Reklama

Jeden z najlepszych na świecie siatkarzy Kubańczyk Wilfredo Leon Venero odebrał w piątek (17 lipca) w Rzeszowie akt nadania mu przez prezydenta RP obywatelstwa polskiego.

Wilfredo Leon Venero odebrał polskie obywatelstwo w Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim w Rzeszowie. W imieniu prezydenta RP wręczyła je wicewojewoda podkarpacki Grażyna Borek.

Postanowienie o przyznaniu 22-letniemu Kubańczykowi polskiego obywatelstwa prezydent RP podpisał 3 lipca. Decyzja ta oznacza, że Wilfredo Leon Venero od przyszłego roku będzie mógł grać w reprezentacji Polski.

– Jestem gotowy – powiedział siatkarz w Radiu Rzeszów.

Wilfredo Leon Venero mieszka w Polsce z narzeczoną. Od 2013 r. formalnie pracuje w Polsce, co umożliwia mu karta stałego pobytu. Siatkarz został zatrudniony w agencji menedżerskiej Andrzeja Grzyba. W Polsce Wilfredo Leon Venero nie spędza zbyt wiele czasu, bo od 2014 r. jest zawodnikiem Zenitu Kazań.

Nie szukajcie podtekstów politycznych

„Składam deklarację, że zrobię wszystko, co będzie w mojej mocy, by zasłużyć na wielki zaszczyt, jakim jest dla mnie gra w Reprezentacji Polski. Otrzymanie polskiego obywatelstwa dało mi olbrzymią motywację do tego, by prezentować się jak najlepiej w każdym nadchodzącym turnieju i swoją grą przekonać do siebie selekcjonera „Biało-Czerwonych” – napisał w oświadczeniu Wilfredo Leon Venero.

Podkreślił, że że celem otrzymania polskiego obywatelstwa nie były względy finansowe, ale jedynie życiowe i sportowe.

„Zamieszkuję w Polsce z narzeczoną i w celu dalszego życia w tym kraju poczyniłem wiele inwestycji, które zamierzam kontynuować. W rozważaniach na temat mojej sytuacji prosiłbym o nie szukanie jakichkolwiek podtekstów politycznych związanych z Kubą. Jestem z pochodzenia Kubańczykiem, mam tam swoją rodzinę, a mój wyjazd był związany wyłącznie z moimi osobistymi sprawami” – czytamy w oświadczeniu siatkarza.

Podziękowanie dla Rzeszowa

Oświadczenie wydał także menedżer Wilfredo Leona Venero, Andrzej Grzyb.

„Dziękujemy Miastu Rzeszów, w osobie Pana Prezydenta Tadeusza Ferenca, za stworzenie warunków do zamieszkania, Klubowi Asseco Resovia za pomoc w powrocie do formy sportowej i rekomendacje do Kancelarii Prezydenta RP, PZPS, w osobie Pana Prezesa Pawła Papke, za uwiarygodnienie sportowych ambicji Wilfredo oraz organizacjom społecznym, na czele z Fundacją Gortata i Fundacją „Aleja Gwiazd” z Milicza – za rekomendacje sportowe do Kancelarii Prezydenta RP.

Dziękujemy politykom wielu opcji, za włączenie się w proces skracania niezbędnych procedur. Nie mamy upoważnienia do ich wymieniania, ale podziękujemy im osobiście.

Jest to bardzo ważne, gdyż niedługo zaczniemy procedurę zmiany tzw. „paszportu sportowego” lub inaczej mówiąc „federacji macierzystej” – i do tego procesu będzie nam potrzebna wielka pomoc – zarówno od PZPS, polityków, telewizji, sponsorów, jak i działaczy”.

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama