Zdjęcie: Materiały zespołu Kult

Koncert grupy Kult, Festiwal Gier Planszowych, wystawa „RZE(miosło)” w Muzeum Etnograficznym,  „Szafing” w Przystani na Lato”, mistrzostwa w akrobatyce sportowej, to tylko niektóre z propozycji przygotowanych na najbliższy weekend w Rzeszowie.

MICHAŁ OKRZESZOWSKI

1. PIĄTEK (13 października)

Fot. Urszula Chrobak / Rzeszów News. Spektakl „Serce bez granic”

W piątek Teatr im. Wandy Siemaszkowej (ul. Sokoła 7-9) wystawi na Dużej Scenie spektakl „Szklana menażeria” Tennessee Williamsa w reżyserii Jana Nowary. Jest to opowieść o skomplikowanych relacjach rodzinnych. Apodyktyczna matka Amanda próbuje narzucić dzieciom – nieśmiałej Laurze – właścicielce szklanej menażerii i wrażliwemu poecie Tomowi swoją własną wizję życia. Jej działania wynikają jednak tak naprawdę z wielkiej miłości. Tutaj nic nie jest czarno – białe…

Obsada: Anna Demczuk, Joanna Baran, Michał Chołka, Mateusz Marczydło. Spektakl będzie grany o godzinie 11:00 i 19:00. Bilety w cenie: 40 zł (normalny), 30 zł (ulgowy) i 20 zł (szkolny). Do nabycia w kasie teatru. Bilety na przedstawienie o 19:00 można kupić także za pomocą strony internetowej teatr-rzeszow.pl 

Również w piątek w „Siemaszce”, w Szajna Galerii o godzinie 18:00 obejrzeć można będzie spektakl „Serce bez granic” w reżyserii Sławomira Gaudyna. Sztuka przedstawia sylwetkę kardynała Adama Kozłowieckiego – pochodzącego z Huty Komorowskiej (powiat kolbuszowski),  pierwszego arcybiskupa stolicy Zambii –  Lusaki, który 61 lat swojego życia poświęcił mieszkańcom kontynentu afrykańskiego. Scenariusz powstał na podstawie pamiętników kardynała – więźnia obozów koncentracyjnych w Auschwitz i Dachau, oraz jego listów z afrykańskiej misji do przyjaciół. Obsada: Paweł Gładyś, Grzegorz Pawłowski.

Koncerty zespołu Kult w Rzeszowie stały się niemal tradycją. W piątek Kazik Staszewski i jego formacja wystąpią ponownie w ramach „Pomarańczowej Trasy 2017”. Tym razem zagrają w klubie LUKR (Millenium Hall, al. Kopisto 1). Bilety w cenie 82 zł w przedsprzedaży i 89 zł w dniu koncertu można nabyć za pomocą strony internetowej www.lukr.club oraz w sklepie Sport’s BBQ  w Millenium Hall (poziom 1). Więcej na temat tego wydarzenia pisaliśmy TUTAJ

Tymczasem w Restauracji Kulisy (ul. Jastrzębia 29) w ramach imprezy Podkarpackie Talenty wystąpi Luiza Ganczarska: wokalistka, kompozytorka, autorka tekstów, producentka muzyki, liderka rockowej grupy Blant, półfinalistka 7. edycji programu „Must Be The Music. Tylko Muzyka”. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny. Stoliki można rezerwować pod numerem: 790 701 951.

Jazzowa jesień rozpoczyna się w Rzeszowie na dobre. Za nami już inauguracja Podkarpackiej Jesieni Jazzowej, poznajemy kolejne daty koncertów w ramach Rzeszów Jazz Festiwal, program na październik zaprezentował również klub Jazz Room (ul. Kościuszki 9).

Sezon koncertowy w klubie rozpocznie piątkowe jam session (13 października, godz. 20:00 wstęp wolny) oraz niedzielny (15 października, godz. 20:00) koncert Eskaubei i Tomek Nowak Quartet (bilety 25, 30 zł) – jedynego w Polsce zespołu łączącego rasowe jazzowe improwizacje z rapem w języku polskim. Muzycy zaprezentują materiał ze swoich dwóch świetnie przyjętych i nagrodzonych albumów „Będzie Dobrze” i „Tego Chciałem”, które komplementowali m.in. Michał Urbaniak, Vitold Rek czy Hirek Wrona.

