Na zdjęciu THCulture. Zdjęcie: Materiały zespołu

Będzie poetycko i teatralnie, jak zawsze. I koncertów niezabranie i spotkań z waszymi ulubionymi muzykami.  A na deser wiosenne wietrzenie szafy i kongres żywności.

1. PIĄTEK

 „Świat według Łukasza” to film, który premierowo będzie można zobaczyć w Wojewódzkim Domu Kultury (ul. Okrzei 7) o godz. 17:00. Bezpłatne zaproszenia można odbierać w kasie WDK.

Bohaterem filmu jest dr hab. prof. UR Łukasz Łuczaj – polski etnobotanik, popularyzator przyrody, znany z licznych publikacji na temat dzikich roślin jadalnych. Na co dzień tworzy swój Dziki Ogród w Pietruszej Woli na Pogórzu Dynowskim i pracuje jako wykładowca Instytutu Biotechnologii Uniwersytetu Rzeszowskiego.

Podczas spotkania odbędzie się również pokaz premierowy filmu „A kapela gra do końca…”, który również powstał w ramach Podkarpackiej Kroniki Filmowej.

Happysad Pod Palmą

O godz. 19:00 w klubie Pod Palmą (ul. Cicha 4a) odbędzie się koncert zespołu Happysad. O 17:00 miłośnicy twórczości tej grupy będą mogli się spotkać z artystami w Empiku w Galerii Rzeszów. Koncert odbędzie się w ramach trasy koncertowej promującej najnowszą płytę  „Ciało Obce”. Album został nagrany w ponad stuletniej stodole w miejscowości Nowe Kawkowo.

Zespół pod okiem Marcina Borsa stworzył dziesięć piosenek w osiem lipcowych dni zeszłego roku i jedną, nocą przy ognisku. Po raz pierwszy w historii, zespół pracował w składzie sześcioosobowym. W komponowaniu i nagrywaniu materiału brali udział nowi członkowie grupy – Maciej Ramisz i Michał Bąk, którzy od dawna wspomagają zespół na koncertach.

Bilety w cenie 50 zł można kupić w Podziemnej Trasie Turystycznej, klubie Pod Plamą i na jego stronie oraz w serwisie TicketPro.

Wiosenne wietrzenie szafy odbędzie się  ramach Slot Art Cafe w budynku Estrady Rzeszowskiej (ul. Jagiellońska 24) o godz. 19:00. Zasady zabawy są bardzo proste. Wystarczy wziąć ze swojej szafy to, co już za małe, za duże, znudzone, zbyt kolorowe, byt szare i wymień na takie, które nam odpowiadają. Wstęp wolny.

4 Pory RoQ w Jazz Roomie

A w Jazz Roomie (ul. Kościuszki 9) o godz. 20: 00 zagrają 4 Pory RoQ. Oryginalny głos, autorska poezja, własne kompozycje i aranżacje. Zespół 4 Pory RoQ jest mistrzem budowania nastroju słowem i dźwiękiem.

Łagodne brzmienie i poetyckość przeplata się z eksperymentalnymi poszukiwaniami w kierunku jazzu, bluesa, a nawet swingu. Po prostu – muzyka odzwierciedla poezję Ani Bobruś-Chołoty, energetyzującej wokalistki 4 Pór. To ona swoim głosem chwyta za serca i zabiera słuchaczy w liryczną podróż do wnętrza, a jednocześnie pozwala zachwycić się chwilą, która trwa.

Cztery osoby w zespole są jak cztery pory roku, a na scenie niezmiennie od lat płyną w tym samym kierunku – ku sztuce. I są prawdziwi. Nikogo nie naśladują. Są tacy, jakich ich widzimy i słyszymy. Każdy koncert, niezależnie od miejsca, to niezwykła wędrówka po krainie łagodności, opisanej na wskroś współczesną poezją i perfekcyjnym brzmieniem. Zespół 4 Pory RoQ kocha grać.

Podczas koncertu w Jazz Roomie zespół zaprezentuje swoje utwory z pierwszej płyty „Collage” (2006) w nowych aranżacjach, a także materiał z przygotowywanej właśnie drugiej płyty. Nie zabraknie też muzycznych niespodzianek. Bilety w cenie 25/35 zł można kupić w recepcji Grand Hotelu (ul. ks. Dymnickiego 1a).

Nocny Kochanek

W klubie Life House (al. Rejtana 1) zagra Nocny Kochanek o godz. 20:00. To jeden z nielicznych polskich zespołów metalowych, który traktuje muzykę oraz teksty z ogromnym dystansem do samych siebie oraz do wizerunku kojarzonego zazwyczaj z klasycznym heavy metalem. Słychać tutaj wyraźne inspiracje takimi zespołami jak: Iron Maiden, Judas Priest, Helloween czy Black Sabbath.

Teksty natomiast napisane są z dużym przymrużeniem oka, co nadaje całości niepowtarzalnego, wręcz groteskowego klimatu. Bilety w cenie 30/40 zł można kupić w sklepach sieci Empik, Media Markt, Saturn oraz Podziemnej Trasie Turystycznej.

2. SOBOTA

5 km marszobiegiem będzie można przebiec podczas rzeszowskiego parkrun na Olszynkach, który wystartuje o godz. 9:00 spod parku linowego. W wydarzeniu mogą wziąć wszyscy: zapaleni biegacze i ci początkujący, młodzież, a nawet mamy z dziećmi w wózkach. Udział w biegu jest bezpłatny.

Na bieg należy się wcześniej zarejestrować na stronie www.parkrun.pl.

Bukatryk w Life House

Piotr Bukartyk zagra w klubie Life House (al. Rejtana 1) o godz. 19:00. Ostatni krążek tego wykonawcy nosi tytuł „Kup sobie psa” a jego oficjalny singiel bardzo długo gościł w pierwszej dziesiątce Listy Przebojów radiowej „Trójki”. Płyta została gorąco przyjęta również przez świat muzyczny, o czym świadczą pozytywne recenzje pojawiające się w polskich czołowych wydawnictwach muzycznych.

Piotr Bukartyk jest obecny na polskiej scenie muzycznej od ponad 30 lat. Jego twórczość jest opowieścią o codziennym życiu, prozaicznych sytuacjach, które nas spotykają, ale i też trochę o miłości. Wszystkie historie oprawione są niebanalnym tekstem oraz wspaniałym aranżem muzycznym, nad którym czuwał Krzysztof Kawałko. Dzięki temu, każdy koncert jest niesamowitą podróżą w świat muzyki.

Od wielu lat, twórczość Piotra można również spotkać co piątek w porannej addycji Wojciecha Manna w „Trójce” – śpiewa napisane dzień wcześniej piosenki-felietony, które niewątpliwie stanowią inspirację dla nowego materiału. Bilety w cenie 50/60 zł można kupić w sieci TicketPro i Podziemnej Trasie Turystycznej.

Pink Floyd w filharmonii

W Filharmonii Podkarpackiej o godz. 18:00 odbędzie się niepowtarzalne multimedialne widowisko- Muzyka Pink Floyd w Blasku Księżyca. Na ten spektakl składa się występ zespołu Spare Bricks, pokazy multimedialne oraz laserowe efekty specjalne. Ponadto na scenie zobaczymy i usłyszymy Chór Dominanta z Liceum Ogólnokształcącego nr 3 w Rzeszowie, którego Dyrygentem Wiesław Pyzia.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Miłośników zespołu Pink Floyd czekają więc dwie godziny muzyki przez wielkie „M”. W wykonaniu Spare Bricks usłyszymy m.in. takie znane utwory, jak „Another Brick in the Wall part II”, „Shine on You Crazy Diamond”, „Comfortably Numb”, „Wish You Were Here”, „Hey You”, dwudziestominutową suitę „Echoes”. Oprawa multimedialna z kolei zawiera filmy, animacje i grafiki – doskonale dopasowane klimatem do konkretnych utworów.

Koncert w Rzeszowie przygotowywany jest z dużym rozmachem. Pojawi się m.in. słynny floydowski mur, specjalne światła i lasery. Nie zabraknie też oczywiście oryginalnych floydowskich wizualizacji i filmów, tak charakterystycznych dla koncertów tego zespołu. W części wizualizacji wykorzystane zostaną zdjęcia autorstwa Leszka Paradowskiego.

Bilety w cenie 99 zł można kupić w kasie filharmonii, Podziemnej Trasie Turystycznej, Empiku.

„Podróż w Przedmieściu”

W Teatrze Przedmieście (ul. Reformacka 4) odbędzie się spektakl pt. „Podróż” o godz. 19:00. Scenariusz spektaklu został napisany według fragmentów wielkiej trzytomowej powieści Tomasza Manna „Józef i jego bracia”. Prace nad książką autor poprzedził gruntownymi, wieloletnimi studiami z zakresu historii starożytnej, archeologii, mitologii różnych kultur i religioznawstwa.

Punktem wyjścia powieści jest fragment biblijnej Księgi Rodzaju, choć Mann przy jej pisaniu korzystał także z apokryfów, interpretacji gnostyckich, a nawet teozoficznych. Historia biblijna Józefa i jego braci ożywa stając się legendą innego niż dotąd rodzaju.

Józef, syn patriarchy Jakuba, bezwarunkowo oddany i ufający Bogu pozwala mu się wieść przed najtrudniejsze okoliczności swojego życia. Z jednakową wiarą i ufnością znosi wszystkie cierpienia: haniebną sprzedaż i późniejszą niewolę, jak również przyjmuje zaszczyty związane z pełnieniem funkcji namiestnika na dworze faraona.

Spektakl jest kameralną opowieścią o odkrywaniu własnego powołania, o podróży w głąb siebie, o zagubionej gdzieś bliskiej relacji z Bogiem. Chcemy zaprosić wszystkich widzów na artystyczną ucztę, podczas której opowiemy niezwykłe losy Józefa… losy każdego z nas.

Bilety w cenie 20/30 zł można kupić w kasie teatru. Rezerwacje pod numerem telefonu: 6677 147 30.

Trans, noise, punk w Undergroundzie

THCulture i Żywica zagrają w Undergroundzie (ul. Matejki 10) o godz. 20:00.  „Individual Against Authority” to najnowszy materiał zespołu THCulture. Na basie zagra Jacek aka Joseh (Pitz), na perkusji Wawrzyniec (ex Ketha, Rape on Mind) a na gitarze i zaśpiewa Yogi (ex SMAR SW, Didgeridoodigital).

Oprawa tekstowa i graficzna stanowi ideowe uzupełnienie dla muzyki – mieszanki zakręconego noise punka i poezji krzyczanej. Energia zawarta w słowach i dźwiękach THCulture to prowokacja do poszerzenia własnej świadomości, zaproszenie do tańca ciała i myśli… Bilety w cenie 15 zł można kupić w pubie.

3. NIEDZIELA

W G2A Arena w podrzeszowskiej Jasionce odbędzie się jarmark wielkanocny „Wiosenne inspiracje”. Podkarpaccy wystawcy zaprezentują swoje produkty, m.in. rękodzieło świąteczne, zdrową żywność, produkty ekologiczne, wiklinowe przedmioty, kosmetyki i wiele, wiele innych.

Organizatorzy, obok części targowej, przygotowali wiele atrakcji: warsztaty dla dzieci, malowanie wielkiej pisanki, spotkania z bajkowymi postaciami, a także niespodziankę prosto z Kraju Kwitnącej Wiśni: origami i kaligrafię japońską. Wszystkim kobietom organizatorzy polecają pokazy wiosennego makijażu.

W trakcie jarmarku odbędzie się także kongres zdrowej żywności. W programie: „Nietolerancja glutenu a codzienność. Zdrowa redukcja wagi ciała”, „Jak radzić sobie z nietolerancją laktozy?”, „Cukrzyca- globalny problem, indywidualne rozwiązania. Czy zdrowa dieta przy chorobach ma znaczenie”, „Zdrowie zaczyna się na talerzu- zasady prawidłowej diety”.  Obok paneli kongresowych na uczestników czekają badania z zakresu dietetyki, wieku metabolicznego i porady żywieniowe

„Wiosenne inspiracje” w Arenie rozpoczną się o godz. 10:00. Wstęp wolny.

Carska Rosja w Zorzy

W kinie Zorza odbędzie się transmisja na żywo z Baletu Bolshoi „Bohater naszych czasów” o godz. 17:00. Carska Rosja. Młody oficer Pieczorin zostaje wysłany na Kaukaz. Bardziej niż służba pochłaniają go jednak przygody z kobietami, zarówno miejscowymi, jak i rosyjskimi damami. Znudzony, niezdolny do głębszych uczuć rani nie tylko kolejne kochanki, ale także przyjaciół i siebie samego.

To opowieść obnażająca tajniki rosyjskiej, melancholijnej duszy. Sam Pieczorin stał się zresztą pierwowzorem całej galerii rosyjskich bohaterów literackich: tzw. ludzi zbędnych, znudzonych egzystencją, zimnych dandysów, bez celu w życiu.

Baletowa adaptacja sławnej powieści Michaiła Lermontowa, składa się – jak i literacki pierwowzór – z kilku części: Bela, Tamań, Księżna Mary, przedstawiających różne oblicza głównej postaci. W 2016 roku spektakl został nagrodzony aż trzema Złotymi Maskami, prestiżowymi rosyjskimi nagrodami teatralnymi. Muzykę skomponował Ilja Demucki, choreografię stworzył Jurij Posochow.

Bilety w cenie 35 zł (normalny) i 30 zł (ulgowy) można kupić w kasie kina.

„Pogorzelisko” w „Siemaszce”

W Parole Art Bistro (piwnice „Siemaszki”) odbędzie wieczór poezji „Jak trudno wyzwolić się z ciała” o godz. 19:00. Wiersze Romana Brandstaettera będzie czytał Wojciech Kwiatkowski. Wstęp wolny.

W niedziele na deskach „Siemaszki” o godz. 19:00 rozegra się również nasze ulubione i polecane „Pogorzelisko”. Bilety w cenie 35/45 zł do kupienia w kasie lub na stronie teatru.

joanna.goscinska@rzeszow-news.pl