich do tej pory – mówi opowiada Daniel Litwin, absolwent Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie.

Relacja z zawodów będzie się odbywała na Rynku. Przygotowania rozpoczną się o godz. 7:00. Organizatorzy spodziewają się, że pierwszy zawodnik z krótszego dystansu na metę wbiegnie ok. godz. 10.20, z dłuższego o 16:30. Imprezę na Rynku poprowadzą Marcin Ziobro i Szymon Taranda.

Utramaratonowi Podkarpackiemu będzie towarzyszyć szereg okolicznościowych imprez na Rynku. Od godz. 12:00 do 18:00 odbywać się będą konkursy, loterie i prezentacje. O 13:30 będzie pokaz brazylijskiego tańca capoeira. Od 14:00 do 15:00 występy zespołów pieśni i tańca. Potem występy dziecięce Largo i Flash Dance.

Będzie też można zbadać skład swojego ciała.

O godz. 17:00 zaplanowano dekorację zawodników. Wieczorem od 19:00 do 20:00 na Rynku zagrają zespoły Biegun Zachodni The Remedy For. Dekorację zwycięzców maratonu zaplanowano na 20:00. Później losowanie nagród spośród wszystkich uczestników zawodów. Ultramaraton Podkarpacki zakończą dwa wieczorne koncerty. O 20:30 zobaczymy zespół Tharantula, a o 21:15 rozpocznie recital zespołu Klang.

Regulamin biegu, profil tras oraz szczegółowe informacje o ultramaratonie na stronie ultramaratonpodkarpacki.pl, a także na Facebook.com/ultrapodkarpacki.

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama