Zdjęcie: Piotr Woroniec jr / Rzeszów News. Noc Muzeów 2016

Pięknie i klasycznie będzie w Łańcucie i Filharmonii Podkarpackiej. Nieco szalenie z różnych względów w „Siemaszce”. Do tego czekają nas nocne spacery, biegi na „piątkę”, papieska kremówka i rowerowe szaleństwa z prezydentem. W Rzeszowie, jak zawsze, w będzie weekend ciekawie!

1. PIĄTEK (18 maja)

Fot. Materiały prasowe. Na zdjęciu Ani Mru Mru

Underground Pub spłonął w pożarze. Na jego remont pieniądze będą zbierane w Niezłej Sztuce (ul. Sobieskiego 18) przez trzy dni podczas koncertów. Bilety-cegiełki można kupować  w dowolnej ilości na stronie niezła-sztuka.pl.

W piątek od godz. 16:00 w Niezłej Sztuce zobaczymy Adapters, Broken Songs, Key Story
WADADA. W sobotę od 20:00 grać będą Luminous Elves i Kraina Przyjemności, a w niedzielę od 16:00 Tribute to Nirvana, Fat Stuff, Rockaway, Eskaubei, Gypsy And the Acid Queen.

IV Rzeszowska Noc Poezji

W Rzeszowskim Domu Kultury (ul. Jana Strączka 12) odbędzie się IV Rzeszowska Noc Poezji, która odbędzie o godz. 21:00. Wstęp wolny. W programie zaprezentowane zostaną autorskie utwory poetyckie, nagrodzone i wyróżnione w tegorocznej edycji Turnieju Jednego Wiersza „Pod Majowym Księżycem”.

Lirycznym akcentem wieczoru poetyckiego, będzie mini recital pani Moniki Adamiec, która z zawodu jest teatrologiem. Jest również wielokrotną laureatką konkursów poetycko-muzycznych. Pasjonuje się komponowaniem muzyki do wybranych wierszy oraz wykonywaniem tych utworów wśród miłośników poezji śpiewanej.

Dejw w Bajce

W Bajce (al. Piłsudskiego 34) zagra Dejw o godz. 21:00. Bilety wstępu w cenie 15 zł można kupić przy wejściu. Dejw to młody artysta muzyki disco polo. Popularność przyniosły mu takie utwory jak „Petarda”, „Na chwilę” oraz „Pozwól mi kochać”.

„Siwobrody” i „Szalone nożyczki”

Póki mamy maj i sezon teatralny w „Siemaszce” wciąż trwa warto do niej zajrzeć w piątek o godz. 19:00 i w sobotę o 18:00  na Małą Scenę, by zobaczyć „Siwobrodego – nadzieję kobiet” oraz na Dużą Scenę o 19:00 w piątek i sobotę na „Szalone nożyczki”. Bilety na pierwszy spektakl kosztują 30/40 zł, na drugi 45/60 zł.

Oniryczna fabuła „Sinobrodego…”  opowiada o sprzedawcy butów, który daremnie poszukując utraconej miłości, mimowolnie i w niewytłumaczalny sposób rozkochuje w sobie kolejne kobiety. Rozczarowany, popełnia na nich serię mordów. Zabija kobiety dojrzałe i młode, prostytutki i businesswomen, białe i kolorowe.

Z kolei „Szalone nożyczki” to teatr interaktywny. Autor sztuki jedną z ról powierzył publiczności, to od niej zależy rozwój sytuacji i zakończenie przedstawienia. „Szalone nożyczki” w 1997 roku wpisano do światowej Księgi Rekordów Guinnessa jako sztukę najdłużej obecną w repertuarach teatrów amerykańskich.

Deadpool w Mulitikinie i Heliosie

O 22:00 w Multikinie odbędzie się minimaraton „Deadpoola”, które jest  spotkaniem oko w oko z najbardziej kontrowersyjnym i niepoważnym superbohaterem w historii kina! Ubrany w czerwony kombinezon, wyposażony w dar samoregeneracji oraz moc jadowitego żartu na każdy temat, wojowniczy Deadpool nie cofnie się przed niczym. Bezlitośnie obśmiewając świat komiksu i kina rozbawi widzów do łez od napisów początkowych aż po sam koniec filmu, a nawet dłużej. Bilety w cenie 25-35 zł można kupić w kasie kina.

W Kinie Helios na minimaraton „Deadpoola” można przyjść o godz. 20:00. Bilety w cenie 25-33 zł w kasie kina.

Ani Mru Mru w Zorzy 

Kabaret Ani Mru Mru – w programie „Ostatnie takie trio” pojawi się  w kinie Zorza o godz. 18:00. Bilety w cenie 60/70/80 zł można kupić w serwisie biletynakabaret.pl i kupbilecik.pl.
„Ostatnie takie trio” to program kabaretowy, w którym kabaret Ani Mru-Mru mierzy się z odwiecznym pytaniem… Jak to? Jak to powiedzieć? Jak to działa? Jak to możliwe? Jak to było?

Przez ponad 100 minut (o ile publiczność czegoś nie doliczy), artyści w sobie tylko znany sposób unikają odpowiedzi na wszystkie z tych pytań, jednocześnie bawiąc do łez widzów w każdym wieku. Wisienką na tym zabawnym torcie są kreacje aktorskie Waldemara Wilkołka, który powoli wyrasta na drugiego wicelidera tej trupy.

Tytuł programu, pozornie zwiastujący zakończenie kariery, jest jedynie zapowiedzią powiększenia składu o grupę brazylijskich tancerek, prestidigitatora i kilku czołowych piłkarzy. „Ostatnie takie trio” to coś czego na pewno nie wolno przegapić…

2. SOBOTA (19 maja)

Zdjęcie: Materiały organizatorów

Ekscytujące walki robotów sumo, przejazdy wyścigowych robotów podążających po linii czy niekonwencjonalne konstrukcje w kategorii Freestyle – m.in. takie atrakcje będzie można zobaczyć podczas V edycji Międzynarodowych Zawodów Robotów ROBO~motion, które w sobotę odbędą się na terenie Politechniki Rzeszowskiej przy al. Powstańców Warszawy 12 (bud. V).

W zawodach weźmie udział ponad 60 zawodników reprezentujących większość uczelni technicznych w Polsce, a także młodszych uczestników ze szkół średnich. Organizatorzy spodziewają się, że w ROBO~motion łącznie wystartuje ponad 100 robotów. Roboty skonstruowane przez zawodników z Polski i zagranicy będą rywalizowały w 12 różnych konkurencjach. Zawody rozpoczną się o 10:00 i potrwają do 19:00. Wstęp bezpłatny. 

VIII Rzeszowskie Święto Transplantacji 

W sobotę odbędzie się VIII Rzeszowski Święto Transplantacji, którego celem jest popularyzacja idei przeszczepiania narządów. Święto o 9:00 rozpocznie konferencja naukowa w Centrum Mikroelektroniki i Nanotechnologii Uniwersytetu Rzeszowskiego (aula A0, ul. Pigonia 1). Po południu 15:00 na Rynku rozpocznie się piknik dla całych rodzin. Jego częścią będzie bieg „Rzeszowska 5-tka dla transplantacji” na 5 km. Wieczorem na Rynku zagra zespół „Karczmarze”. Więcej na temat Święta możecie przeczytać TUTAJ.

Rzeszowska Kuchnia Społeczna

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

W Nowej Kulturze (ul. Dymnickiego 4) o godz. 15:00 odbędzie się VII edycja Rzeszowskiej Kuchni Społecznej, która będzie poświęcona daniom wegańskim, czyli takim, które nie zawierają mięsa, w tym ryb, jajek, mleka, jogurtów, serów, ogólnie nabiału i jego pochodnych, żelatyny oraz miodu.

W ramach wydarzenia zostanie zaprezentowany film Michała Siewierskiego „Food choices”. To efektu trzyletniej podróży autora, podczas której odkrywa on prawdę na temat wpływu żywności, którą wybieramy na co dzień na nasze zdrowie, na stan naszej planety oraz na życie innych gatunków. Twórca filmu poprzez rozmowy m.in ze światowymi ekspertami ds. dietetyki, lekarzami, sportowcami jak i biochemikami, obala popularne mity i błędne wyobrażenia na temat  jedzenia oraz proponuje nową perspektywę w podejściu do tematu żywienia.

Wstęp 15 zł lub dowolny wegański posiłek.

Noc Muzeów

W sobotę odbędzie się w Rzeszowie XII Europejska Noc Muzeów. Otworem będzie stało dla was aż 16 instytucji w godz. 19:00 – 1:00. Wśród nich m.in. Muzeum Energetyki, Podziemna Trasa Turystyczna, Zamek Lubomirskich. O szczegółach pisaliśmy TUTAJ.

W klubie Lukr (al. Kopisto 1) o godz. 21:00 zagra „Żabson”. Bilety w cenie 45 zł dostępne w klubie przed wejściem. „Żabson” to młody polski raper, który od samego początku swojej scenicznej działalności budzi nie tylko olbrzymie zainteresowanie, ale także wiele kontrowersji. „To ziomal”, czyli pierwszy, debiutancki LP prezentujący jego unikatowy styl i nowoczesny rap, dotarł na trzecie miejsce listy OLIS.

Modne Miasto

W Instytucie Muzyki Uniwersytetu Rzeszowskiego (ul. Dąbrowskiego) odbędzie się Gala Finałowa konkursu dla młodych projektantów mody w ramach projektu Modne Miasto.  Podczas pokazów zaprezentuje się 12 projektantów w kolekcjach konkursowych: Paweł Kuriata, Marta Pilas, Agnieszka Maciocha, Bartosz Pilawski, Kalina Kocemba, Duet Dryło & Podsiadlik, Aleksandra Mątkiewicz, Sonia Chruścińska, Mateusz Pukło, Magdalena Wilk- Dryło, Magdalena Kumicka, Wioletta Podsiadlik.

Głównymi  nagrodami dla laureatów konkursu są wyjazd do strefy młodych projektantów na Fashion Week Berlin, Fasion Week Lwów i Fashion Week Mediolan.

Publiczność podczas Modnego Miasta będzie mogła podziwiać dwie kolekcje pozakonkursowe autorstwa Eli Piorun i Marion Roscher. Galę poprowadzi Conrado Moreno, a muzycznie ubogaci galę finałową Jakub Prachowski. Modne Miasto rozpocznie się 17:00. Bilety w cenie 35 zł. Można je kupować na ekobilet.pl. Szczegóły wydarzenia na  www.towntrendy.pl

Muzyczny Festiwal w Łańcucie

W sobotę o godz. 19:00 na scenie plenerowej w Zamku w Łańcucie rozpocznie się 57. Muzyczny Festiwal, który potrwa do 27 maja. Festiwal rozpocznie opera „Bal maskowy” Giuseppe Verdiego o godz. 19:00 na scenie plenerowej przy Zamku. To pierwszy z dwóch koncertów plenerowych, bardzo lubianych przez festiwalową publiczność, jakie zaplanowano podczas festiwalu. O szczegółach pisaliśmy TUTAJ. Bilety na kulturalną ucztę rozeszły się jak świeże bułeczki.

3. NIEDZIELA (20 maja)

Fot. Sebastian Fiedorek / Rzeszów News. „Tresowany mężczyzna”

W Teatrze Bo Tak (ul. Dąbrowskiego 83, Wydział Muzyki UR) o godz. 16:30 będzie można zobaczyć „Tresowanego mężczyznę”. Bilety w cenie 35/45 zł można kupić w serwisie kupbiecik.pl. Naszą recenzję przeczytacie TUTAJ.

W Teatrze Przedmieście (ul. Reformacka 4) o godz. 19:00 będzie można zobaczyć spektakl „Tchnienie”. Bilety w cenie 20/30 zł w kasie teatru. „Tchnienie” to kameralna opowieść o miłości, śmierci i cierpieniu. Życie bohaterów toczy się tu na pograniczu jawy i snu, rzeczywistości i wspomnienia. Przywołujemy postaci naszych dziadków, aby przez pryzmat ich życia móc lepiej poznać i zrozumieć samych siebie.

To prosta, wzruszająca historia na parę aktorów, stare łóżko, walizkę, prześcieradło i rzutnik, który służy do pokazywania rodzinnych fotografii, a czasem strzela jak karabin niemieckiego żołnierza. Jest i śmiesznie, i tragicznie, i całkiem zwyczajnie, jak to w życiu. Historia opowiedziana szczerze, nastraja do własnych wspomnień i głębokich refleksji nad istotą życia. Co po nas zostanie? Może tylko taka historia?

W tej sztuce każdy znajdzie odbicie swoich najgłębszych tęsknot, pragnień i lęków, swojej wrażliwości i siły. Te filozoficzne rozważania, które odbywają się poprzez dialog aktorów z publicznością zmierzają do postawienia ważnego pytania: czy miłość może nas uwolnić od strachu przed śmiercią?

Kolacja dla głupca

W „Siemaszce” z kolei będzie można o godz. 19:00 zobaczyć „Kolację dla głupca”.
Bogaty, francuski wydawca Pierre Brochant co tydzień organizuje dla przyjaciół w swojej posiadłości „kolację dla głupca” – konkurs na przyprowadzenie największego nieudacznika i idioty, który zapewni towarzystwu najwięcej rozrywki.

François Pignon pozornie spełnia wszystkie wymagania, by stać się tytułowym „głupcem”. Nieświadomy gry, w którą zostaje wplątany, wprowadza prawdziwy zamęt w życie Pierre’a i to on bezwiednie staje się mistrzem ceremonii, co prowadzi do serii prześmiesznych sytuacji, gwarantując świetną rozrywkę widzom spektaklu. 

Rowerowa Majówka z prezydentem

O godz. 10:00 na parkingu przy hali Podpromie rozpocznie się Rowerowa Majówka z prezydentem Rzeszowa. Każdy, kto lubi jeździć będzie mógł przyjść i wspólnie z pozostałymi zwiedzać stolicę Podkarpacia z perspektywy jednośladu. Rajd zakończy się na Lisiej Górze wielkim grillem.

(jg)

redakcja@rzeszow-news.pl