Zdjęcie: Sebastian Fiedorek / Rzeszów News
Reklama

Do 186 wzrosła liczba pielęgniarek Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego nr 2 w Rzeszowie, które złożyły zwolnienia lekarskie. – To nieetyczne zachowanie – mówi Ewa Leniart, wojewoda podkarpacki.

Przypomnijmy, w poniedziałek 104 pracowników tzw. białego personelu szpitala przy ul. Lwowskiej złożyło zwolnienia lekarskie. Związki zawodowe domagają się podwyżek dla pracowników (aktualnie 500 zł w dwóch ratach po 250 zł, z wyjątkiem lekarzy) oraz zatrudnienia dodatkowych 50 pielęgniarek. Dyrekcja nie chce spełnić tych postulatów, twierdząc, że szpitala, który walczy ze 137-milionowym długiem, na to nie stać.

Masowe zwolnienia lekarskie pielęgniarek doprowadziły do tego, że w KSW nr 2 wstrzymano planowe przyjęcia pacjentów, odwoływane są zabiegi i operacje, które nie zagrażają życiu pacjentów. Od poniedziałku wstrzymano kilkadziesiąt takich zabiegów. Pacjenci rozwożeni są też do innych szpitali, m.in. do Krosna, Przemyśla i Szpitala Miejskiego nr 1 w Rzeszowie przy ul. Rycerskiej. Wielu pacjentów wypisano też do domów. 

Chirurgia dziecięca zagrożona

KSW nr 2 pracuje aktualnie w systemie ostrym. Władysław Ortyl, marszałek podkarpacki, mówi, że działalność Szpitalnego Oddziału Ratunkowego jest ograniczona. Pacjenci są przyjmowani tylko w nagłych przypadkach, które zagrażają życiu i zdrowiu chorych. Podobnie jest w Szpitalu Wojewódzkim w Tarnobrzegu, gdzie pielęgniarki prowadzą identyczną formę protestu. 

We wtorek Ewa Leniart, wojewoda podkarpacki, poinformowała, że w KSW nr 2 na zwolnieniach lekarskich jest aktualnie już 186 z 905 pielęgniarek, które pracują w szpitalu. W Tarnobrzegu nie pracuje 70 pielęgniarek na 364 zatrudnionych. Jako pierwsze w ten sposób w piątek zaczęły protestować pielęgniarki ze szpitala powiatowego w Mielcu. Tam na 437 pielęgniarek nie pracuje 95. W Mielcu nie działa SOR oraz oddział dermatologiczny. 

“Zwolnieniowy” protest w KSW nr 2 w Rzeszowie może doprowadzić do zamknięcia oddziału chirurgi dziecięcej. – To szczególnie przykry przypadek. Mamy tutaj pewną niewydolność. To nas bardzo martwi – mówi marszałek Ortyl. Jeżeli oddział zostanie zamknięty, mali pacjenci będą wożeni do szpitala w Przemyślu. 

Marszałek: Hybrydowy protest

Zwolnienia lekarskie, które masowo złożyły pielęgniarki, najczęściej są trzydniowe. W środę będzie wiadomo, czy protest nasili się jeszcze bardziej i działalność wszystkich wspomnianych szpitali będzie jeszcze bardziej sparaliżowana, szczególnie, że wielu “chorych” pracowników na co dzień nierzadko pracuje w dwóch rożnych placówkach.

Władysław Ortyl masowe zwolnienia nazywa “dziwnymi”, a sam protest określa “hybrydowym”. – Nikt się do niego nie przyznaje, od nikogo nie można się dowiedzieć, o co chodzi. Nie można z nikim porozmawiać – twierdzi marszałek podkarpacki. 

Władze województwa apelują do protestujących pielęgniarek, by usiadły do rozmów i prowadziły negocjacje przy stole, a nie kosztem życia i zdrowia pacjentów. – Jedynym rozsądnym wyjściem z całej sytuacji jest powrót do pracy – twierdzi wojewoda Ewa Leniart. Jej zdaniem masowe zwolnienia lekarskie są formą “świadomego działania przeciwko zdrowiu i życiu pacjentów”. 

– To działanie nieprzemyślane, zachowanie nieetyczne. Rozumiemy potrzeby negocjacji, należy je prowadzić zgodnie z przepisami prawa, a nie wbrew zasadom moralnym i etycznym – mówi wojewoda Leniart, zapewniając, że państwowy system ratownictwa medycznego nie jest zagrożony. 

To na polecenie wojewody wszyscy dyrektorzy podkarpackich szpitali mają dwa razy dziennie o godz. 9:00 i 19:00 przedstawiać raporty, ile w placówkach jest wolnych łóżek dla pacjentów. W Mielcu dyrekcja szpitala złożyła zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa z związku ze sprowadzeniem niebezpieczeństwa na zdrowie i życie pacjentów, a także podejrzeniem wymuszenia świadczeń związanych z nieobecnością pielęgniarek w pracy. 

Ile zarabiają pielęgniarki? 

Masowe zwolnienia lekarskie “białego personelu” spowodowały, że Państwowy Inspektor Sanitarny rozważa kontrolę w szpitalach pod kątem zagrożenia epidemiologicznego. 

Marszałek Władysław Ortyl poinformował, że w przypadku KSW nr 2 został powołany przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej mediator, który ma się włączyć w rozwiązanie sporu zbiorowego, w jakim jest od marca br. siedem szpitalnych związków zawodowych z dyrekcją placówki. Władysław Ortyl zadeklarował, że też włączy się do mediacji. Przypomina, że szpital przy ul. Lwowskiej jest oddłużany i widać pierwsze efekty. 2016 rok szpital zakończył 40-milionową stratą, rok 2017 wyszedł na “zero”. 

– Czy to oznacza sukces? Czy mamy się radować? Niestety, nie. To dopiero początek drogi. Te wyniki nie są podstawą, by nagle udzielać tak dużych podwyżek – uważa Ortyl, ale nie wyklucza, że w KSW nr 2 podwyżki będą i liczba pracowników wzrośnie. Na podwyżki, których aktualnie żądają pielęgniarki, trzeba byłoby wydać ok. 20 mln zł.

W przypadku zwiększenia personelu w szpitalu zarząd województwa podkarpackiego zaproponował związkom, by przedstawiły dokładnie wyliczenia, ile w placówce potrzeba jeszcze pielęgniarek. – Bo dlaczego nie 51, albo 49 – mówi Władysław Ortyl. 

Władze Podkarpacia uważają, że sytuacja finansowa pielęgniarek w KSW nr 2 nie jest najgorsza. Ich średnia pensja wynosi wynosi 5 tys. zł brutto, na “start” dostają 3300 zł, pielęgniarki ze specjalizacją zarabiają 5,5 tys. zł. To najwyższe zarobki pielęgniarek z wszystkich podkarpackich szpitali. W Tarnobrzegu zarabiają 4149 zł, w Mielcu – 4226 zł.

– Czy to są głodowe pensje? – pyta retorycznie wojewoda Ewa Leniart. 

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ:

83 KOMENTARZE

 1. GOŚCIU TO RÓB KURS PIELĘGNIARKI I DO ROBOTY A NIE POPIERAJ PRYWACIARZY , BĘDZIESZ MÓGŁ GÓWNA POWYNOSIĆ POMODLIĆ SIĘ NAD UMARŁYM ,ZMIENIĆ PAMPERSA A NIE DAWAĆ DOBRE RADY JESTEŚ TAK GLUPI W SWOICH WYPOWIEDZIACH ŻE AZ PRZYKRO

 2. Wiem, sam tam pracowałem ale nigdy nie byłem chamski w stosunku do ludzi.Problemy ,skargi o które mieli do mnie ludzie przekazywałem szefowi.A on na to miej to w d…e.Ale teraz co pokazują panie którym mają ciągle mało mogę radzić pokory dla ludzi.A i ludzie będą za wami .

 3. To daj info,gdzie do Biedronki przyjmują.Może te panie skorzystają,takie kokosy będą miały.I tylko nie piszcie że kto będzie się tobą opiekował.Taką opiekę to mam w d…e.Wolę zapłacić niż z tego korzystać.KPW.

 4. W różnych sektorach są różne odpowiedzialności – można komuś odebrać życie , można sobie odebrać życie, odpowiedzialność finansowa za którą można pójść siedzieć, albo dostać taką karę, że do końca życia się człowiek nie wypłaci i sam nie będzie nic miał. Więc jakby nie było zołza ma rację bo wszędzie trzeba myśleć.

 5. na stacjach benzynowych tak samo pracują – każde święta, nocki, weekendy za najniższa krajową i nie słychać o protestach.

 6. A to pewnie stanowisko wysokie,ale czemu w mojej Biedronce,ciągle 1 kasa czynna i kolejka długa.A czekający przekleństwami jadą,a sorry ciebie tam nie ma.Dzięki że wiem ile zarabiacie.Teraz to wiem , dlaczego panie takie jakieś inne miłe inaczej, a ceny są różne,przy towarach i przy kasach.A Ostatnie jajka to wam wyszły co nie,promocja ponoć była?A no powodzenia.

 7. Na rehabilitacji dzieci na RORE też oszczędza jak może. Basenu które jest podstawą w leczeniu i rehabilitacji niema od sierpnia tamtego roku. A Szpital bierze miliony za ten ośrodek. Szkoda tylko że na tym cierpią dzieci!

 8. CO ZA BZDURY!!! Piszą co im dyrektor kazał napisać. Żadna z pielęgniarek nie dostaje takich pieniędzy! Fizjoterapeuci również. Mało tego dyrektor pozabierał wszystkie premie. W ramach oszczędności! Wyprowadza szpital z długów kosztem najniższego personelu. Może swoją wypłatę też odda!

 9. Clipko.Rasistka z ciebie i tyle.Wolałbym miłą ukrainkę,lub jak to piszesz nabytki z Afryki,niż takie bezduszne zołzy jak są.A co do lekarzy to o co biega,czy temu winny jest pacjent?.Pomyśl głową a nie c..ą.

 10. Bo te panie pomyliły się z powołaniem,dawać na kasę,ale i nie tyko, trzeba towar dołożyć i po sobie porządek zrobić.A tak, szkoły mają to nie wypada.

 11. Brawo Aniu,też to miałem,za nic traktują osoby starsze.A podwyżki to niby na co,kawka,ciasteczko.Wypad do pracy.A jak przychodzę do takiej pani to,wzrokiem zabija i pytanie co chciał.Teraz mówię że g….o.Więcej szacunku dla pacjenta i osób bliskich.Niech pamiętają, że my też nieraz za grosze żyjemy.Ale czy te panie mnie i ciebie poważają.Niestety nie.A więc teraz niech nie liczą na poparcie tych co z nimi mieli,lub będą mieć styczność.Broni was rodzina i wy same.

 12. Ludzie czy wy wierzycie dalej naszej władzy???!!! Marszałek i wojewoda stulają takie głupoty a wy wszystko łykacie jak młode pelikany. A te ich zagranie żeby wróciły do pracy bo to nieetyczne to jest śmiechu warte. Czy wy myślicie ze jak pielęgniarki się zwolnią to dupę wam będzie lekarz podcierał?!! Kto tam przyjdzie pracować za 2000zl w nocki święta i weekendy. Tym bardziej ze praca jest ciężka fizycznie i bardzo ciężka psychicznie. Gdyby wszyscy Ci którzy dorabiają dodoatkowo w innych miejscach zrezygnowali z pracy to ten nasz cały system padnie na ryj. I wtedy się zacznie lament ze ludzi brakuje do pracy, a jak chcą chociaż godnie zarabiać to się na nich bluzga. Jakoś jak lekarze protestowali to spolecznstwo nie miało nic przeciwko. Powiem jedno nie jedna pielęgniarka lub ratownik medyczny robi więcej niż lekarz w tym szpitalu bo niektórzy lekarze to straszne tumany. Bez współpracy lekarzy z średnim personelem szpital leży i kwiczy.

 13. Pomóżcie bo doliczyć się nie mogę. Na zatrudnienie 50 pielęgniarek potrzeba… 20 mln zł rocznie zdaniem Marszałka.
  Liczmy na palcach: w takim razie na 5 pielęgniarek wypada 2 mln zł rocznie, czyli rocznie na jedną 400tys. zł. 400÷12= 33 tysiące złotych miesięcznie na jedną. Nie za dużo panu Marszałkiemu wyszło?
  No ja wiem: każdej trzeba kupić 3 fartuchy i po taborecie. No tam parę paczek rękawic, igieł i strzykawek.
  Niech to wyjdzie 3,6 tys. zł rocznie. To nam daje 32700 zł na pielęgniarkę miesięcznie.
  Nie za dużo?

 14. koka no nie do konca.
  Chyba jesteś na etapie artykułów o Biedronce z 10 lat do tyłu…..
  Akurat przez przypadek czytalam ten artykul i komentarze…
  Pracuję w Biedronce od 3 i pół roku.
  Obecnie dostaję NA RĘKĘ 2549zł.
  Do tego od czasu do czasu (4-5 razy w roku ) jest jakis dodatek ,premia około 200 do reki .Sa tez paczuszki (bardzo wypasione) na swieta i to nie tylko dla osob posiadajacych potomstwo.
  A njwazniejsze ,naprawde uwierz ,ze wcale nie jest tak ciezko a jestem kobietą.
  Po wprowadzeniu wolnych niedziel ciutke wiecej pracy jest w piatek.

 15. Clopie masz racje ,ale kto ci przyjdzie do pracy za 1600-1700.
  Uwierz zadna pielegniarka nie po to sie uczy zeby zapierdzielac za najnizszą
  Za to lekarze jak tylko pstrykna palcem to od razu tysiaka w góre.
  Szkoda słow.
  Poczekaj jak zaczna w szpoitalu si toba opiekowac ukrainki albo nie daj Bóg jakies inne nabytki np z dalekiej Afryki….

 16. Niunia w tym szpitalu podstawa to nie 1530 na reke!!!!
  Jakis madry inaczej piszacy ustawe zrobil bubel a dyr szpitala bałata to wykorzystuje!!!
  Otóz na reke moze dac podstawe np 1200 a do tego 1530 doliczyc dodatki i i premie wyrownujac do 1530!!!
  Wiem bo pracuje w tym szpitalu juz 34 lata!!!!!!!!!!
  Takie jest to podziekowanie od strony “firmy” za poswiecenie jej polowe zycia…………..

 17. 100 % masz racje ale Panie o ktorych piszesz w hospicjach itd nie dostaja na start najnizszej krajowej Z DODATKAMI włącznie bo najnizsza dla pielegniarekk nowych w szpitalu na górce to jest 1800BRUTTO a nie 2100 jak nakazuje ustawa a reszte to wlasnie dodatki.
  I teraz chicior specjalnie dla Ciebie:
  byłam zapytac o pracę jako instrumentariuszka opeacyjna.Propozycja ??Właśnie to co nap[isałam powyżej oraz UMOWA ZLECENIE!!!!!!!!!
  Wystarczy taka odpowiedz?????

 18. Pielęgniarki są wykorzystywane, te z 25 letnim stażem dostają po odtrąceniu wszystkich składek ledwo ponad 2 tysiące, czy to trochę nie przesada? Dyrektor zaczął swoją karierę od masowego zwalniania personelu, czy to się nazywa dyrektor ?

 19. Ja uważam że pielęgniarki ze szpitala na górce nie powinny dostać NIC. Opieka i uprzejmość w stosunku do pacjenta to po prostu kpina. Sama tego doświadczyłam na własnej skórze. A to co widziałam to opadają ręce jak traktują osoby starsze. Chcą podwyżki za co ????

 20. A Ortyl głupa rżnie i niewiniątko nie wie o co chodzi. A na proteście przed urzędem powiedział, że wie że nie dużo zarabiają ale niestety muszę jeszcze trochę wytrzymać aby szpital wyszedł z długów, a dyrektor dostaje premię za oddłużanie szpitala – no coś tu jest nie tak…

 21. Jeśli panie pielęgniarki przedłożyły L4 w szpitalu na górce to przypominam: “Warto pamiętać, że pracujący powinien stosować się przede wszystkim do zaleceń lekarza. Wobec tego w sytuacji gdy lekarz stwierdza, że pracujący jest niezdolny do pracy, pracownik nie może pracować w żadnym z zakładów, w których obecnie pracuje. Okres zwolnienia ma być czasem powrotu do zdrowia, dlatego wówczas nie powinno się wykonywać żadnej pracy zarobkowej. Podsumowując, osoba przebywająca na zwolnieniu w jednym zakładzie pracy nie może jednocześnie pracować w drugim, nawet jeśli praca w drugim zakładzie należy do lekkich prac biurowych.” W takim razie zapraszam do dyskusji rzecznika ZUS, który powinien zgłosić aby sprawdzić loginy i pieczątki pań na L4 czy oby w tym czasie (chorobowego) na pewno nie były logowane i nie wystawiały pieczątek na receptach czy innych dokumentach w innych instytucjach. W końcu za L4 płaci ZUS!!! A w dzisiejszych czasach można sprawdzić wszystko wraz z podpisem i pieczątką. A nie ma mowy o pomyłce bo mamy RODO i nikt twojej pieczątki nie mógł użyć przez pomyłkę!

 22. Jak dodasz etat szpitalny + pół etatu w przychodni i Umowa Zlecenie w innym szpitalu u lekarza, który przyjmuje raz w tygodniu. To jakby nie patrzył a zsumował to wyjdzie ci te 5000zł. W czym problem? Na własne życzenie mają!

 23. Szanowne panie roszczeniowe strajkujące pielęgniarki. Proszę tylko o odpowiedź na jedno pytanie.
  Dlaczego razem z wami nie strajkują pielęgniarki z ZOLów, domów starców z hospicjów? Tak samo ciężką pracę wykonują. Tak samo dźwigają, przewracają z boku na bok, walczą z odleżynami i różnymi pacjentami, tak samo sprzątają wymiociny (choć u was robi to salowa), sprzątają odchody i inne płyny fizjologiczne (u was też od tego jest salowa) Tak samo podają lekarstwa, kroplówki, zmieniają pampersy czy cewnikują, golą, kremują czy podniosą na duchu dobrym słowem lub żartem. Czasem mam wrażenie, że mają jeszcze gorszą robotę (szczególnie te panie pielęgniarki na onkologii i w hospicjum). Też mają do czynienia ze śmiercią, demencją starczą czy ludzkimi tragediami. Proszę, odpowiedzcie mi: O co tu chodzi, że te panie nie protestują choć są na państwowym?! a wy wydzieracie się na cały kraj! Jedna spójna odpowiedź. Nie wydziwianie.

 24. One mają tak samo po 5000 jak dzielnicowy na 6 grupie. Czy w tym kraju każdy w budżecie zarabia 5000 i mu mało? Ile można tak gadać a lud dalej ciemny i dalej kupuje…

 25. O proszę, uderz w stół a nożyce się odezwą. No proszę, to ile zarabiają przedszkolanki? Tyle co w Lidlu czy tyle co pielęgniarki? A to ciekawe. Dajesz, pochwal się!

 26. Dlaczego pielęgniary nie powiedzą prawdy? Dlaczego to wszystko jest kosztem pacjenta? Dlaczego bronią lekarzy? Przecież wiadomo jak jest; na ten przykład: lekarz ginekolog bierze od pacjenta 1000zł za cesarkę, ale to pielęgniarka lata koło pacjentki, pielęgniarka pilnuje wszystkiego, a ten co zgarnął mamonę siedzi spokojnie w gabinecie i czeka, mlaska i czeka, i mlaska i patrzy i wydaje dyspozycje pielęgniarkom. A na koniec jak już wszystko gotowe i przygotowane to pojawia się jegomość, pan i władca, jego wysokość LEKARZ!!! Szanowne panie, wy się upomnijcie u tych którym płacą na boku a nie u narodu! Tak jest nie tylko na jednym oddziale. W większości przypadków lekarz ma a pielęgniarka zap#^erdala! Drogie panie, trochę same sobie jesteście winne, włazicie doktorom bez wazeliny a potem narzekacie. A na koniec dodam tylko tyle drogie koleżanki, ile pociągniecie na “dropsach” jadąc dwa lub trzy etaty? Ile jeszcze po nocy będziecie chodzić pobierać po laboratoriach, przychodniach etc.? Jakoś znany Kowalski potrafi z najniższej wyżyć a wy nie? No cóż, skoro NIE to życzę powodzenia zagranicą! Szerokiej drogi!

 27. Liczac tak na spokojnie…podstawa na reke 1530 plus zembalowe, dodatek za prace noca i dodatek za prace w swieta plus 10% premi…jakim cudem wyjdzie Ci 2200???? Wstydzilbys sie klamac i wyludzac coraz to nowe podwyzki….

 28. A niech wyjadą, ależ proszę bardzo. Wrócą tak szybko jak wrócili lekarze, którzy się odgrażali i wyjechali. Tam dopiero się zapierdziela. Pojechało kilkuset i wrócili po pół roku. Nie ma pierdolamento, że ON DOHTOR, zaiwaniali na równo ze średnim personelem. A skoro takie przepracowane te nasze panie, skoro ich łupie w krzyżu i w d#pie to niech zmienią zawód. Kto im każe siedzieć na państwowym? Już ten kto był, albo miał kogoś bliskiego w szpitalu ten dobrze wie jak wygląda opieka pielęgniarek.

 29. Poproszę adres tego przedszkola, gdzie zarabiają przedszkolaki ( jak piszesz), sama tam dziecko oddam pod opiekę jak mi coś kasy do domu przyniesie buhahaha

 30. Podejrzewam, że zarabiam mniej od ciebie i nie szukam kwadratowych jaj tylko staram się radzić sobie. A to ze ich sprawa co robią to fakt, ale potem niech się piguły nie zasłaniają przemęczeniem jak pomylą sól fizjologiczną z potasem i władują pacjentowi w żyłę. To przemęczenie to te dodatkowe etaty i umowy zlecenie. A potem na pałę, wszystko na pamięć!

 31. 100% popieram,czemu ciągle te cierpiące zakonnice,a może prace zmienić.Mamy wolny kraj,i nie ma, nie ma,ludzi niezastąpionych.

 32. 12.10.2017 Jozefa Hrynkiewicz z PIS – “niech jadą”. Pisiorki jak juz wycalujecie na kleczkach klamki w zamknietych szpitalach to dumnie wstancie z kolan i klap klask klap klask owacja na stojaco dla najlepszej zmiany 😀

 33. Przemęczenie, teraz trzeba być przy chorym,a kiedyś gadki, szmatki ,czekoladki,no i kawa.A chory niech …czeka,bo jak pani pielęgniarce przeszkadzać,to chamstwo niech leży i czeka ..na śmierć.

 34. Chorują na zwyrodnienia stawów ,dyskopatię ,nerwice czy depresje ,jeżeli komuś na dyżurze umierają dzieci ,ratują życie i zdrowie ,często pod presją ,są emocjonalnie wykończone….zresztą kto nie potrzebował pomocy,nie wie.

 35. Ty chyba nie wiesz ile zarabiają przedszkolaki…nie sa to koze kokosy ale jie jest to tez najniższa tym bardziej w przedszkolach publicznych…

 36. “zenada+ zdechniesz i ty .Ale jako tuman .Niech ci gó..wno w dupie zaschnie ,tępy łbie.Szkoda że nie byłem za aborcją ,jednego śm…ia jak ciebie było by mniej,aj jaka szkoda.

 37. a kiedys tobie nie bedzie mial kto pomoc i zdechniesz w samotnosci
  niech ci go..no z pampersa zachnie tak na du..psku ze ze skora bedzie odchodzic wtedy moze zmienisz zdanie

 38. Dobrze powiedziane ciekawe co bedzie jak Was zabraknie. Wszystko trafione w sedno proponuje pójść osobie piszącej ten post(domniemam po wszystkich argumentach że to pielegniarka) do redakcji rzeszow news i ciekawe czy tą wypowiedz opublikują tak dosadnie jak ten artykuł. Niech każdy dowie sie jak jest bo pozniej ludzie czytaja takie stronnicze artykuły i maja zakłamaną wizje tego zawodu..

 39. OMG 😀 niewierze w to co czytam, to już zapomnieliśmy jak lekarze protestowali? Górnicy? Nauczyciele? ale nieee u nas Pielęgniarki są pomiatane, polecam im wyjechać za granice tam to szanowany zawód jak nietykalni lekarze, a i o zarobki nie trzeba się martwić zobaczymy co będzie jak ich braknie wtedy znowu będą pretensje do rządu ze pozwolił im wyjechać.. a w szpitalu będą was pielegnować ukrainki ktorym daleko do poziomu Polek.. no ale teraz wszystko idzie w kierunku ukrainskim bo to tania siła robocza ale nie tylko liczy sie taniosc ale tez jakosc ZROZUMCIE!

 40. A tak pracowałem,w święta i jakoś przestałem,zmień pracę bo szkodzisz,sobie,rodzinie,a najbardziej tym ,którym powinnaś pomagać.

 41. To ich sprawa co robią w wolnym czasie, a z drugiej strony jakbyś tyle zarabiała (nie tyle co podają w artykule) to też szukałabyś dodatkowej pracy i przychodów, ale nie łykaj jak pelikan wszystko co napisze rzeszow news i powie marszałek 😀 totalny ciemnogród..

 42. Ja nie wiem skąd te kwoty 😀 Jakby tak było to czy brakowało by pielęgniarek? Wtedy każdy pchał by się do tego zawodu.. Rzeszow-news może jakiś wywiad z pielęgniarka, salową czy kimś podobnym a nie wypowiedzi marszałków co pierdzą w stołek kilometry od Szpitala.. TROCHĘ OBIEKTYWIZMU bo zakłamujecie rzeczywistość pózniej Janusze, które nie mają styczności z tym środowiskiem wyrabiają sobie błędną opinie

 43. Przez pomyłkę to pani w sklepie może zamiast świeżego stare mięcho wypakować i sprzedać (też przez pomyłkę)! a Salmonella już zrobi swoje; głupiego gadanie, przez pomyłkę. Koń by się uśmiał!

 44. zacząć dobrze płacić i w żadnej branży nie zabraknie pracowników
  a płace na podkarpaciu to już wogóle tragedia

 45. Mieliście i macie.A z rynsztoka to słów, na takie zero,brak.Miałem z takimi jak “pani”niestety kontakty,pazurki ładne,a py…ki .Ktoś kiedyś wam je zamknie…

 46. Nie no, z pełnym szacunkiem, ale czy przez pomyłkę Pani w sklepie może umrzeć dziecko? Taka pomyłka nastąpiła w Polsce, gdzie do żyły podano potas. Nie, no odpowiedzialność Pani że sklepu (Nie obrażające tej grupy zawodowej), a pielęgniarki jest zupełnie inna.

 47. Przeżyłem wojnę, przetrwałem obóz, ale was cholery od 26 lat jeszcze nikt nie zaspokoił. Strajkujecie od 26 lat! i żaden z ministrów jak do tej pory nie znalazł rozwiązania, więc i teraz będzie jak do tej pory – dużo krzyku a potem do roboty aż do kolejnego razu.

 48. Śmieszne jest to co piszesz. Czy nocki i święta mają być tak samo płatne? Popracuj jeden z drugim trzy razy pod rząd w Boże Narodzenie, w Sylwestra, w Wielkanoc.

 49. Kiedy te urzedasy przestanał w koncu ludzi szantazowac i skłocać i szczuc ludzi jeden na drugich.Niech pani marszalek sama idzie pomoc jak ludzi jest za malo i kaze sie pracowac bo nie ma sie ochoty zatrudnic dodatkowych to łatwo o pomylke z nadmiaru obowiazkow i przepracowania i w razie bledu to moze kosztowac zycie ludzkie i kto wtedy odpowie pani marszalek jak sie urzednik pomyli to najwyzej kartke do niszczarki wrzuci bo nie ponosza zadnej odpowiedzialnosci ale jak widac latwo rozporzadzaja i oceniaja zycie innych.Waszym obowiazkiem jest zapewnienie tym ludziom godziwych zarobkow i bezpieczniej pracy to wezcie sie do roboty a nie kolejne siedziby budujcie.Do d….z takimi menadzerami.

 50. Są różne zawody, ale tylko pielęgniarki mają zawsze żale i pretensje. Wszyscy w swoich zawodach jesteśmy odpowiedzialni za coś lub za kogoś i jakoś sklepowe nie strajkują że muszą pilnować ważności towaru, przekładać mięso, przewalać ciężkie kastry z piwskiem i słuchać biadolenia. Laboranci też odpowiadają za czyjeś zdrowie i jakoś nie protestują choć w ich wypadku pomyłka też może skutkować zgonem pacjenta a praca jest równie ryzykowna przy materiale zakaźnym; przedszkolanki też zarabiają najniższą a pod opieką mają WASZE dzieci za które są odpowiedzialne i też jakoś nie protestują. Zawsze tylko piguły, co rząd to inne kwoty ale zawsze Halinki z Kiepskich mają swoje 3 grosze. A do pierona ciężkiego! Wszyscy jedziemy na jednym wózku i każdy! chciał by zarabiać więcej, tylko czego zawsze WY?! Zawsze kosztem pacjenta!

