Zdjęcie: Materiały ZUS

Doradca emerytalny wyjaśnia potencjalnym emerytom, od czego zależy wysokość emerytury i obliczy prognozowaną wysokość świadczenia. W Rzeszowie z porady w poniedziałek będzie można skorzystać nawet do godz. 18:00.

Od 1 października zmieniają się przepisy dotyczące emerytur i rent. Chodzi o obniżenie wieku emerytalnego do 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Według szacunków ZUS zmiana ta może spowodować, że liczba składanych wniosków o emeryturę może być w tym roku w samym Podkarpaciu większa o 17 tys.

W związku z tym 1 lipca we wszystkich placówkach ZUS uruchomione zostało stanowisko doradcy emerytalnego. W całym kraju takich stanowisk będzie blisko 600, na Podkarpaciu – 30.

Doradca emerytalny wyjaśnia potencjalnym emerytom, od czego zależy wysokość emerytury oraz  wyliczy w kalkulatorze emerytalnym wysokość prognozowanego świadczenia w zależności od wskazanego przez klienta momentu zakończenia aktywności zawodowej.

Ponadto, odpowie m.in. na takie pytania jak: jaki jest wpływ daty złożenia wniosku na wysokość emerytury powszechnej w obniżonym wieku emerytalnym; jakie dokumenty należy złożyć w celu ustalenia emerytury powszechnej, jaki jest wpływ ma data rozwiązania umowy o pracę na wysokość świadczeń oraz  jakich przypadkach trzeba wycofać wniosek o ustalenie emerytury, aby nadal pobierać rentę z tytułu niezdolności do pracy lub świadczenie przedemerytalne.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

– Doradca wyjaśni też, kiedy warto skorzystać z uprawnień emerytalnych, tak by cieszyć się z wyższego świadczenia. Jednak decyzję w tej sprawie każdy klient będzie musiał podjąć sam – wyjaśnia Wojciech Dyląg, regionalny rzecznik prasowy ZUS.

–  Działania, jakie podejmujemy w związku z wejściem w życie nowej ustawy mają nie tylko charakter informacyjny, ale również organizacyjny – dodaje.

Osoby, które będą chciały złożyć wniosek o emeryturę w Rzeszowie będą mogły przyjść do oddziału ZUS znajdującego się przy al. Piłsudskiego 12 w poniedziałki w godz. 8-18, w pozostałe dni 8-15.

(jg)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama