Zdjęcie: materiały komitetu wyborczego Grzegorza Brauna
Reklama

– Rządy PiS-u to koniec samorządności – ostrzegają konfederaci. Robert Winnicki i Janusz Korwin-Mikke wspierają Grzegorza Brauna w walce o fotel prezydenta Rzeszowa.

– Chcemy wypowiedzieć słowa mocnego sprzeciwu wobec zawłaszczania samorządu przez rząd pod pretekstem reform, zmian, ulepszeń – mówił we wtorek przed Centrum Wystawienniczo-Kongresowym G2A Arena w Jasionce poseł Grzegorz Braun, który kandyduje w przedterminowych wyborach na prezydenta Rzeszowa. 

Jego zdaniem reforma samorządowa z 1990 roku jest jedyną udaną przełomu lat 80. i 90. – Tymczasem pod szyldem propagandowym “Nowego Ładu” rząd najwyraźniej szykuje się do wykonania kolejnego kroku w stronę ubezwłasnowolnienia samorządów – alarmował Braun. – Konfederacja jest po stronie samorządności – dodawał. 

Pomoc z centrali

Brauna wspierali we wtorek czołowi politycy Konfederaci – Janusz Korwin-Mikke i Robert Winnicki. 

– W Konfederacji stawiamy na samorządy. Im niżej podejmowane są decyzje, tym lepiej, najpierw gmina, powiat, województwo, a dopiero później rząd. Państwo nie powinno wtrącać się w zupełnie drobne sprawy samorządowe – stwierdził Janusz Korwin-Mikke.

Reklama

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!

W podobnym tonie wypowiadał się Robert Winnicki. – Jesteśmy krytyczni wobec pomysłów, które mają na celu ograniczyć samorządność. Państwo może ingerować jedynie wtedy, gdy jest to niezbędne – ocenił poseł. 

Eksperyment na Rzeszowie 

Konfederaci przestrzegali również przed ukrócaniem samorządom finansowania. – Obecny rząd zdaje się wyznawać zasadę centralizmu i pociągania za sznurki z jednego fotela. Niedawno pieniądze trafiły do samorządów powiązanych z partią rządzącą – mówił tym razem poseł Krzysztof Tuduj, nawiązując do sytuacji z grudnia, w której miasta nierządzone przez PiS nie otrzymały pieniędzy z programu Funduszu Inwestycji Lokalnych

– Takie procedury szkodzą państwu – uznał Tuduj i zasugerował, że miałby je powstrzymać Grzegorz Braun. – Rzeszów ma okazję, by pokazać Polakom, jaka jest jakość rządów Konfederacji. Tego jeszcze nie było – zachęcał do eksperymentu. 

(cm)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama