Zdjęcie: Tomasz Modras / Rzeszów News
Reklama

Ratusz przygotowuje się do wymiany nawierzchni ulicy Kościuszki w Rzeszowie. Szacuje się, że modernizacja będzie kosztowała ok. 2,5 mln zł.

Po tym, jak w 2017 roku miasto zmodernizowało ulicę 3 Maja (kostkę brukową zastąpiły płyty granitowe, pojawiły się podświetlane drzewa i pamiątkowe płyty) przyszedł czas na odnowienie kolejnego deptaka – ulicy Kościuszki.

– Projekt modernizacji tej ulicy już mamy, na wiosnę 2018 r. planujemy ogłosić przetarg na wybór wykonawcy. Remont powinien zakończyć się do końca 2018 r. Prace powinny szybciej przebiegać niż na ulicy 3 Maja, ponieważ ul. Kościuszki jest krótsza – mówi Maciej Chłodnicki, rzecznik prezydenta Rzeszowa. 

Czas realizacji inwestycji uzależniony jest też od tego, czy ekipa budowlana nie trafi na miejsca pochówku. Przy kościele farnym w przeszłości znajdował się cmentarz. Funkcjonował przez ponad 440 lat. Pod koniec XVIII wieku cmentarz zlikwidowano, ale pod ziemią wciąż znajdują się ludzkie szczątki. 

– Nie wiemy też, jak dokładnie wyglądają podziemne sieci na ulicy Kościuszki. Przy okazji modernizacji ul. 3 Maja okazało się, że część sieci w ogóle nie była zinwentaryzowana, części w ogóle nie było na mapie. Na ul. Kościuszki zapewne też czeka nas kilka niespodzianek – przewiduje Maciej Chłodnicki. 

Charakter ulicy Kościuszki będzie podobny do ulicy 3 Maja, czyli również kostka brukowa zostanie zastąpiona płytą granitową. Na drzewa raczej nie ma co liczyć ze względu na to, że ulica jest węższa, ale na pewno – jak obiecują urzędnicy – pojawi się mała architektura, czyli ławki i nowe kosze na śmieci. 

– Zieleni nie zabraknie – twierdzi ratusz. Remont ulicy Kościuszki ma kosztować ok. 2,5 mln zł. Po modernizacji tego deptaka, miasto weźmie się za odnowienie trzeciego w ścisłym centrum Rzeszowa – ulicy Grunwaldzkiej.

– Tam pracuje planujemy rozpocząć w 2019 r. Ulica Grunwaldzka jest dłuższa, więc modernizacja może potrwać dłużej. Chcemy, by do 2020 r. wszystkie trzy deptaki były wyremontowane – dodaje Maciej Chłodnicki.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama