I Rzeszowska Manifa. W sobotę kobiety wyjdą na ulice. „Nasza walka nadal trwa!”

27
Zdjęcie: Urszula Chrobak / Rzeszów News
Reklama

W 100-lecie nadania praw wyborczych rzeszowianki w najbliższą sobotę 10 marca wyjdą na ulice i pokażą, jaka tkwi w nich siła, postulując m.in. zniesienia klauzuli sumienia, dostępu do tabletek „dzień po”, czy możliwości aborcji do 12. tygodnia ciąży.

Manifa to demonstracja feministyczna, która jest organizowana w związku z Dniem Kobiet 8 marca lub w najbliższą temu dniu sobotę lub niedziele. Pierwsze tego typu wydarzenie odbyło się w Warszawie. Zorganizowała ją nieformalna grupa kobiet Porozumienie 8 Marca w 2000 roku.

Była to odpowiedź na wiadomość, która pojawiła się w prasie, iż na podstawie anonimowego donosu  o popełnieniu aborcji do jednego z gabinetów ginekologicznych w Lublińcu wtargnęła policja, skąd wyciągnęła oszołomioną kobietę i zawiozła na przymusowe badania.

Kobieta wówczas  nie została poinformowana o prawach, jakie je przysługują. Ci, którzy na takie traktowanie się nie zgadzali, stworzyli  list protestacyjny, który został przekazany mediom oraz Rzecznikowi Praw Obywatelskich.

Po tych zdarzeniach grupa kobiet wyszła na ulice w akcie protestu. Później postanowiły, że będą robić to co roku. W Warszawie Manifa odbyła się w tym roku już po raz 19.

W Rzeszowie po raz pierwszy odbędzie się 10 marca (sobota) jako I Rzeszowska Manifa. Hasłami demonstracji będą: „Nasza walka nadal trwa!”, „Solidarnie o lepszy świat” , „Prawa kobiet, podaj dalej”. Organizuje ją Koalicja na Rzecz Kobiet, która zawiązała się w 2018 roku. Kobiety w ten sposób chcą mówić głośno o problemach, z którymi na co dzień zmagają się kobiety w Polsce, na Podkarpaciu i w Rzeszowie. Chcą też, aby prawa kobiet były respektowane.

– To idealny czas na zmiany, nowe działania i pokazanie, że nasza Polska może być bardziej przyjazna dla kobiet i obywateli, tym bardziej, że inicjatywa ta realizowana jest w stulecie praw kobiet – wyjaśnia Patricia Mitro z Koalicji na Rzecz Kobiet i organizatorek rzeszowskiego wydarzenia.

Dekretem z dnia 28 listopada 1918 roku, po wieloletniej walce działaczek organizacji kobiecych, nadano Polkom czynne i bierne prawa wyborcze. – Był to ogromny sukces polskiego i europejskiego ruchu emancypacyjnego, efekt wieloletniej współpracy kobiet z różnych środowisk politycznych, które zgodziły się co do jednego, że odmowa połowie obywateli niepodległego kraju prawa do reprezentowania swoich interesów to nie demokracja, ale wykluczenie – przypomina Mitro.

Dlatego też zdaniem organizatorek Rzeszowskiej Manify stulecie uzyskania praw obywatelskich przez kobiety to idealna okazja, aby poddać refleksji ich aktualną sytuację.

– Kobiety w Polsce stanowią siłę polityczną i będą walczyć o sprawiedliwość, prawa, niezależność. W stulecie uzyskania praw wyborczych zachęcamy do masowego, zróżnicowanego, wspólnego świętowania i oczywiście uczestniczenia w I Rzeszowskiej Manifie. Każdy z uczestników poprzez udział, ubiór, transparenty może wyrazić siebie, pokazać swoją tożsamość ideową – Patricia przekonuje Mitro.

Organizatorzy I Rzeszowskiej Manify chcą zwrócić uwagę m.in. na to, że pomimo obowiązujących przepisów prawa żaden szpital na Podkarpaciu nie wykonuje zabiegów legalnego przerywania ciąży, nawet w przypadkach nadzwyczajnych, gdy np. trzeba ratować życie matki. Okazuje się również, że rzeszowianki zmagają się z dużym zjawiskiem przemocy w rodzinie.

– Statystyki dowodzą 11-procentowy wzrost ilości zdarzeń przemocy domowej, jakie są zgłaszane, o czym świadczy chociażby ilość „Niebieskich Kart”. Podkarpacie to zasadniczy zakątek Polski, gdzie trudno mówi się o krzywdach, jakich doświadczają kobiety na co dzień – twierdzi Mitro

Podczas sobotniej Manify pojawią się również postulaty m.in. wprowadzenia na szczeblu lokalnym Europejskiej Karty Równości Kobiet i Mężczyzn, stworzenia większej liczby publicznych placówek opiekuńczych zarówno dla osób młodszych jak, starszych, jak i niepełnosprawnych, zwiększenie liczby mieszkań socjalnych i komunalnych, które będą dostępne na przejrzystych, sprawiedliwych zasadach.

Ponadto, rzeszowskie kobiety chcą, aby dostosować wszelkie miejsca użyteczności publicznej do potrzeb osób niepełnosprawnych oraz  matek z wózkami i kobiet w ciąży, chcą dostępu do legalnej  aborcji do 12. tygodnia istnienia płodu oraz refundowanego dostępu do metody zapłodnienia in-vitro. Dodatkowo domagają się zwiększenia standardów opieki przed, podczas i po porodzie oraz dostępu do środków antykoncepcyjnych, aby nigdy to prawo nie było kwestionowane.

– Antykoncepcja musi istnieć w edukacji seksualnej i musi być łatwo dostępna, również „tabletka po”.  Dodatkowo protestujemy przeciwko proponowanej klauzuli sumienia dla farmaceutów, która bezsprzecznie utrudni dostęp do antykoncepcji, szczególnie w mniejszych regionach – wyjaśnia Patricia Mitro.

– Lekarz ma leczyć każdego. Idąc do specjalisty, niezależnie od tego w co się wierzy, kogo się kocha, jest się w ciąży czy nie, należy wymagać takiego samego poziomu opieki medycznej opartej na obowiązujących standardach medycznych. Dlatego domagamy się całkowitej likwidacji klauzuli sumienia, a do tego czasu obowiązkowego informowania podczas rejestracji – dodają organizatorzy Rzeszowskiej Manify.

Wśród postulatów Manify znalazły się również kwestie dotyczące równej i godnej płacy dla każdego, żądanie związane z reformą systemu emerytalnego, stworzenia świeckiego państwa, w którym to kobieta decyduje o sobie, a nie przedstawiciele związków religijnych.

I Rzeszowska Manifa rozpocznie się o godz. 15:00 przy fontannie multimedialnej, gdzie następnie będzie kierować się w kierunku ratusza.

joanna.goscinska@rzeszow-news.pl

Reklama

27 KOMENTARZE

 1. W Polsce kobiety uzyskały prawa wyborcze po odzyskaniu suwerenności w 1918, tj. 28 listopada 1918 roku dekretem Tymczasowego Naczelnika Państwa Józefa Piłsudskiego. Dekret Naczelnika Państwa o ordynacji wyborczej do Sejmu Ustawodawczego stanowił, że „Wyborcą do Sejmu jest każdy obywatel Państwa bez różnicy płci” (art. 1) oraz „Wybieralni do Sejmu są wszyscy obywatele (lki) państwa posiadający czynne prawo wyborcze” (art. 7)[2]; postanowienia te zostały utrzymane przez konstytucję marcową. Pierwszymi Polkami zasiadającymi w polskim parlamencie zostały Gabriela Balicka, Jadwiga Dziubińska, Irena Kosmowska, Maria Moczydłowska, Zofia Moraczewska, Anna Piasecka, Zofia Sokolnicka oraz Franciszka Wilczkowiakowa……………………. dlaczego nie nienawidzicie Marszałka ? i jego zasad…………?

 2. Chcemy miec demokracje w Polsce? Bo jak tak to w ramach wolnosci slowa takie akcje sa jak najbardziej na miejscu. Nie pasuje to idziesz w swoja strone. W czym problem?

 3. Kiedy wydaje ci się że marnujesz swój czas na głupoty… Pomyśl, że są ludzie (chyba ludzie) którzy walczą o prawa które już mają haha

 4. Zabawne, w artykule organizatorzy wypowiadają się „Lekarz ma leczyć każdego”, a jednocześnie domagają się nawet nie leczenia, a zabijania jeszcze nienarodzonych ludzi.

 5. Brawo dla wszystkich odważnych Pań z Rzeszowa. Chociaż jestem facetem, jestem z Wami. Nie słuchajcie kato-pisoli z tego forum. W większości to zwykły motłoch bez mózgu. WALCZCIE O SWOJE PRAWA !!!

  A tym świętym niejebliwym, co mnie hejtować zamiar mają, od razu odpowiem, żeby się nie powtarzać – mam was tam, gdzie słońce nie dochodzi.

  • Piszesz jakbyś orędzie jakies z ambony głosił. Nie wrzucaj wszystkich do jednego worka. Jak ma sie FOBIE polityczna to sie idzie do psychiatry, a i może w kościele Ci pomogą. Mózgu już nie uratują ale być może przywrócą jakakolwiek kulturę wypowiedzi.

 6. Warto, aby o poniższe informacje przyswoiły sobie feministki, które na ulicach często wykrzykują hasła o „piekle kobiet” w Polsce. Oficjalne dane UE potwierdzają, że nasz kraj jest najbezpieczniejszym państwem dla kobiet na terenie całej Wspólnoty. Różnice pomiędzy zarobkami kobiet i mężczyzn są jednymi z najniższych w Europie, a odsetek kobiet wśród menedżerów jest jednym z najwyższych na świecie. Polska powinna być przykładem dla naprawdę wielu państw, które w powszechnej opinii uchodzą za „postępowe” i „nowoczesne”.

  Jeśli chodzi o zachowanie nietykalności cielesnej i seksualnej Polska jest dla kobiet najbezpieczniejszym państwem w całej UE. Tak przynajmniej wynika z badania przeprowadzonego przez Agencję Praw Podstawowych Unii Europejskiej (European Union Agency for Fundamental Rights).

  W naszym kraju jedynie 19 proc. przedstawicielek płci pięknej doświadczyło w ciągu swojego życia przemocy fizycznej lub seksualnej. O wiele gorzej statystyki te prezentują się w przypadku „postępowych” państw Europy Zachodniej. W Niemczech 35 proc. kobiet jest ofiarami przemocy. W Luksemburgu – 38 proc. We Francji i Wlk. Brytanii po 44 proc. populacji kobiet doświadczyło przemocy. Jeszcze gorzej sytuacja wygląda w Holandii – 45 proc., Szwecji – 46 proc. oraz Finlandii – 47 proc. Najgorzej w Unii Europejskiej jest pod tym względem w Danii, gdzie aż 52 proc. kobiet padło ofiarą przemocy fizycznej lub seksualnej.

  W opublikowanym kilka miesięcy temu raporcie „Women in Work Index 2017”, przygotowanym przez firmę doradczą PriceWaterhouseCoopers (PwC), zanalizowano sytuację kobiet na rynku pracy w 33 krajach OECD. Okazuje się, że nasz kraj w najnowszej edycji rankingu awansował o 3 pozycje i znalazł się na 9. miejscu. W porównaniu z ostatnim odczytem udało nam się bezpośrednio przeskoczyć nad Szwajcarię, Kanadę i Belgię.

  W uzasadnieniu do raportu analitycy PwC napisali, że awans Polski jest związany z obniżającym się wśród kobiet bezrobociem oraz jedną z najmniejszych różnic pomiędzy wynagrodzeniami kobiet i mężczyzn zajmującymi takie same stanowiska. Wskaźnik tzw. pay gap (czyli procentowa różnica w osiąganych zarobkach między kobietami i mężczyznami) w naszym kraju wynosi obecnie 7 proc. Zupełnie odmiennie wygląda to w innych, wydawałoby się znacznie bardziej postępowych, krajach Europy. Współczynnik „pay gap” we Francji i Szwecji wynosi 15,2 proc., w Holandii – 16 proc., w Danii – 16,4 proc., w Hiszpanii – 19,3 proc., a w Niemczech aż 21,6 proc.!

  Jakby tego było mało w rzekomo patriarchalnej Polsce odsetek kobiet wśród menedżerów jest jednym z najwyższych na świecie. Zgodnie z najnowszymi odczytami w naszym kraju współczynnik ten wynosi 40 proc. Tymczasem w „postępowej” Francja – 32 proc., w Niemczech – 30 proc., a w często nas pouczającym Luksemburgu zaledwie 18 proc.

  Warto, aby powyższe dane przyswoiły sobie czarne feministki wykrzykujące na ulicach naszych miast o „piekle kobiet”. Może część z nich ujęłaby się za kobietami na zachodzie Europy?

 7. Jestem (młodą) kobietą i nie zamierzam brać udziału w tej chorej `akcji`. Kobiety!!! Rozumiem, że chcecie(chcemy) mieć swoje prawa ale prawo do zabijania ? Co to za kraj, który godzi się na zabijanie drugiego człowieka. Kraj bez przyszłości. Za niedługo wszyscy będą chcieli legalnie `leczyć` jak to ktoś powiedział (czyt. zabijać) swoje nienarodzone dzieci bo to jeszcze nie czas, bo kariera itp. i człowiek będzie gatunkiem wymierającym. Jeszcze nie czas na dzieci? OK!!! Antykoncepcja legalna, wiadomo zależy jaka, może warto wybrać taką która nie uderza w godność ludzkości? Kobieto a jeśli nie potrafisz myśleć i masz typową wpadkę to płać za błędy.. Nie od razu skrobanka. Jest dużo rodzin, które dzieci mieć nie mogą… Jestem apolityczna aczkolwiek preferuje Polskę prorodzinną. Pozdrawiam

 8. Dobrze że się skrobią i same się domagają, umożliwić i popierać, byleby się toto nie rozmnażało. A dla prawdziwych kobiet prowadzić mądrą politykę prorodzinną zachęcającą do posiadania więcej niż jednego dziecka.

 9. Ja tam swoją trzymam krótko, w kuchni, może wyjść jedynie na zakupy albo na działkę. A jak się nie podoba to yeb! kablem od żelazka i nie przychodzą jej do głowy głupie pomysły.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