Klub Vinyl (al. Piłsudskiego 31) zaprasza natomiast na zabawę w rytmie muzyki elektronicznej. Impreza zatytułowana „MieląteK// 13 piąTEK// Mielone # 6” podzielona będzie na 2 sceny. Na scenie tekno/drum and bass wystąpią didżeje: Dirty Sandoz, Grader Goth, Desper, Erykk i Esus, a na scenie techno zagrają Holy Halo, Prezo, KLTH i Siara. Impreza zacznie się o 20:13. Bilety w cenie 13 zł (do 21:13) i 15 zł (po tej godzinie).

Muzeum Etnograficzne (ul. Rynek 6) przygotowało ciekawą wystawę, zatytułowaną „RZE(miosło). Zaprezentowane zostaną tam największe i najprężniej niegdyś działające ośrodki rzemieślnicze na Podkarpaciu, m. in. garncarski w Medyni Głogowskiej, kolbuszowski ośrodek meblarski, rzeszowski ośrodek złotniczy oraz tradycje hutnicze i pszczelarskie na terenie Puszczy Sandomierskiej, tradycje ośrodka rzemieślniczego związanego z wyrobami ze skóry na terenie Świlczy.

Po raz pierwszy szerszej publiczności pokazane zostaną najcenniejsze zbiory znajdujące się w Archiwum Muzeum Etnograficznego (m. in. księgi cechowe prowadzone od XVIII w., świadectwa nauki i wyzwolin czeladników, księgi rachunkowe) oraz banknoty i monety służące do transakcji handlowych. Wernisaż wystawy odbędzie się w piątek o godzinie 17:00. Dodatkową atrakcją tego wydarzenia będzie spotkanie z pszczelarzem, połączone z degustacją miodów. Wstęp na wydarzenie jest wolny.

Albania to dla Polaków jeden z najmniej znanych krajów europejskich. Spotkanie z dwójką podróżników – Kasią i Marcinem, którzy odwiedzili to państwo może być okazją, by dowiedzieć się na jego temat nieco więcej. Wydarzenie odbędzie się w budynku Estrady Rzeszowskiej (ul. Jagiellońska 24), w ramach działającej co piątek niekomercyjnej kawiarenki Slot Art Cafe. Wstęp na spotkanie jest wolny, uczestnicy mogą wrzucać do puszki wolne datki. Kawiarenka będzie czynna od 18:00, a spotkanie z podróżnikami  rozpocznie się o 19:00.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!

W piątek w hali Podpromie rozpoczynają się Europejskie Igrzyska Grup Wiekowych w Akrobatyce Sportowej. Ponad 1000 sportowców z 28 krajów gości w Rzeszowie już od wtorku. W mistrzostwach będą brać udział kobiety i mężczyźni reprezentujący 2 kategorie wiekowe: 11-16 lat i 12-18 lat.

W piątek o godzinie 9:30 odbędą się kwalifikacje (eliminacje) kobiet z grupy wiekowej 11 – 16 lat, a o 13:15 uroczyste otwarcie igrzysk. Po nim nastąpią kwalifikacje zawodników  kolejnych grup. Piątkowe zawody zakończą się o 20:50. Wstęp na wydarzenie jest wolny.

2. SOBOTA (14 października)

Zdjęcie: Tomasz Modras / Rzeszów News

W sobotę w Przystani na Lato (ul. Szopena 35a) już po raz 10.  w ramach „Szafingu”  będzie można sprzedać lub wymienić się ubraniami. Tym razem na topie będzie jesienna garderoba. „Szafing” będzie trwał w godzinach 11:00-14:00. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny. Dla osób sprzedających wymagana jest rezerwacja pod adresem szafa.pl/szafing, która kosztuje 10 zł. Więcej na ten temat można znaleźć TUTAJ

Również miłośnicy planszówek znajdą coś dla siebie. W sobotę i niedzielę w salonie Empik Millenium Hall (al. Kopisto 1) odbywał się będzie Festiwal Gier Planszowych. Zaplanowano spotkania oraz warsztaty z wydawcami i twórcami gier (Trefl, Egmont, Hasbro, Fox Games, Rebel, Nasza Księgarnia, Tactic), konkursy z nagrodami. Więcej o tym wydarzeniu piszemy TUTAJ.

Sobotnim wieczorem w Estrada Caffe (ul. Rynek 26) wystąpi Secret Avenue – ukraiński anglojęzyczny zespół grający indie-pop, który powstał w Kijowie w 2012 roku. Grupa występowała z takimi artystami jak Monarchii, Hot Chip, Tesla Boy. Ich muzyka to dostrojony splot melodii pop, pulsujące fragmenty gitarowo-syntezatorowe i charyzmatyczny wokal. Koncert rozpocznie się o 20:00. Wstęp na wydarzenie  jest wolny.

Tego samego wieczoru w klubie Vinyl (ul. Piłsudskiego 31)zagrają punkrockowe grupy  The Łindows, Pull the Wire i Marskość Wątroby. Grupa De Łindows istnieje od 2002 roku. Ma na swoim koncie 4 albumy i  występy w Polsce, Czechach i na Słowacji na takich festiwalach jak m.in. Przystanek Woodstock, Jarocin, czy Keltska Noc. Koncert rozpocznie się o godzinie 20:00. Bilety w cenie 20 zł w przedsprzedaży, 30 zł w dniu koncertu, dostępne w Klub Vinyl, sklepie Kardamon Alkohole Świata (ul. Grottgera 26).

14 października kino Zorza (ul. 3 Maja 28) zaprasza na kolejną transmisję opery z nowojorskiej The Metropolitan Opera. Tym razem będzie to „Czarodziejski flet” W.A. Mozarta. Bilety w cenie 48 zł (normalny) i 40 zł (ulgowy).

Sobota to również drugi dzień mistrzostw w akrobatyce i kolejny dzień kwalifikacji. Zawody będą odbywać się w godzinach 9:30-20:50.

3. NIEDZIELA (15 października)

Zdjęcie: Materiały zespołu Piramide

W niedzielę na Wydziale Muzyki UR (ul. Dąbrowskiego 83) odbędzie się koncert zatytułowany „Rzeszowska Jesień Muzyczna”, podczas którego wystąpią: Maria Sławek (skrzypce), Małgorzata Kuzeimska-Sławek (wiolonczela), Jacek Tosik-Warszawiak (fortepian). Muzycy zagrają „Węgierskie melodie ludowe” B. Bartoka, „Adagio op. posth. 148/ D 897” F. Schuberta, oraz „Trio fortepianowe c-moll op. 101” J. Brahmsa. Koncert rozpocznie się o godzinie 13:00. Wstęp na koncert jest bezpłatny.

Również w niedzielę w Rzeszowskim Domu Kultury filia Słocina (ul. Paderewskiego 154) będzie można posłuchać tradycyjnej wiejskiej muzyki. Na X Rzeszowskim Przeglądzie Kapel Ludowych „Do Korzeni” zagrają liczne zespoły śpiewacze i kapele ludowe z całego Podkarpacia: Wesołe Bajaderki, Wesołe Kumoszki, Sztajerek, Kumoszki, Stryki i Stryjenki, Biesiada, Kapela Zastawnych, Tarnowcoki, Rymanowianie, Kamraty, Kapela Flisacka. Jury wybierze najlepsze spośród zespołów. Festiwal rozpocznie się o 12:00. Wstęp na imprezę jest wolny.

Tymczasem w klubie Vinyl (ul. Piłsudskiego 31) znajdzie się coś dla miłośników mocniejszych brzmień. O 19:00 wystąpią heavymetalowy zespół Piramide, grająca groove/metalcore grupa Silent Jester, metalowy zespół Mordor i rockowy Antygen.  Bilety w cenie 10 zł można nabyć w klubie.

W niedzielę będzie miał miejsce ciąg dalszy niektórych weekendowych wydarzeń, które rozpoczęły się w inne dni. W salonie Empik Millenium Hall będzie można zagrać w planszówki. W niedzielę odbędą się również finały i dekoracje medalistów Europejskich Igrzysk Grup Wiekowych w Akrobatyce Sportowej, będzie to więc najciekawszy dzień zawodów. Impreza rozpocznie się o godzinie 10:30. Zakończenie przewidziano na 18:45.

redakcja@rzeszow-news.pl