Fot. Materiały prasowe.. Na zdjęciu "Łąki Łan"

664. urodziny Rzeszowa, koncert kosmicznie-słowiański i rodzinne zacisze Januszów. Do tego pewien pan, który choruję na chorobę i kolejny pan, który wyciska ze śmiechu łzy. Będzie też troszkę pomagania i „Pozytywne Wibracje”. Weekend w Rzeszowie czas zacząć.

1. PIĄTEK (19 stycznia)

Zdjęcie: Fundacja Rzeszowska

Jak rozpocząć weekend? My polecamy z „januszami”. Chodzi oczywiście o premierę filmu drugiej części  „Rzeszowskich januszy. Rodzina”, którą  premierowo w WDK (ul. Okrzei 7) będzie można zobaczyć  o godz. 17:30 w WDK. Wstęp na bezpłatne zaproszenia. O szczegółach pisaliśmy TUTAJ

W klubie Lukr (al. Kopisto 1) o godz. 19:00 zagra zespół Łąki Łan. Granie na żywo mają we krwi. Proces tworzenia zawsze zaczyna się na scenie a studio jest jego dopełnieniem.
Słyną z niesamowicie energetycznych koncertów. Wypracowali sobie swoje niepowtarzalne, słowiańsko – międzygalaktyczne brzmienie, które cały czas ewoluuje i zaskakuje.

Bardzo istotne są teksty, pisane przez „Paprodziada”, które wymagają od słuchacza odszyfrowania zawartych w nich treści. Kostiumy i performance sceniczny tworzą niezapomniane widowisko, które mogli zobaczyć uczestnicy festiwali w kraju i za granicą.

Bilety w cenie 45 zł można kupić a stronie klubu.

Od 18:00 przy dobrej herbacie w Slot Art Cafe (budynek Estrady Rzeszowskiej, ul. Jagiellońska 24) będzie można zagrać w planszówki. W repertuarze klasyczne Uno, modne Dixit, strategiczni Osadnicy z Catanu, spokojnego Remika, zabawne 5 sekund. Wstęp wolny.

Grają dla Mikołaja

W piątek w filii „Wilkowyja” Rzeszowskiego Domu Kultury (ul. Olbrachta 12) odbędzie się kolejny koncert charytatywny w ramach cyklu „Styczeń z Kolędą”. Pieniądze będą zbierane na rehabilitację 7-letniego Mikołaja z Rzeszowa, który cierpi na mózgowe porażenie dziecięce. Koncert rozpocznie się o godz. 17:00.

Jeżeli ktoś chce pomóc Mikołajowi może też wpłacić pieniędzy na numer konta Alior Bank: 42 2490 0005 0000 4600 7549 3994 (Fundacja Dzieciom „Zdążyć z Pomocą”, tytuł przelewu: 13526 Krysztofowicz Mikołaj Krzysztof darowizna na pomoc i ochronę zdrowia).

Robak patronem RDK

Rzeszowski Dom Kultury na Staromieściu będzie nosił imię Jana Robaka. Uroczystości związane z nadaniem imienia rozpoczną się o godz. o godz. 17:30. W programie jest odsłonięcie tablicy pamiątkowej i otwarcie wystawy poświęconej Janowi Robakowi, prelekcja Jerzego Dyni „Jan Robak – człowiek Staromieścia” oraz koncerty Zespołu Pieśni i Tańca Resovia Saltans z Uniwersytetu Rzeszowskiego i Kapeli Ludowej „Kmiecie”.

 „Galeria Jednego Zdjęcia”

W Galerii Nierzeczywistej przy ul. Matejki 10 o godz. 18:00 rozpocznie się wernisaż wystawy zbiorowej Rzeszowskiego Stowarzyszenia Fotograficznego „Galeria Jednego Zdjęcia”.

Wystawa jest podsumowaniem 25 comiesięcznych, wewnętrznych konfrontacji fotograficznych RSF, z których wybrane, spośród anonimowo zaprezentowanych zdjęć, przez każdorazowo innego utytułowanego fotografa bądź malarza spoza stowarzyszenia, było prezentowane w kawiarni Powoli Cafe w Rzeszowie oraz w witrynie Galerii Nierzeczywistej.

– Na początku konkursu prace ocenialiśmy w tajnym głosowaniu, na spotkaniu podczas którego omawialiśmy przesłane prace. Po pewnym czasie dorośliśmy do tego, by o ocenę naszych fotografii poprosić tych, którzy są dla nas autorytetami w dziedzinie fotografii. Dzięki tej ocenie zyskujemy obiektywną informację o poziomie i jakości naszej fotografii – poinformowała Agnieszka Szafirska z RSF. 

Zdjęcia do wystawy „Galeria Jednego Zdjęcia” oceniali i wybierali m.in. Mariusz Forecki, Tomasz Lazar, Tadeusz Późniak, Andrzej Łada, Beata Podwysocka, Aleksander Prugar, Magdalena Wdowicz Wierzbowska, Jerzy Bednarski, Ireneusz Misiak, Barbara Bokota Tomala, Dmytro Petryna, Michał Drozd i Maciej Majewski.

THCulture w Vinylu

W klubie Vinyl (al. Piłsudskiego 31) odbędzie się o godz. 20:00 koncert zespołów: Ketha, THCulture, Insist. Bilety w cenie 20 zł dostępne w klubie.

2. SOBOTA (20 stycznia)

Zdjęcie: Materiały prasowe. Jasiek Borkowski

W sobotę swoje 664. urodziny będzie obchodził Rzeszów. Uroczystości związane z kolejną rocznicą lokacji miasta odbędą się w Filharmonii Podkarpackiej o godz. 17:00.

Podczas uroczystości odbędzie się ceremonia wręczenia tytułu Honorowego Obywatela Miasta Rzeszowa dla Marty Półtorak, prezesa firmy Marma Polskie Folie, oraz prof. Jerzego Posłusznego – twórcy i rektora WSPiA, najstarszej uczelni niepublicznej na Podkarpaciu, która w 2016 roku obchodziła jubileusz 20-lecia. Muzyczną gwiazdą obchodów 664. rocznicy lokacji Rzeszowa będzie Lory Szafran. Wstęp za okazaniem bezpłatnego zaproszenia.

Poznaj zakamarki miasta

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Mobile Photo Trip 3 to cykl comiesięcznych spotkań fanów fotografii mobilnej. Mobilnej? Wykonywanej za pomocą aparatu fotograficznego w telefonie komórkowym. Co miesiąc grupa 30‐40 fotografów odwiedza inne miasto, gdzie wraz z gospodarzem [lokalny fan fotografii mobilnej] poznaje jego zakamarki.

Podczas oprowadzania po mieście powstaje kilkaset zdjęć prezentujących codzienny tryb życia miasta, jego zabudowę, architekturę, mieszkańców i lokalny koloryt. Cały cykl spotkań trwa od września do czerwca i obejmuje 10 miast, w tym Rzeszów. Fani mobilnej fotografii w stolicy Podkarpacia spotkają się o godz. 9:00 przed Dworcem Głównym PKP.

Jasiek Borkowski w Jazz Room

W Nowej Kulturze (ul. Dymickiego 4) odbędzie się nowy cykl imprez pod hasłem „Pozytywne wibracje”. W ramach tego cyklu można się spodziewać wybitnie tanecznego grania. Niestrudzony operator gramofonów DJ Dobry Vibe, serwował będzie „mixturę” takich gatunków jak Ghetto Funk, Rap, Disco i House Classics. „Pozytywne Wibrację” rozpoczną się o godz. 20:00. Wstęp 5 zł.

Do Jazz Room (ul. Kościuszki 9) zawita o godz. 20:00 Jasiek Borkowski. Jeden z bardziej charakterystycznych polskich komików. Zaczął występować dzięki Stand-up Polska w 2010 roku, zdobywając w tym czasie uznanie i sympatię widzów swoim zaskakującym i emocjonalnym stand-upem. Występował m.in.w Comedy Central Prezentuje, u Kuby Wojewódzkiego, w TVP 2 w programie „Tylko Dla Dorosłych” oraz na roastach Szymona Majewskiego i Tego Typa Mesa. Bilety w cenie 35 zł można kupić w kubie.

