Maszyna TBM (tunnel boring machine) nazwana Karpatką wydrążyła pierwsze 13 metrów tunelu pod wzgórzem Grochowiczna. To pierwszy tego typu obiekt budowany w naszym regionie. Inwestycja drogowa w tym rejonie poprawi bezpieczeństwo jazdy i płynność ruchu tranzytowego.

Węzeł Babica i tunel oraz inne budowle inżynieryjnie umożliwią płynniejszy ruch tranzytowy, co skróci czas przejazdu między ważnymi punktami w regionie. 

Poprawi się też bezpieczeństwo na drogach poprzez zmniejszenie natężenia ruchu na mniejszych, lokalnych drogach, które nie są przystosowane do obsługi dużej liczby pojazdów.

Zakończenie prac planowane jest w styczniu 2028 r.

Jeszcze ponad 2 km tunelu 

Tunel o długości 2255 m będzie się składał z dwóch naw, które zostaną połączone 15 przejściami poprzecznymi i dodatkowym przejazdem awaryjnym. Każda z naw będzie miała po dwa pasy ruchu oraz dodatkowy pas awaryjny. 

Produkcja elementów obudowy tunelu, tzw. tubingów, odbywa się w hali prefabrykacji bezpośrednio na placu budowy. Tubingi to rodzaj cylindrycznej obudowy tunelu wykonanej z żelbetu. 10 połączonych tubingów tworzy pierścień. Na obudowę tunelu w Babicy wykorzystanych zostanie przeszło 2230 pierścieni.

Zdjęcie: Widok na obiekt / Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad Oddział w Rzeszowie
Zdjęcie: Widok na obiekt / Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad Oddział w Rzeszowie

Czas potrzebny na wydrążenie jednej nawy tunelu to ok. 9 miesięcy (przy sprzyjających warunkach). Następnie maszyna zostanie odwrócona i rozpocznie drążenie kolejnej nawy tunelu. Czas potrzebny na odwrócenie maszyny to 3-4 miesiące.

 

Prace na budowie S19 Rzeszów Południe – Babica

W ramach inwestycji powstanie węzeł Babica (węzeł typu trąbka) zlokalizowany w pobliżu skrzyżowania DK19 z DW988. Prace obejmują budowę obiektów inżynierskich, w tym tunelu o długości 2,3 km, sześciu estakad, dwóch wiaduktów nad S19, bezkolizyjnego przejazdu nad linią kolejową w ciągu istniejącej DK19, trzech przejść dla zwierząt i jednego przejazdu pod S19.

Zdjęcie: izolacja obiektu / Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad Oddział w Rzeszowie

W ramach umowy wybudowane zostanie również pierwsze w województwie podkarpackim Centrum Zarządzania Tunelem. Inwestycja obejmuje także budowę dwóch Miejsc Obsługi Podróżnych (MOP): MOP Lutoryż (kierunek Rzeszów i Barwinek) oraz dwóch lądowisk dla śmigłowców Lotniczego Pogotowia Ratunkowego (na MOP Lutoryż w kierunku Rzeszowa i przy Centrum Zarządzania Tunelem).

Reklama