Zdjęcie: Ewa Szyfner / Rzeszów News
Reklama

– Pokażmy, że mieszkańcy Rzeszowa są przeciwko wykorzystywaniu zwierząt w cyrkach – tak rzeszowski oddział Fundacji “Viva” zachęca do udziału w pikiecie przed Cyrkiem Zalewski, który w środę 15 sierpnia przyjedzie do Rzeszowa.

Cyrk Zalewski to największy i najbardziej znany cyrk w Polsce. Cyrkowe korzenie Zalewskich sięgają niemal 200 lat wstecz – syn właściciela – Kamil Zalewski – reprezentuje już ósme pokolenie artystów cyrkowych w rodzinie. 

Cyrk Zalewski w najbliższą środę (15 sierpnia) pojawi się w Rzeszowie na rogu ulicy Wyspiańskiego i Witosa. Pokaz rozpocznie się o 17:30, w programie m.in. jest występ wielbłądów, koni, psów i kóz. 

I właśnie przeciwko wykorzystywaniu zwierząt w pokazie cyrku będą protestowali działacze fundacji “Viva” z Rzeszowa i inicjatywy “Nie dla cyrku ze zwierzętami w Rzeszowie”. Pikieta przed cyrkiem rozpocznie się tego samego dnia o 16:45. 

“Pokażmy, że mieszkańcy Rzeszowa są przeciwko wykorzystywaniu zwierząt w cyrkach! Jesteśmy zwolennikami sztuki cyrkowej reprezentowanej przez ludzi, którzy z własnej i nieprzymuszonej woli prezentują swoje umiejętności. Wykorzystywanie zwierząt to anachronizm, którego miejsce jest na śmietniku historii. Nie godzimy się na poniżanie i brutalną tresurę zwierząt” – czytamy na Facebooku organizatorów środowego protestu.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ:

16 KOMENTARZE

 1. Mamy XXI wiek i uciechy kosztem słabszych istot czas odesłać do lamusa. Czas zacząć także poważnie traktować pierwsze słowa ustawy o ochronie zwierząt: zwierzę nie jest rzeczą, każde ma prawo do życia w warunkach zgodnych z potrzebami gatunku. Nawet pomijając okrucieństwa łamania psychiki i tresury, cyrk takich warunków zwierzętom nie zapewnia.
  Czekam na nowelizację ustawy, która zakazałaby jednoznacznie wykorzystywania zwierząt w cyrkach.
  Póki co – pikietujmy!

 2. @real
  Brutalnie pałować tylko dlatego, że ktoś ma inne poglądy, czy w ogóle ośmiela się przeciwko czemuś protestować? Pewnie sam wziąłbyś taką “blondynkę” w swe łapska.
  Stanowisz doskonały przykład komuszej mentalności, zjawiska bardzo popularnego wśród zagorzałych “antykomunistów”, (pseudo)patriotów i innych tzw. prawdziwków.
  A może to już faszyzm?

 3. Jak się chwalisz, że ścieżka zdrowia i “blondynki” nauczyły cię pokory to tylko współczuć. Świadczy o tym, że dałeś się złamać. Człowieka z charakterem pały raczej hartują i utwierdzają w poglądach. Rozumiem,że po pałowaniu jeszcze wstąpiłeś do ORMO, by razem z “aktywem” tłuc niepokorną gównażerię?

 4. Pat Derby, była treserka w jednym z amerykańskich cyrków, która porzuciła swój zawód i założyła schronisko dla zwierząt cyrkowych tak mówi o tresurze zwierząt: “tresowanie niedźwiedzi jest szczególnie ciężkie. Klasyczną metodą jest bicie ich po nosie. Mieliśmy niedźwiedzia cyrkowego, którego nos był pokryty strupami i nosił ślady wielokrotnego złamania, a jeżeli podnosiło się rękę natychmiast uciekał”. O tresowaniu lwów i tygrysów: “Nie jest to miły widok patrzeć na nie podczas tresury. Mają łańcuchy i sznury wokół karków. Stosuje się wobec nich wiele brutalności, aby zmusić do posłuszeństwa wobec tresera”.

 5. W obecnej, jak to nazwał Korwin – Mikke, dupokracji, co niektórym przydałaby się “ścieżka zdrowia”. Wiem, na czym polegała, bo miałem tę wątpliwą przyjemność ją przejść. Otóż trzeba było przebiec między szpalerem ZOMO, wyposażonym w te długie pieszczochy, “blondynki”, z których robili niemały użytek. A im szybciej się przebiegło, tym mniej razów przyjęło się na grzbiet. A bolały słusznie…
  Ale, co obiektywnie należy przyznać, uczyły pokory.
  Tak więc podobnych przeżyć życzę dzisiejszym obrońcom rozwielitka ponurego, czy jak tam zwą się te dzisiejsze “siostry miłosierdzia”.

 6. Walnijcie sie w leb dekle. Nudzi wam sie ? To idzcie sobie pojeŹdzić nowymi rowerami miejskimi, a nie protestujecie przed czyms co ludziom i dzieciom sie podoba!!!!!

Comments are closed.