Koncert karnawałowy „Wokół Gershwina”

Uniwersytet Rzeszowski zaprasza na koncert karnawałowy „Wokół Gershwina”, który odbędzie się w sobotę o godz. 17:00 w sali koncertowej Wydziału Muzyki UR (ul. Dąbrowskiego 83). Na fortepianach zagrają: Mateusz Krystian i Paweł Motyczyński. W programie: George Gershwin „Błękitna Rapsodia” oraz koncert fortepianowy F-dur. Wstęp na koncert, który poprowadzi Elżbieta Drążek-Barcik, jest bezpłatny.

Targi Ślubne w G2A Arena 

W sobotę w G2A Arena CWK w Jasionce rozpoczną się dwudniowe Targi Ślubne.  Będzie można poznać nie tylko najnowsze trendy panujące w modzie ślubnej, ale też m.in. ofertę firm jubilerskich, usług fotograficznych, restauracji i hoteli.

Wydarzeniu towarzyszyć będzie w tym roku także szereg imprez, prezentacji i pokazów. Przyszłe panny młode znajdą wśród nich m.in. warsztaty ślubne prowadzone przez ekspertów zajmujących się planowaniem wesel, wizażem, kosmetyką i fryzjerstwem, modą ślubną.

Dodatkową atrakcją będą pokazy kreacji ślubnych i wieczorowych, festiwal weselnych zespołów muzycznych i show fryzjersko-kosmetyczne. W ciągu dwóch dni zaprezentowanych zostanie wiele propozycji związanych zarówno z organizacją samego ślubu i wesela, jak też sferą intensywnych przygotowań do nich.

12. Targi Ślubneb będą trwały od 10:00 do 18:00. Wstęp kosztuje 12 zł od osoby. Targom patronuje Rzeszów News.

3. NIEDZIELA (21 stycznia)

Zdjęcie: Tomasz Modras / Rzeszów News. Spektakl „Chory z urojenia”

O godz. 19:00 w Teatrze Przedmieście (ul. Reformacka 4) zobaczymy spektakl „Dybuk Rzeszowski”, który jest próbą zmierzenia się z legendarnym żydowskim dramatem napisanym przez Szymona An-skiego. Tytułowy „dybuk” to zjawisko zawładnięcia ciałem żywego człowieka przez ducha zmarłej osoby. Dybukiem nazywa się też samego ducha, duszę zmarłego, która nie może zaznać spoczynku z powodu popełnionych grzechów i szuka osoby żyjącej, aby wtargnąć w jej ciało.

Bilety w cenie 20/30 zł można rezerwować pod numerem telefonu 667 714 730.

„Serce bez granic” i „Chory…”

W niedzielę warto wybrać się również do Teatru im. W. Siemaszkowej. O godz. 18:00 można zobaczyć „Serce bez granic” – portret kardynała Adama Kozłowieckiego SJ, obywatela Polski i Zambii, pierwszego arcybiskupa Lusaki. Ten Wielki Apostoł Afryki, najwyższy dostojnik Kościoła zambijskiego, który 61 lat swojego życia poświęcił mieszkańcom kontynentu afrykańskiego, urodził się i wychował w Hucie Komorowskiej k. Kolbuszowej.

W spektaklu wykorzystano pamiętniki ks. A. Kozłowieckiego – więźnia obozów koncentracyjnych w Auschwitz i Dachau oraz listy z afrykańskiej misji do przyjaciół. Bilety w cenie 25/30 zł można kupić w kasie teatru.

O godz. 19:00 z kolei w „Siemaszce” będzie można zobaczyć „Chorego z urojenia” w reżyserii Waldemara Śmigasiewicza. Naszą recenzję przeczytajcie TUTAJ. Bilety w cenie 35/45 zł można kupić w kasie teatru. 

(jg)

redakcja@rzeszow-news.pl