Zdjęcie: Sebastian Stankiewicz / Rzeszów News

– Kolejka jednoszynowa to dobre rozwiązanie nie tylko dla Rzeszowa, ale także dla innych miast – mówi Janusz Kowalski, wiceminister aktywów państwowych, po czwartkowym spotkaniu w ratuszu z prezydentem Tadeuszem Ferencem.

To już kolejna w ostatnim czasie wizyta w ratuszu przedstawiciela rządu, który wspiera miasto w budowie monoraila. Pierwszoplanową postacią w tej sprawie jest Marcin Warchoł, poseł PiS i wiceminister sprawiedliwości. Niedawno powstały ramy prawne dla wdrożenia tego typu transportu, jako zbiorowego i publicznego w Polsce.

Obecnie projekt ustawy jest procedowany na szczeblu rządowym. Znalazła się też firma, która przy współpracy z Chińczykami jest w stanie kolejkę wybudować dla Rzeszowa. Miasto z Sunningwell Polska podpisało list intencyjny. Inwestycję jest gotowy kredytować Bank Gospodarstwa Krajowego. Jest ona szacowana na ponad 400 mln zł. 

W czwartek do ratusza przyjechał Janusz Kowalski, wiceminister aktywów państwowych, który nadzoruje spółki kolejowe. Kowalski przyjechał na zaproszenie Marcina Warchoła. Obaj są z tego samego obozu Zjednoczonej Prawicy, jako przedstawiciele Solidarnej Polski. – Chcę, aby rząd współpracował z prezydentem Rzeszowa – mówi nam Marcin Warchoł. 

W spotkaniu uczestniczył jeszcze podkarpacki poseł PiS Piotr Uruski, on też należy do „ziobrystów”. Obaj w ratuszu rozmawiali z Tadeuszem Ferencem, prezydentem Rzeszowa. Janusz Kowalski podkreśla, że spotkanie miało charakter „operacyjny”, a nie kurtuazyjny. Celem było ustalenie współpracy miasta z rządem i spółkami kolejowymi.  

– Kolejka jednoszynowa to dobre rozwiązanie nie tylko dla Rzeszowa, ale także dla innych miast w Polsce, jak chociażby aglomeracji śląskiej. Rzeszów przez ostatnią dekadę wykonał gigantyczną pracę. Jestem przekonany, że ten projekt znajdzie uznanie w nowej perspektywie finansowej w UE. Ma duże szanse na dotację – ocenia wiceminister Kowalski 

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Zadeklarował on także wsparcie dla stworzenia odpowiednich ram prawnych dla monoraila w Polsce. – Wspieram ten projekt nie tylko jako członek rządu, ale także jako poseł i były samorządowiec – mówi nam Janusz Kowalski, który w przeszłości był wiceprezydentem Opola. Po spotkaniu na Twitterze napisał: „Współpraca rządu z samorządami to priorytet!”.

Miasto po czwartkowym spotkaniu widzi same plusy. – Budowa kolejki jednotorowej w Rzeszowie, jak się okazuje, to nie tylko sprawa nasza, ale leży to także w interesie państwa. Dlatego na spotkaniu zdeklarowano pomoc w przyspieszeniu opracowania stosownych przepisów – mówi Maciej Chłodnicki, rzecznik prezydenta Rzeszowa. 

(ram)

Współpraca: (jg)

redakcja@rzeszow-news.pl 

Reklama