Zdjęcie: Materiały prasowe
Reklama

“80 milionów” w reżyserii Waldemara Krzystka będzie można zobaczyć w najbliższy piątek (24 sierpnia) w ogrodach bernardyńskich w Rzeszowie w ramach wakacyjnego kina plenerowego “Polskie drogi do niepodległości”.

“80 milionów” będzie dziewiątym, a zaraz przedostatnim filmem wakacyjnego kina plenerowego, który zainaugurował 29 czerwca. Na “Polskie drogi do niepodległości” składa się 10 filmów, jakie można bezpłatnie oglądać w każdy piątek do końca sierpnia po zmroku w ogrodach bernardyńskich. 

Piątkowa propozycja to film “80 milionów” z 2011 roku. Film wyreżyserował Waldemar Krzystek, a w filmie pojawiają się znani polscy aktorzy m.in. Jan Frycz, Krzysztof Stroiński, Mirosław Baka, Adam Ferency, Sonia Bohosiewicz, Olga Frycz, Agnieszka Grochowska, Marcin Bosak i Filip Bobek. 

Film opowiada o wydarzeniach z jesieni 1981 roku. Peerelowska władza zamyka ostatni etap przygotowań do realizacji planu “Synchronizacja”, czyli wprowadzenie stanu wojennego. Mnożą się ubeckie prowokacje, rośnie niepokój. Ludzie zaczynają rozumieć, że konfrontacja z komunistami jest nieunikniona.

10 dni przed wprowadzeniem stanu wojennego, wtedy za sprawa ówczesnego lidera dolnośląskiej “Solidarności”, Władysława Frasyniuka, trójka młodych działaczy wypłaciła z wrocławskiego banku 80 milionów związkowych pieniędzy. Zrobili to w ostatnim momencie. 13 grudnia konto zostało zablokowane przez komunistów.

Władza uznała, ze był to “skok na bank” i podjęła gorączkowe działanie, aby pieniądze odzyskać. Tych jednak strażnikiem został kardynał Henryk Gulbinowicz. Przechował je w swoich prywatnych pokojach Pałacu Biskupiego. Cudem uratowana gotówka po wprowadzeniu stanu wojennego pomogła w budowie wrocławskiego podziemia.

Bohaterami filmu jest pięciu muszkieterów. Maks, Józek, Władek, Piotrek i Staszek nie cofną się przed niczym, aby zburzyć komunistyczny system. Nie są fanatykami lecz romantycznymi marzycielami, którzy protestują przeciwko komunistycznemu zniewoleniu.

Film “80 milionów” w ogrodach bernardyńskich rozpocznie się o godz. 21:00. Jeżeli będzie padał deszcz, seans zostanie przeniesiony na parking pod ogrodami. Organizatorem wakacyjnego kina plenerowego jest wojewoda podkarpacki Ewa Leniart. 

opr. (ak)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ:

1 KOMENTARZ

Comments are closed.