Zdjęcie: Materiały WSPiA
Reklama

„Leopold Lis-Kula – młody patriota wzorem do naśladowania dla młodzieży XXI wieku” – to hasło tegorocznego Podkarpackiego Młodzieżowego Święta Bezpieczeństwa Wewnętrznego, która w środę 22 maja odbędzie się w Rzeszowie. Nie zabraknie pokazów służb mundurowych. 

W imprezie po raz szósty organizowanej przez WSPiA Rzeszowską Szkołę Wyższą weźmie udział blisko 30 różnych służb mundurowych oraz instytucji i organizacji zajmujących się bezpieczeństwem obywateli.

Lis-Kula – bohater młodzieży

Program tegorocznego Podkarpackiego Młodzieżowego Święta Bezpieczeństwa Wewnętrznego podzielono na dwie części. Imprezę rozpocznie koncert orkiestry OSP w Gaci oraz pokaz musztry paradnej w wykonaniu Związku Strzeleckiego „Strzelec” Józefa Piłsudskiego. Podczas uroczystego rozpoczęcia imprezy na niebie nad kampusem WSPiA pojawią się także czasze spadochronów skoczków z Aeroklubu Rzeszowskiego.

Rok 2019 został ustanowiony przez sejmik podkarpacki Rokiem Pułkownika Leopolda Lisa-Kuli w związku z 100. rocznicą jego śmierci. Pierwsza część Święta poświęcona będzie tej szlachetnej postaci. W auli WSPiA odbędzie się wykład dr. Jacka Magdonia z IPN w Rzeszowie pt. „Leopold Lis-Kula – młody patriota wzorem do naśladowania dla młodzieży XXI wieku”.

W budynku głównym uczelni zaprezentowane zostaną także trzy wystawy: „Płk Leopold Lis-Kula. W setną rocznicę śmierci” i „Odsłonięcie pomnika płk. Leopolda Lisa-Kuli w 1932 r.” –przygotowane przez Muzeum Okręgowe w Rzeszowie oraz „Młodzi dla Niepodległej” – Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego.

Podczas imprezy wręczone zostaną nagrody dla laureatów III Podkarpackiego Konkursu Wiedzy o Bezpieczeństwie. Odbędzie się także wykład prof. Adama Tarachy, wykładowcy WSPiA pt. „Bezpieczna przyszłość”.

Dynamiczne pokazy i prezentacje wyposażenia

Druga część Podkarpackiego Młodzieżowego Święta Bezpieczeństwa Wewnętrznego obfitować będzie w dynamiczne pokazy współdziałania służb mundurowych. Wspólny pokaz działań na miejscu wypadku zaprezentuje Ochotnicza Straż Pożarna i Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego.

Komenda Wojewódzka Policji i Pogotowie Ratunkowe przygotowuje pokaz współpracy służb podczas zatrzymania niebezpiecznych przestępców i neutralizacji ładunku wybuchowego. 3 Podkarpacka Brygada Obrony Terytorialnej w Rzeszowie wystawi „Wspaniałą 12”, która zaprezentuje działania ratunkowe na polu walki. Będzie można także zobaczyć wyposażenie kompanii lekkiej piechoty m.in. snajperów i strzelców wyborowych.

Swoje umiejętności pokażą strażacy z rzeszowskich jednostek OSP. Odbędą się także pokazy samoobrony i technik interwencyjnych, pierwszej pomocy (Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego i PCK), tresury i wyszkolenia psów służbowych (SOK, Policja, Straż Graniczna, Podkarpacki Urząd Celno-Skarbowy oraz Stowarzyszenie Cywilnych Zespołów Ratowniczych z Psami STORAT).

Podczas Święta będzie można także zobaczyć prezentacje wyposażenia różnych służb mundurowych. KWP w Rzeszowie zaprezentuje specjalistyczne wyposażenie Pododdziału Kontrterrorystycznego i Oddziału Prewencji. W kampusie WSPiA pojawi się patrol policji konnej oraz jedyny w Europie policyjny motocykl Harley Davidson. 21. Brygada Strzelców Podhalańskich zaprezentuje pokaz uzbrojenia i sprzętu drużyny strzelców wyborowych i drużyny zmechanizowanej.

Atrakcją stoiska Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie będzie prezentacja automatu do gier hazardowych oraz mobilnego urządzenia do prześwietlania bagażu Heimann. WITD w Rzeszowie zaprezentuje pojazdy służbowe, a Placówka Straży Granicznej w Rzeszowie-Jasionce specjalistyczny sprzęt typu Schengen Bus.

Podczas Święta będzie można poznać sposoby żywienia żołnierzy w warunkach polowych (prezentacja 34 Wojskowego Oddziału Gospodarczego). Tradycyjnie już w Święcie uczestniczyć będzie Straż Ochrony Kolei z Mobilnym Centrum Monitoringu.

W tym roku pojawią się także służby, które w Święcie uczestniczyć będą po raz pierwszy. Swoją prezentację przygotowuje m.in. Agencja Wywiadu, Fundacja DKMS oraz Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Rybackiej w Rzeszowie, która zaprezentuje samochód, łódź oraz quada służbowego.

Studenci w akcji

W VI Podkarpackim Święcie Bezpieczeństwa Wewnętrznego aktywnie uczestniczyć będą także studenci WSPiA. Koło Naukowe Bezpieczeństwa Wewnętrznego „PRO SECURITAS” przygotowuje konkurs sprawnościowy na policjanta, happening „Przemoc – czy godzimy się na nią” oraz szkolenie nt. bezpieczeństwa motocyklistów w ruchu drogowym.

Wśród atrakcji dla młodzieży pojawią się także symulowane oględziny miejsca znalezienia zwłok, warsztaty kryminalistyczne pod hasłem „Bądź jak Sherlock Holmes”, szkolenie z zasad udzielania pierwszej pomocy oraz samoobrony i techniki interwencyjnych.

Święto, organizowane przez WSPiA, co roku cieszy się ogromnym zainteresowaniem. W poprzednich edycjach łącznie uczestniczyło blisko 10 tys. osób – studentów oraz uczniów szkół ponadgimnazjalnych z Podkarpacia i Małopolski. Święto objęte jest honorowym patronatem Ministra Edukacji Narodowej. Pełny program imprezy jest TUTAJ

Oprac. (jg)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ: