Fot. Joanna Bród / Rzeszów News. Na zdjęciu Strachy na Lachy

Pięciu dżentelmenów będzie walczyć na scenie o względy pań, do „Prywatnej kliniki” zajrzy „Strachu” z „Pitbulla”. Wenus znów będzie w futrze i bez niego. A do tego będzie coś o kawie, ceramice i gotowaniu. Groźnie i kinowo będzie też w Rzeszowie.

1. PIĄTEK (9 marca)

Fot. Maciej Mikulski / Teatr im. W. Siemaszkowej. Spektakl „Piaf”

Na początek dobrego weekend warto zajrzeć do Galerii Nierzeczywista Rzeszowskiego Stowarzyszenia Fotograficznego (ul. Matejki 10). To właśnie tam odbędzie się o godz. 18:00 wernisaż Jarka Mazura „Po sandomierskiej puszczy”.

Jarek Mazur to fotograf drogi i samotności. W jego zdjęciach odnajdziemy emocje, które towarzyszą człowiekowi w życiu: jest zachwyt, poranek niczym kryształ, płuca przepełnione powietrzem, ale i znój, trud pokonywania drogi. Droga jest różna, jak w życiu, jedni idą asfaltem a inni utykają w błocie i między kałużami. To spirale ścieżek, zaśnieżone przesmyki między drzewami, zagajniki brzóz, posępne i ciemne sosny…

Nad wszystkim wisi niebo z chmurami niczym skrzydła, czasem przerażające, bo sprawia wrażenie, jakby chciało zawalić się człowiekowi na głowę. Te fotografie układają się w trzy słowa: droga, samotność, wolność.

Czuć w nich miłość autora do miejsca, z którego pochodzi, do okolicy, po której wędruje, a wędruje po Puszczy Sandomierskiej. Choć jak sam mówi, „prawdziwa Puszcza istnieje tylko w moich snach” to jego wrażliwość i świetne oko obserwatora doskonale pokazują to, o czym należy pamiętać i o co dbać. Każdy zagajnik, utopione we mgle drzewo, leśne szlaki wydeptane przez zwierzęta, to jak czułe gładzenie dłonią tych miejsc, które powoli znikają. 

Wystawa będzie czynna do 4 kwietnia. Wstęp wolny.

„Piaf” w „Siemaszce”

„Padam, padam, padam, ta muzyka we mnie wciąż trwa” – te słowa będzie można dziś usłyszeć w Teatrze im. W. Siemaszkowej o godz. 19:00 – zaśpiewa je Dagny Cipora i w sobotę i w niedzielę  o godz. 17:00 w wykonaniu Małgorzaty Pruchnik-Chołki.
O czym mowa? Oczywiście o spektaklu musicalowym „Piaf”, o którym więcej możecie przeczytać TUTAJ. Bilety w cenie 50 zł można kupić w kasie teatru.

„Scenariusz” w Przedmieściu

Do Teatru, tym razem Przedmieście (ul. Reformacka 4) warto wybrać się na  „Scenariusz” o godz. 19:00. Bilety w cenie 20/30 zł można rezerwować pod numerem 667 714 730.

„Scenariusz” autorstwa zakopiańskiego artysty-plastyka, dramaturga Piotra Biesa to słodko-gorzka opowieść o odwiecznej grze, jaka rozgrywa się pomiędzy dobrem a złem. Po wielkiej zagładzie ludzkości dwie zagadkowe „postaci” spotykają się, aby na nowo zbudować swój świat, napisać nowy scenariusz. Na różne sposoby rozważają alternatywną wersję Stworzenia snując domysły co by było, gdyby to nie Ewa, a Adam zerwał rajskie jabłko.

Inteligentne i dowcipne dialogi przenikają się z zaskakująco trafnymi refleksjami na temat niezgłębionej natury człowieka. Sztuka stawia niewygodne pytania, burzy spokój powodując zamęt w naszym uporządkowanym świecie. Z pozoru niewinna miniatura sceniczna staje się na naszych oczach współczesnym moralitetem, ale może też być opowieścią o walce toczącej się w nas samych.

O miłości do kawy na Slot Art Cafe

Ci, którzy kochają kawę koniecznie muszą się wybrać na spotkanie Slot Art Cafe  o godz. 19:00 (budynek Estrady Rzeszowskiej, ul. Jagiellońska 24). Dlaczego? Bo właśnie tam odbędzie się slajdowisko podróżnicze, tym razem o Gwatemali. Do tego egzotycznego kraju znanego z plantacji kawy przeniesie zgromadzonych Arek Dworak, pasjonat życia, ktoś kto choć nie uważa się za podróżnika sporo już zobaczył i doświadczył, czym chce się podzielić z innymi, czasem wybierając się w ekscytujące podróże bez przygotowania i planu z bagażem podręcznym.

Arek to osoba z darem do opowiadania, youtuber człowiek, który o osobie mówi tak:„Jestem niedowiarkiem, ale ten rodzaj wątpienia przejawia się podejmowaniem wyzwań dla wielu uważanych za niemożliwe. Jestem buntownikiem, ale mój sprzeciw jest wymierzony głównie przeciw moim ograniczeniom. Jestem prekursorem, ale takim który w swoim życiu próbuje szukać dróg, które mogły by posłużyć za inspirację innym. A naturalna przekorność pozwala mi szukać ciągle dróg nowych i śmiałych rozwiązań”. Wstęp wolny.

Piotr Wyleżoł Trio w Jazz Roomie

Piotr Wyleżoł Trio i Dayna Stephens zaprezentują materiał z nowej płyty „Human Things” w Jazz Roomie (ul. Kościuszki 9) o godz. 20:00. Bilety w cenie 60 zł można kupić  na stronie niezła-sztuka.pl.

Piotr Wyleżoł, liryk fortepianu, niezrównany improwizator, subtelny kolorysta, którego londyński miesięcznik „Blues&Soul” uznał za jednego z najbardziej niezwykłych talentów pianistyki europejskiej, prezentuje nowy album z autorskimi kompozycjami osadzonymi w tradycji jazzu i muzyki polskiej.

Współpracował z Tomaszem Stańką, Urszulą Dudziak, Janem Ptaszynem Wróblewskim, Tomaszem Szukalskim, Ewą Bem oraz Stephenem Rileyem, Billym Hartem, Garym Bartzem, Nigelem Kennedym. Występował na wszystkich kontynentach, był gościem renomowanych festiwali.

Do swojego solowego projektu Piotr Wyleżoł zaprosił trębacza Roberta Majewskiego, puzonistę Grzegorza Nagórskiego, kontrabasistę Michała Barańskiego i perkusistę Michała Miśkiewicza. Ci muzycy to artyści o ogromnym doświadczeniu, dorobku i niekwestionowanej pozycji w Polsce i Europie. 

Stachy na Lachy” zagrają Pod Palmą

Strachy na Lachy zagrają o godz. 20:00 w klubie Pod Palmą (ul. Cicha 4) bilety w cenie 60 zł można kupić w klubie przed koncertem.

29 września 2017 roku ukazał się szósty studyjny album Strachów pt. „Przechodzień o wschodzie”. Muzyka z tej płyty, klimatem nawiązuje do pierwszego wydawnictwa grupy. Dużo ładnych melodii, sporo tanecznych rytmów oraz akustycznych brzmień składa się na termin „stoppop”, którym zespół charakteryzuje muzykę z „Przechodnia”.

Maratony filmowe 

Strasznie będzie też w Heliosie o 23:00 i w Multikinie o 22:00 będzie strasznie dzięki „Maratonowi grozy”. Bilety można kupić na stronie kin lub w kasie w cenie: 36 zł (Helios), 39 zł (Multikino). W programie maratonu znajdziemy: „Nieznajomi: ofiarowanie” -premierowo, „Nieznajomi”, „Amityville: przebudzenie”, „Bye Bye Man”. Dwa ostatnie filmy można premierowo zobaczyć po raz pierwszy w Polsce.

2. SOBOTA (10 marca)

Fot. Materiały prasowe. Na zdjęciu spektakl „Prywatna klinika”

W sobotę w G2A Arena CWK w Jasionce rozpoczną się dwudniowe 10-11 marca targi ogrodnicze Garden Expo. To pierwsze i jedyne takie wydarzenie w południowe-wschodniej Polsce. 

W trakcie dwóch dni Targów prezentowane będą najnowsze trendy w branży ogrodniczej, narzędzia, maszyny i akcesoria do pielęgnacji ogrodu, środki ochrony roślin. Swoją ofertę zaprezentują szkółki ogrodnicze oraz firmy związane z branżą florystyczną i architekturą ogrodową.

Organizatorzy zapraszają właścicieli centrów ogrodniczych, hurtowni, szkółek, kwiaciarni, uczniów szkół kierunkowych, studentów uczelni wyższych, stowarzyszenia i grupy zawodowo zajmujące się tematyką ogrodnicza, a także każdego, kto hobbistycznie zajmuje się ogrodem.

Targi trwają w godzinach 10:00-18.00. Wstęp 12 zł, kupiony w pierwszej godzinie targów 10:00-11:00 – jedynie 6 zł.

Kulinarne wyganianie zimy

W Hola Lola (ul. Mickiewicza 3) o godz. 12:00 będzie można wyganiać kulinarnie zimę kuchni. Justyna, która poprowadzi spotkanie, pokaże jak smaczne, lekkie i kolorowe potrawy możemy przygotować.

W planach jest zrobienie wspólnie domowego tortille z falafelami z soczewicy, tarta z solonym karmelem oraz warstwowy, kolorowy koktajl. Wstęp 59 zł. W tej cenie są wszystkie składniki potrzebne do gotowania.

Warsztaty gitarowe w Nowej Kulturze

W Nowej Kulturze (ul. Dymnickiego 4) w godz. 14:00-18:00 będzie można wziąć udział w warsztatach gitarowych z Hubertem Więckiem – gitarzystą, basistą, kompozytorem, muzykiem sesyjnym, założycielem i liderem rzeszowskiej formacji Banisher, gitarzystą krakowskiego Redemptor oraz basistą krośnieńskiego Decapitated.

Hubert Więcek występował przez dwa lata jako gitarzysta solowy w warszawskim Vedonist (2009-2010). W swojej 18-letniej przygodzie z instrumentem oraz niemal 15-letnim doświadczeniem scenicznym zagrał ponad 500 koncertów w 40 różnych krajach Europy, Azji, Afryki oraz obu Ameryk. Ma na koncie nagrania 10 albumów studyjnych, oraz kilkanaście nagrań gościnnych z różnymi zespołami z Polski i z zagranicy.

Od niemal 10 lat Hubert Więcek zajmuje się również udzielaniem lekcji gitarowych. Bilety na warsztaty gitarowe dostępne w przedsprzedaży w cenie 20 zł na stronie: sonicmadness.8merch.com.

O godz. 15:00 ulicami Rzeszowa przejdzie I Manifa Rzeszowska. O szczegółach pisaliśmy TUTAJ.

„Otwarty mikrofon”

W Niezłej Sztuce (ul. Sobieskiego 18) o godz. 20:00 odbędzie się „Open mic” z angielskiego „otwarty mikrofon”. To rodzaj przedstawienia na żywo, w którym może brać udział ktokolwiek z publiczności. Na scenie, przy mikrofonie, kolejno występują artyści – zazwyczaj amatorzy bez dużego dorobku.

Zgłaszać się można mailowo: rearearea@gmail.com wpisując w temacie „Open Mic”. Wstęp wolny.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

„Wenus w futrze” w „Siemaszce”

W „Siemaszce” można o godz. 21:00 w sobotę i niedzielę zobaczyć „Wenus w futrze”. Bilety w cenie 40 zł można kupić w kasie teatru.

Jak daleko może się posunąć człowiek, żeby zaspokoić swoje żądze? Prawdziwe namiętności mogą być motorem i nadać sens życiu. Ale mogą też być obsesją. Spełnianie ukrytych pragnień może nieść nieodwracalne konsekwencje.

„Wenus w futrze” Davida Ivesa w reżyserii Jana Nowary to historia burzliwego spotkania oraz walki o władzę i dominację. Tytułową Wenus-Wandę poznajemy, gdy przychodzi na przesłuchanie do nowej sztuki teatralnej. Reżyser Thomas nie spodziewa się, że to on zostanie poddany próbie, ponieważ współczesna Wenus może mieć więcej wspólnego z Heddą Gabler niż z rzymską boginią.

Potrzeba uwznioślenia życia towarzyszy każdemu z nas, ale jej konsekwencje mogą okazać się śmiercionośne. Eksperyment z Wenus obiecuje rozkosz, jednak nie za cenę czyjegoś cierpienia. Gdy ta granica zostanie przekroczona, budzą się demony i rozkoszna Afrodyta może przybrać postać okrutnej i mściwej Furii.

Genialnie rozpisane dialogi, świetnie skrojone postaci i dynamika akcji gwarantują wyborną zabawę i wiele poziomów interpretacji!

Spektakl wyłącznie dla widzów dorosłych. Ze względu na tropikalne ciepło, panujące na Małej Scenie, sugeruje się stroje lekkie i przewiewne. Temperaturę podnosi także Dagny Cipora i Michał Chołka w trakcie spektaklu.

„Prywatna klinika” w filharmonii 

Spektakl „Prywatna klinika” będzie można zobaczyć w Filharmonii Podkarpackiej o godz. 16:00 w gwiazdorskiej obsadzie.  Na scenie pojawią się: Tomasz Oświeciński, Klaudia Halejcio, Paweł Koślik, Wojciech Solarz, Maciek Makowski, Michał Czernecki.

Bilety cenie 110 i 90 można kupić w kasie filharmonii, w Podziemnej Trasie Turystycznej.

„Prywatna klinika” to inteligentna i prawdziwie śmieszna farsa, w której humor rozwija się aż po ostatnią scenę. Lekka treść, wyraziste postaci, zawrotne tempo, zaskakujące zwroty akcji oraz świetna obsada zapewniają rozrywkę na wysokim poziomie.

Historia Harriet rozwódki mieszkającej w eleganckim mieszkaniu w Brighton, która rozwiązuje problemy finansowe dzięki wsparciu dwóch żonatych dżentelmenów i perfekcyjnie zorganizowanego kalendarza.

Kiedy jeden z nich zostaje unieruchomiony w łóżku przez złamaną nogę, a w progu mieszkania Harriet pojawia się dawno niewidziana przyjaciółka Anna wraz z niestroniącym od alkoholu mężem oraz niczego nieświadome zdradzane małżonki, spektakl staje się prawdziwym rollercoasterem emocji, pomylonych tożsamości, karykaturalnych sytuacji i arcyśmiesznych dialogów.

Sztuka napisana w 1983 r. przez mistrzów gatunku – Johna Chapman i Dave’a Freeman – nie traci na aktualności, a farsa na związki damsko-męskie bawi kolejne pokolenia widzów.

Dzień Kobiet w Plazie

Klimat Dnia Kobiet będzie można jeszcze w sobotę poczuć w Centrum Handlowym Plaza Rzeszów (al. Rejtana), gdzie odbędzie się wydarzenie „Twój dzień – Twoje zdrowie”. W atrium Plazy od 12:00 do 20:00 na kobiety czekać będzie kilka stref tematycznych.

W strefie makijażu będzie można skorzystać z bezpłatnych porady wizażystki, która podpowie jak wykonać perfekcyjny makijaż. Będzie także strefa fotograficzna, w której wszystkie kobiety będą mogły wziąć udział w bezpłatnej sesji zdjęciowej.

W Plazie pojawi się strefa zdrowego odżywiania z ciekawymi poradami i propozycjami zdrowych potraw w strefie zdrowego odżywiania.

Dodatkowo wszystkie kobiety będą mogły wziąć udział w akcji profilaktycznej samokontroli piersi. Przez cały dzień będzie można skorzystać z instruktażu i nauki samobadania piersi na specjalnych fantomach. Akcji towarzyszyć będzie konkurs na najciekawsze hasło dotyczące profilaktyki raka piersi. Hasło ma zachęcać wszystkie kobiety do regularnych badań profilaktycznych.

Przez cały dzień w konkursach do wygrania będą cenne nagrody m.in. sprzęt RTV i AGD, zestawy kosmetyków oraz vouchery na badania specjalistyczne w Szpitalu Specjalistycznym Pro Familia.

Przez cały dzień na kobiety odwiedzające Plazę czekać będą także porady lekarskie. W strefie Centrum Medycznego Medyk od 12:00 do 17:00 prowadzone będą m.in. badania wzroku, spirometria, pomiar ciśnienia i glukozy oraz analiza składu ciała z poradami dietetyka.

Podczas Dnia Kobiet w Plazie zorganizowane zostanie specjalne koło fortuny z ciekawymi nagrodami, a całą imprezę umili występ męskiego Trio Jazzowego.

Organizatorzy pomyśleli także o najmłodszych. To propozycja dla kobiet, które mają kłopot ze znalezieniem opieki dla swojego dziecka. Przez cały dzień od 12:00 do 18:00, oprócz wielu stref z atrakcjami dla kobiet, działać będzie także specjalna strefa „Dzieciakowo” z zabawami dla najmłodszych, prowadzona przez Waldemara Wywrockiego.

Na najmłodszych czekać będą m.in. grajrurkowe warsztaty muzyczne oraz warsztaty i zabawy teatralne z marionetkami i kukiełkami. Dzieci będą mogły wziąć udział w zajęciach plastycznych, podczas których tworzone będą bukieciki, laurki i upominki dla wszystkich Pań. Dodatkowo animatorki będą malować buźki i przygotowywać bajkowe fryzury z kolorowymi warkoczykami.

Imprezie z okazji Dnia Kobiet w Plazie towarzyszyć będzie również otwarcie stoiska „Przystanek Zdrowia”, sklepu ze zdrową żywnością. 

3. NIEDZIELA (11 marca)

Zdjęcie: Tomasz Miecznik / Portal Płock

Dla pań i nie tylko w Filharmonii Podkarpackiej odbędzie się o godz. 18:00 odbędzie się „Wielki Turniej Pięciu Tenorów”. Bilety w cenie: 80 zł, 90 zł, 100 zł, 120 zł można kupić w kasie filharmonii lub w Podziemnej Trasie Turystycznej.

W Rzeszowie wystąpią na jednej scenie: Dariusz Stachura – solista Polskiego Teatru w Łodzi nazywany polskim Pavarottim, Adam Sobierajski – solista Teatru Muzycznego w Krakowie, Łukasz Gaj – solista Teatru Wielkiego w Łodzi, Miłosz Gałaj – solista Teatru Wielkiego w Poznaniu i Mikołaj Adamczak – solista Teatru Wielkiego w Poznaniu.

Panowie zaśpiewają największe hity operowe, w tym całą serię arii z repertuaru Luciano Pavarottiego i Jana Kiepury. Koncert nosi nazwę „Wielkiego turnieju tenorów”. Dlaczego turniej? Trochę dla celów marketingowych, trochę dla zabawy. Artyści nie konkurują ze sobą, raczej w zabawny sposób się przekomarzają, niby złośliwie przeszkadzają sobie nawzajem wykonaniach, ale tak naprawdę doskonale się uzupełniają.

Podczas koncertu, panie wybierają najlepszego tenora turnieju. O brak wrażeń nie ma się co martwić – panowie występować będą zarówno solo, jak i razem.

Warsztaty ceramiczne

W Piętro Cafe (ul. Rynek 10) o godz. 12:00 rozpoczną się warsztaty ceramiczne. Poprowadzi je Wojtek Klęsk, który jest projektantem wzornictwa i ceramikiem.

W ramach warsztatów będzie można poznać cały proces wytwarzania ceramiki artystycznej i użytkowej – od pomysłu, poprzez przygotowanie i modelowanie gliny, aż do procesu jej wypalania, szkliwienia i dekorowania. A to wszystko w miłej atmosferze, na wygodnych fotelach, przy szklance darmowej herbaty imbirowej i muzyce winylowej – płynącej prosto z gramofonu.

Podczas warsztatu możesz wykonać formę według własnego pomysłu, może to być biżuteria, zwierzątko, podstawka pod gorące naczynia, płyta do pieczenia pizzy, miska na owoce, świecznik, zegar, magnes, może to być tematyka związana ze zbliżającymi się świętami wielkanocnymi typu: pisanka, kurka, kogucik czy baranek, bądź serduszko lub aniołek – stanowiący idealny upominek dla bliskiej osoby.

Ręcznie robiona ceramika wymaga sporego zaangażowania i czasu, dlatego stanowi idealną metodę relaksacyjną i pozwala na oderwanie się od codziennych obowiązków.

Warsztat jest dla każdego, niezależnie od wieku, płci czy umiejętności a wszystkie potrzebne materiały będą czekać na miejscu. Koszt to 30 zł od osoby, cena zawiera koszt warsztatu, 1 kg gliny szamotowej, koszt wypału w piecu, narzędzia oraz herbatę imbirową.

Dodatkowo na miejscu będzie możliwość zakupu gliny w cenie: 1 kg za 3 zł w zależności od ilości zużycia. Glinka jest bardzo plastyczna, wypala się na jasny kolor. Glinka nie nadaje się do typowych naczyń spożywczych ale jest bardzo dobra do celów rzeźbiarskich i jest bardzo odporna na wysoką temperaturę.

Zapisu na warsztaty można dokonać mailowo na adres: pietrocafe2016@gmail.com

(jg)

redakcja@rzeszow-news.pl