Ten weekend w Rzeszowie to czyste szaleństwo! Kultowy musical „Metro”, Kongres Kobiet, spotkania dla seniorów, jubileusz Teatru Przedmieście, pokaz laserowy, spotkanie z s. Małgorzatą Chmielewską… Nie ma szans na nudę w stolicy Podkarpacia. Każdy znajdzie coś dla siebie.

PIĄTEK

Autumn Delusions Tour 2016 to trasa koncertowa promująca najnowsze wydawnictwa trzech death metalowych grup: Banisher z Rzeszowa, Redemptor z Krakowa i Shodan z Wrocławia, które w piątkowy wieczór (od 19:00) wystąpią w rzeszowskim klubie „Vinyl” (al. Piłsudzkiego 31).

Banisher po wydaniu dema „Sorrow of Death” (2005), EP „Human Sacrifice” (2006), kilkudziesięciu zagranych koncertach i festiwalach w Polsce oraz zagranicą zespół wydał debiutancki album „Slaughterhouse” (2010). Banisher, który istnieje od 2005 r., skrzydła rozwinął w 2013 r. i w nowym składzie nagrał drugi pełnometrażowy album „Scarcity”, wydany przez Unquiet Records.

Redemptor to zespół założony przez Daniela Keslera i Łukasza Sputowskiego. Pierwsze dwa lata działalności grupy zaowocowały dwoma nagraniami demo. Debiutancki album „None Pointless Balance” został zarejestrowany w Hertz Studio w 2005 roku, a wydany dwa lata później przez Magik Art Entertainment.

Nowym początkiem dla Redemptor było przeniesienie zespołu do Krakowa, gdzie w latach 2009-2014 powstały trzy nagrania: demo, EP oraz drugi album „The Jugglernaut”. Obecnie zespół jest w trakcie nagrywania trzeciego, studyjnego albumu.

Shodan to natomiast deathmetalowe trio powstałe we Wrocławiu w 2013 roku. Charakterystyczny styl dla zespołu to unikalna hybryda death metalowej brutalności z niebanalnymi, ale jednocześnie chwytliwymi melodiami. W 2015 r. zespół, pod okiem Arkadiusza „Malty” Malczewskiego, zarejestrował debiutancki album „Protocol of Dying”. Zespół zagrał dotychczas u boku m.in. Hate, Sinister czy Devilish Impressions.

Bilety na koncert w cenie 20 zł do kupienia w klubie.

15 lat Teatru Przedmieście

Jeśli jednak wolicie troszkę lżejsze brzmienia, ale wciąż wydobywające się z gitar i perkusji to warto zajrzeć do pubu Kultura (ul. Szopena 59). Właśnie tam w piątkowy wieczór o 20:24 zagrają Too Black Project z Krakowa. To, co ich charakteryzuje to muzyczna energia  uzyskana z niepokornego rocka oraz harmonii jazzu. O sobie mówią, że chcą, aby ich muzyka „muzyka dziurawiła niebo”. Wstęp wolny.

Gdy jednak uznacie, że koncertowe szaleństwa to nie do końca wasza bajka, to warto skorzystać z okazji i z Teatrem Przedmieście (ul. Reformacka 4) świętować 15 lat jego istnienia. Gośćmi specjalnymi tego wydarzenia będą: wybitna aktorka, mistrzyni słowa – Irena  Jun, Dorota Ficoń z Teatru im. St. I. Witkiewicza w Zakopanem oraz warszawski Teatr Pijana Sypialnia ze spektaklem „Osmędeusze” Mirona Białoszewskiego.

Teatr Przedmieście zaprezentuje trzy spektakle: wielokrotnie nagradzaną „Obietnicę”, niezwykle wizualną „Podroż” na podstawie powieści „Józef i jego bracia” Tomasza Manna oraz szalony i radosny „Circus Paradise”.

Niezwykłym wydarzeniem będzie z pewnością promocja książki „Przedmieście – 15 lat teatru”, publikacji dokumentującej i opisującej różne działania artystyczne teatru na przełomie lat. Autorami 11 artykułów są naukowcy, recenzenci, artyści i dziennikarze.

Przewidziane są również  prezentacje  filmowe, wystawa fotografii oraz spotkania z aktorami.  Biletowane są tylko spektakle: „Circus Paradise” i „Obietnica”. Bilety w cenie 30/20 zł można kupić w kasie kina. Na pozostałe wydarzenia wstęp wolny. O szczegółach pisaliśmy TUTAJ.

Rolkarze opanują miasto

A na nocne piątkowe wojaże najlepsze są… rolki i impreza Nightskating Rzeszów, czyli nocny przejazd na rolkach ulicami miasta. To jedyna okazja dla rolkarzy, aby zobaczyć miasto nocą z perspektywy zarezerwowanej na co dzień dla kierowców. Tym razem będzie to już ostatni przejazd w tym sezonie, którego tematem będzie film. Trzy najkreatywniejsze osoby, których strój będzie powalał na kolana czeka wieczna chwała oraz  drobne upominki od sponsorów.

Rozstrzygnięcie konkursu na najlepszy strój odbędzie się po przejeździe na górnym poziomie parkingu Podpromie. Impreza została tak zaplanowana, aby mogli w niej uczestniczyć wszyscy, którzy pewnie czują się na rolkach oraz potrafią hamować. Zbiórka rolkarzy odbędzie się o 20:30 przy parkingu Podpromie, poziom górny. Grupa w 11-kilometrową trasę wyruszy o godz. 21:00.

SOBOTA

Sobota to najlepszy dzień w tygodniu, aby świętować swoje urodziny. Z takiego założenia również wyszli organizatorzy czwartych urodzin klubu Kula Bowling & Club (ul. Krakowska 20), którzy dla swoich gości przygotowali intrygująca niespodziankę.  A jest nią piękne świetlno – laserowe show artystyczne w wykonaniu Light Art Studio. Imprezę będzie rozkręcał DJ Mathew. Wstęp wolny. Początek imprezy – 21:00.

Z kolei w klubie Vinyl (al. Piłsudskiego 31)  w hiphopowy klimat wprowadzą dwie nowe twarze Bozon Records – Anatom oraz Edzio. Pierwszy to 23-letni Jakub Nowak, który jako B.A.K.U. zadebiutował na scenie polskiego rapu 2 lata temu. Sławę przysporzył mu kawałek „Pomimo”, który rozpędził jego karierę i sprawił, że mógł grać koncerty w całej Polsce, jednocześnie współpracując ze znanymi postaciami rapowej sceny.

Edzio to z kolei raper pochodzący z Gdańska, aktywny na scenie freestylowej od 2009r. Jego pierwszy sceniczny sukces miał miejsce podczas turnieju „mistrza wolnego słowa AWFalii gdańskich”, gdzie zajął 2. miejsce. W 3. edycji Bitwy o Kemping, organizowanej podczas Festiwalu Hip-Hop Kemp 15-letni wówczas Edzio zajął 1. miejsce.

Największym osiągnięciem rapera okazało się zakwalifikowanie w 2012r. do finału największej i najstarszej bitwy freestylowej w Polsce – Wielkiej Bitwy Warszawskiej, gdzie zdobył tytuł wicemistrza WBW, stając się zarazem najmłodszym w historii finalistą tej imprezy.

Zarówno Edzio jak i Atom ruszyli w trasę i będą promować swoje nadchodzące płyty, które już niebawem zostaną wydane nakładem wytwórni Bozon Records. Podczas koncertu, oprócz najnowszych utworów, nie zabraknie starszych, dobrze znanych hitów obydwu raperów jak i freestylowych showcase’ów. Bilety do kupienia w klubie w cenie 25/30 zł.

A na bulwarach rzeszowskich usłyszymy dobrą, rockową muzykę dzięki Festiwalowi Zespołów Muzycznych – Rockowa Noc, który już na stałe wpisał się do kalendarza imprez stolicy Podkarpacia.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

To już XI edycja festiwalu, który cieszy się coraz większą popularnością zarówno wśród odbiorców jak i zespołów startujących do konkursu. Podczas Rockowej Nowej wystąpi dziewięć zespołów, gwiazdą będzie Kobranocka. Początek festiwalu o godz. 16:00. O szczegółach pisaliśmy TUTAJ.

Z kolei w Filharmonii Podkarpackiej o godz. 18:00 rozpocznie się koncert Stana Borysa. U jego boku wystąpi Grupa Imię Jego 44. Orkiestra symfoniczna Filharmonii oraz gościnnie Anna Cyzon i Justyna Reczeniedi. Bilety w cenie 60 zł do kupienia na stronie filharmonia.rzeszow.pl.

Rzeszów miastem kobiet

Sobota to też świetna okazja do relaksu dla seniorów. To właśnie im zostało poświęcone wydarzenie „Senior z Kulturą”, które odbędzie się Rzeszowskim Dom Kultury filia „Miłocin” (ul. Miłocińska 75). W programie: warsztaty aktorskie, wokalne i tańca terapeutycznego, a także wystawa malarstwa Marii Mikulec. Początek spotkania o godz. 11:00, wstęp wolny.

Z kolei miłośników origami w Królestwie Bez Kresu (al. Piłsudskiego 8-10) czekają warsztaty, na których będzie można nauczy się podstaw japońskiej sztuki składania papieru, a także pokusić się o złożenie bardziej wykwintnych i skomplikowanych dzieł. Warsztaty rozpoczynają się o godz. 17:30. Koszt udziału warsztatach to tylko 3 zł.

Panie natomiast w sobotni wieczór będą mogły udać się do Jasionki w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym i skorzystać z I Kongresu dla kobiet – „Rzeszów miastem kobiet”, który promuje piękno i przedsiębiorczość.

W programie: wykład motywacyjny, panele dyskusyjne z lekarzami medycyny, networking, kawa biznesowa, zdrowe przekąski, zabiegi pielęgnacyjne, makijaże, manicure tytanowy. A to wszystko bezpłatnie. Wystarczy mieć ze sobą zaproszenie, które można odebrać w Szpitalu Pro-Familia lub poprzez: rezerwacje@cwkoperator.pl.

Więcej o Kongresie, nad którym Rzeszów News ma patronat, możecie przeczytać TUTAJ.

NIEDZIELA

W niedzielne popołudnie o godz. 18:30 na mieszkańców Rzeszowa w hali Podpromie czeka kultowy musical „Metro”. Spektakl opowiada o grupy młodych ludzi. Ludzi, którzy udowodnili, że gdy się ma talent i ambicje, nawet w Polsce można odnieść sukces, zdobyć pieniądze i sławę.

Na scenie na pewno nie zabraknie pasji i entuzjazmu, tańca i śpiewu, takiego, jakiego nie znał polski teatr. W „Metrze” znajdziemy miłość, szaleństwo i młodość. I to wszystko sprawia, że granica między teatrem a rzeczywistością staną się płynna. Akcja spektaklu zdaje się wykraczać daleko poza teatralne foyer, a czas staje się wyłącznie funkcją wyobraźni.

Na scenie wystąpią: Józef Józefowicz, Natasza Urbańska, Mariusz Czajka, Artur Chamski, Jerzy Grzechnik, Natalia Kujawa i 30 innych artystów z warszawskiego Teatru Buffo.

„Metro” trwa 120 minut bez przerwy. Bilety będą jeszcze dostępne od godz. 15:00 w dniu musicalu w hali Podpromie. Rzeszów News jest patronem „Metro”. Więcej TUTAJ.

Zdrowie i zabawa

Na rzeszowskim Rynku natomiast będzie można zadbać o swoje zdrowie, ponieważ Podkarpacki Oddział Towarzystwa Kardiologicznego wraz z Centrum Medycznym Medyk organizują „Światowy Dzień Serca”. Głównym celem akcji jest szerzenie idei dbania o serce i przeciwdziałanie chorobom układu krążenia. Impreza będzie miała formę pikniku – edukacja połączona z konsultacjami medycznymi i zabawą.

W punktach konsultacyjnych będzie można wykonać różnorodne badania (m.in. zmierzyć ciśnienie, poziom cukru, zrobić EKG, obliczyć wskaźnik ryzyka chorób układu krążenia) oraz uzyskać porady lekarzy specjalistów, dietetyków i fizjoterapeutów, jak dbać o swoje zdrowie.

Zaplanowano także pokaz ratownictwa medycznego w zakresie resuscytacji krążeniowo-oddechowej. Dodatkową atrakcją będą występy zespołów tanecznych, muzycznych, pokazy sportowe, a także konkursy dla dzieci, gry i zabawy sportowe. Impreza potrwa od godz. 12 do 18. Wstęp wolny.

S. Chmielewska u Dominikanów

Natomiast u ojców Dominikanów (ul. Dominikańska 15) odbędzie się spotkanie z s. Małgorzatą Chmielewską o godz. 14:00 w antykwariacie charytatywnym przy klasztorze. Zakonnica urodziła się  1951 r. w Poznaniu jest przełożoną Wspólnoty „Chleb Życia”. W dzieciństwie rodzice nie dbali o jej wychowanie religijne.

Po ukończeniu nauki w szkole średniej rozpoczęła studia biologiczne na Uniwersytecie Warszawskim. Dopiero po ich zakończeniu zwróciła uwagę na katolicyzm. Początkowo myślała o wstąpieniu do zakonu benedyktynek, następnie do małych sióstr Jezusa.

S. Chmielewska pracowała jako katechetka z niewidomymi dziećmi w Laskach i w duszpasterstwie niewidomych u ks. Stanisława Hoinki na ul. Piwnej w Warszawie. Organizowała także pomoc dla kobiet z więzienia przy ul. Rakowieckiej w Warszawie. W swoich działaniach i artykułach podkreśla znaczenie ekonomii społecznej. Z troską wyraża się o osobach z marginesu.

JOANNA GOŚCIŃSKA

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama