Zdjęcie: Michał Mielniczuk / Podkarpacki Urząd Marszałkowski w Rzeszowie

Od 1 lipca br. z Rzeszowa zostaną uruchomione pociągi do słowackich przygranicznych Medzilaborzec. Do miasteczka Andy’ego Warhola, króla pop-artu, będzie można dojechać w soboty i niedziele.  

Międzynarodowe wakacyjne pociągi o nazwie „Wojak Szwejk” pojawiają się w ofercie POLREGIO. Dwa pociągi kursujące w relacjach Rzeszów Główny – Medzilaborce – Rzeszów Główny oraz Sanok – Medzilaborce – Sanok to świetna propozycja dla osób podróżujących w Bieszczady, Beskid Niski oraz odwiedzających położony na północy Słowacji Kraj preszowski.

– Ich rozkład jazdy został stworzony z myślą o turystach z Podkarpacia oraz innych regionów Polski. Dzięki dogodnym przesiadkom w Rzeszowie (rozkład jazdy dostosowany do godzin kursowania pociągów PKP Intercity) na Słowację będą mogli wybrać się także mieszkańcy Krakowa, Warszawy, Trójmiasta i wielu innych miejscowości – twierdzi Krzysztof Pawlak z podkarpackiego oddziału Przewozów Regionalnych.

Uruchomienie wakacyjnych połączenie do 7-tysięcznych Medzilaborec to efekt starań autorów kampanii społecznej KochamKolej.pl. Pierwszy promocyjny kurs z Rzeszowa na Słowację odbył się 26 sierpnia ub. r. Zainteresowanie podróżą przeszło najśmielsze oczekiwania organizatorów. 5-godzinna podróż odbyła się jednak w potwornym ścisku, wiele osób nie weszło do pociągu. O sprawie pisaliśmy TUTAJ i TUTAJ.

Fragment trasy pociągu „Wojak Szwejk” jest częścią międzynarodowego szlaku „Śladami dobrego wojaka Szwejka”. Sam tytułowy bohater popularnej powieści, pełniąc służbę w cesarsko-królewskiej armii, podróżował koleją na trasie Łupków – Sanok. I właśnie w centrum Sanoka można znaleźć pomnik-ławeczkę Józefa Szwejka.

Końcowy przystanek na trasie przejazdu to niewielkie miasteczko Medzilaborce, w którym znajduje się jedyne w Europie muzeum Andy’ego Warhola, amerykańskiego artysty, króla pop-artu, pochodzącego z łemkowskiej rodziny.

Szczegółowy rozkład jazdy nowych pociągów będzie można sprawdzić w wyszukiwarce połączeń kolejowych na stronie rozkład-pkp.pl. Bilet normalny w najkorzystniejszej cenowo „Taryfie podkarpackiej” z Rzeszowa do Łupkowa (stacja graniczna) będzie kosztował jedynie 21,6 zł, a uczniowie i studenci zapłacą za podróż jeszcze mniej. Aby dojechać do słowackiej stacji Medzilaborce, wystarczy dokupić bilet o wartości 1 euro. 

Pociągi z Rzeszowa do Medziloborzec będą kursowały do 3 września. – Słowacja jest tylko etapem naszego planu. Chcemy, że pociągi jeździły także do Koszyc. Takie połączenia z Rzeszowa już były. Ostatni pociąg jechał 10 lat temu. Docelowo chcemy skład „przeciągnąć” na węgierską stronę – do Miszkolca – mówił nam w tamtym roku Adam Filar z kampanii KochamKolej.pl.

Rozkład jazdy nowych pociągów na Słowację:

W soboty:

– Rzeszów Gł. (odjazd o 5:54) – Medzilaborce (przyjazd o 10:23),

– Medzilaborce (odjazd o 10:31) – Sanok (przyjazd o 12:16),

– Sanok (odjazd o 15:50) – Medzilaborce (przyjazd o 17:35),

– Medzilaborce (odjazd o 17:48) – Rzeszów Gł. (przyjazd o 22:05).

W niedziele:

– Rzeszów Gł. (odjazd o 5:54) – Medzilaborce (przyjazd o 10:23),

– Medzilaborce (odjazd o 17:48) – Rzeszów Gł. (przyjazd o 22:05).

Propozycje przesiadek

Na stacji Rzeszów Główny:

z pociągiem TLK „Karpaty”: Gdynia Gł. (18.49) – Gdańsk Gł. (19.17) – Warszawa Centr. (23.05) – Częstochowa (1.34) – Kraków Gł. (3.10) – Rzeszów Gł. (przyjazd
o 5.32),

– z pociągiem IC „Chełmoński”: Przemyśl Gł. (4.37) – Rzeszów Gł. (przyjazd o 5.49),

z pociągiem REGIO: Przeworsk (4.36) – Rzeszów Gł. (przyjazd o 5.14).

Na stacji Rzeszów Główny (połączenia powrotne):

– z pociągiem PKP IC „Karpaty”: Rzeszów (23.24) – Kraków Gł. (23.24) – Częstochowa (4.01) – Warszawa Centr. (6.20) – Gdańsk Gł. (9.57) – Gdynia Gł. (przyjazd o 10.28),

– z pociągiem REGIO nr 30427: Rzeszów Gł. (22.30) – Przemyśl Gł. (przyjazd o 0.05).

Pasażerowie podróżujący pociągiem PKP Intercity „Karpaty” będą mogli przesiąść się także na stacjach Jasło i Zagórz.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama