Zdjęcie: Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej
Reklama

W najbliższą niedzielę ponad 3 tys. żołnierzy 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej stanie na Rynku w Rzeszowie, aby uczestniczyć w ostatniej w tym roku przysiędze żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej (WOT) na Podkarpaciu.

Uroczystości rozpoczną się już w sobotę o godzinie 16:00 mszą w kościele pw. Św. Józefa przy ul. Lubelskiej w Rzeszowie. Po mszy około 17:00 pododdziały 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej przemaszerują ulicami Lubelską, Marszałkowską i Cieplińskiego pod pomnik Żołnierzy Wyklętych. Tam odbędzie się uroczysty Capstrzyk.

Pododdziały poruszać się będą jednym, lewym pasem ruchu (pod prąd). Na miejscu ustawią się w rejonie ronda przy ul. Moniuszki i Zygmuntowskiej. Podczas przemarszu ulice nie będą wyłączane z ruchu. Zakończenie uroczystości przewidziane jest około godziny 18:45.

Zdjęcie: Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej

W niedzielę zaś na rzeszowskim Rynku „Terytorialsi” złożą uroczystą przysięgę wojskową. Utrudnienia w ruchu wystąpią już od godziny 7.30. Wtedy pododdziału wymaszerują z parkingu hali widowiskowej przy ul. Podpromie. Kolumna wyjdzie z parkingu na wysokości filharmonii i przemaszeruje ulicami Kilara, Szopena, Targową, Mickiewicza na Rynek. Tam nastąpi próba uroczystości i defilady wojsk.

Defilada przejdzie ulicami Mickiewicza, Kreczmera, Naruszewicza, Targową, Sobieskiego, Mickiewicza do Rynku. Po zakończeniu próby poddziały wrócą na parkin przy ul. Podpromie ulicami Baldachówka, Króla Kazimierza, Słowackiego, Szopena i Kilara.  

Uroczystości rozpoczną się o godz. 12:00 Wcześniej około 11:00 pododdziały przemaszerują na Rynek. Po uroczystościach na Rynku ok. 13:00 pododdziały przystąpią do defilady. Zakończenie uroczystości przewidziane jest na 13:20. Podczas przemarszów, uroczystości i defilad kolumny wojskowej obrony terytorialnej będą poruszać się wspomniamymi ulicami. Na czas przemarszu pododdziałów z kilkunastu minutowym wyprzedzeniem te ulice będą całkowicie zamykane dla ruchu. Po przejściu wojska ruch będzie systematycznie przywracany.Uroczyście zaprzysiężonych zostanie 500 żołnierzy wojsk obrony terytorialnej, będzie im towarzyszyło 2,5 tys. żołnierzy 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej, którzy do terytorialnej służby wojskowej wstąpili w ostatnim półroczu. Żołnierze, którzy będą składać przysięgę mają za sobą szesnastodniowe szkolenie podstawowe, prowadzone we wszystkich podkarpackich batalionach: w Rzeszowie, Nisku, Dębicy, Jarosławiu i Sanoku.

Zdjęcie: Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej

Najbliższa przysięga będzie już dziewiątą uroczystością organizowaną w tym roku przez podkarpacką brygadę. W skali kraju będzie to już 22. przysięga żołnierzy WOT. Tym razem „Terytorialsi” z Podkarpacia będą przysięgać wierność ojczyźnie na sztandar bojowy żołnierzy Armii Krajowej Okręgu Rzeszów.

Niedzielna uroczystość będzie też hołdem dla patrona brygady, ponieważ przysięga zbiega się w czasie ze 104. rocznicą urodzin płk. Łukasza Cieplińskiego, ps. „Pług” – patrona 3. Podkarpackiej Brygady OT. Dowództwo brygady wystąpiło już do szefa resortu obrony z wnioskiem, aby 26 listopada uznano świętem jednostki.

Wszyscy, którzy przyjdą w najbliższą niedzielę na rzeszowski Rynek będą mogli odwiedzić punkt promocyjny, który podkarpacka brygada przygotowała wraz z miejscową Wojskową Komendą Uzupełnień. Będzie tu można dowiedzieć się, na czym polega specyfika terytorialnej służby wojskowej, a także obejrzeć wystawę nowoczesnego wyposażenia „Terytorialsów”, m.in. karabinki MSBS, sprzęt noktowizyjny czy najnowsze kamizelki kuloodporne. Nie zabraknie oczywiście wojskowej grochówki.

Zdjęcie: Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama