Sznurówka i pasek w zastępstwie za sprzęt medyczny. Dzięki takiej prowizorce żołnierz 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej uratował życie 10-letniej dziewczynce w Bułgarii. Szeregowy Maciej wykorzystał umiejętności zdobyte podczas szkoleń wojskowych do zatamowania krwotoku z tętnicy.
Dramatyczne wydarzenia rozegrały się w hotelowej sali zabaw. Żołnierz spędzał urlop w Bułgarii, gdy nagle usłyszał dźwięk tłuczonego szkła i krzyk dziecka. Jego szybka reakcja i wojskowe przeszkolenie medyczne okazały się kluczowe dla uratowania życia małej dziewczynki.
– O tym jak udzielać pierwszej pomocy dowiedziałem się podczas szkoleń rotacyjnych. Nie sądziłem że kiedykolwiek znajdę się w sytuacji gdzie będę miał wpływ na uratowanie czyjegoś życia – relacjonuje szer. Maciej, żołnierz z 31 Batalionu Lekkiej Piechoty w Rzeszowie.
Walka o życie w sali zabaw
– Słysząc w pobliżu dźwięk rozbitej szyby i krzyk dziecka, natychmiast tam podbiegłem. Okazało się że stłuczona szyba w hotelowych drzwiach do sali zabaw rozcięła dziewczynce tętnicę promieniową na przedramieniu, powodując obfite krwawienie. Sytuacja była dramatyczna, szybko wymyśliłem z czego zrobić opaskę uciskową by skutecznie zatamować krwotok. Przekaz informacji do osób które znajdowały się w pobliżu musiał być jasny i wyraźny, czas odgrywał tutaj ważną rolę. Wykonałem improwizowaną opaskę uciskową ze sznurówki i paska do spodni, co pozwoliło zatamować krwawienie i ustabilizować stan poszkodowanej do czasu przybycia służb medycznych – tak szczegółowo opisał przebieg akcji ratunkowej.
Wdzięczność rodziców
Rodzice uratowanej dziewczynki nie kryją wdzięczności.
– Dla naszej rodziny pan Maciek jest bohaterem, dzięki szybciej reakcji i skutecznym działaniom życie naszego dziecka zostało uratowane. Nie mamy słów wdzięczności, które mogą oddać to co czujemy. Do końca życia będziemy dziękować za dar życia – mówią.
Znaczenie szkoleń medycznych
Podkarpacka Brygada OT systematycznie prowadzi szkolenia medyczne dla swoich żołnierzy.
– Oprócz wiedzy medycznej, szkolenia medyczne w wojsku rozwijają także umiejętności interpersonalne żołnierzy. Praca w zespole, umiejętności komunikacji w stresujących sytuacjach oraz empatia to cechy, które są niezbędne w budowaniu morale. Żołnierze, którzy potrafią współpracować i wspierać się nawzajem, są bardziej efektywni w swoich działaniach – mówi ppor. Magdalena Mac, oficer prasowy 3 PBOT.
Fraza SEO: „szkolenie medyczne wojska”