 51. Żeby was jasny sz.g trafił! Może wtedy doznacie olśnienia pod tymi swoimi zakutymi i tępymi kopułami, że pielęgniarek w Polsce nie ma i nie będzie, a te które zostały, powoli dogorywają i mówią w końcu stop. Szkoda, że tak późno. Powinnyśmy zrobić to przynajmniej 10 lat temu. Nasza średnia wieku to 53 lata. Większość z nas ma 50-60 lat, a są i starsze. I teraz taki jakiś nijaki, oderwany od rzeczywistości, śmieszny wojewodzinka śmie podważać zasadność zwolnień chorobowych kobiet w tym wieku? Kobiet, które od lat rąbią w nocy i w święta w urągających warunkach , dźwigają opasłych pacjentów, bez przerwy mają styczność z krwią, gównem, rzygami, patrzą na cierpienie i śmierć, toną pod ciężarem bezsensownej dokumentacji, od kilkudziesięciu lat nie spędziły spokojnych świąt ze swoimi rodzinami, a to wszystko pod pręgieżem dupowłazów w osobach oddziałowych i naczelnych, pod obstrzałem coraz bardziej nieznośnych pacjentów i ich roszczeniowych rodzin i za co? Za miskę ryżu? Za pensję salowej, do której wszyscy zwracają się per pani, a do nas siostro? Za ochłapy, które spadną z pańskiego, lekarskiego stołu? Za dziękuję siostruniu i za na siłę wciskane, a później i tak wypomniane, przeterminowane czekoladki z białym nalotem? Pytam szanownego pana wojewody, czy pielęgniarki nie mają prawa chorować? Czy my nie płacimy składek i podatków, że odmawiacie nam prawa być pacjentami i zamiast do lekarza, to wysyłacie nas do prokuratora? Pytam, ile lat ma matka czy żona wojewody, jaki zawód wykonuje i czy jest okazem zdrowia w wieku 50 czy 60 lat? Niżej już upaść nie mogliście, ale my nie boimy się waszych gróźb. A to, że tyle wraz poszło na L4, to świadczy jedynie i tym, że zaczęłyśmy w końcu myśleć o swoim zdrowiu. Jak przychdziłyśmy do pracy przeziębione, chore, z gorączką czy z bolącym kręgosłupem, to było ok, bo kontrakt wyrobiony, bo grafik załatany. Dosyć tego! Możecie ze świecą szukać zdrowej pielęgniarki. Powodzenia! System wali się na całego i nie jest to nasza wina. My nie mamy swoich zastępczyń, a wasze szuflady świecą pustkami. I bardzo dobrze. I nam i wam pozostaje już tylko modlitwa o zdrowie. Wy już nawet nie módlcie się o rozum, bo jest za późno. Właśnie budzicie się z ręką w nocniku szanowni decydenci.

 52. 5000zł. Haha Pisowska propaganda trwa w najlepsze 😀
  Wybiórczo podają zarobki najlepiej zarabiających oddziałowych, jako informacje, że ,,pielęgniarki zarabiają 5000 złotych”.

  Bzdura!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  Błagam nie IDŹCIE na PIELĘGNIARSTWO, zero szacunku, obniżanie pensji , tak dyrektor zabrał cześć naszych pieniędzy po objęciu urzędu.

  Szkoda zdrowia.

 53. Podajcie zestawienie pensji całościowej ze wszystkimi dodatkami jakie macie + nocki + świąteczne. Która grupa zawodowa ma tyle dodatków? W Lublinie pielęgniarki już nie strajkują, wczoraj wróciły do pracy, ciekawe co usłyszały że tak nagle zmieniły zdanie?

 54. Pracuję w sektorze prywatnym, zarabiam najniższą krajową, gdybym odwalił taki numer z L4 w ramach protestu, to proszę mi wierzyć ale długo bym już nie popracował. Zawsze można się przebranżowić i zmienić zakład pracy, nikt nikogo na siłę nie trzyma. Chyba, że protestującym żal stracić takie zaplecze socjalne jakie osiadają?!

 55. “””Czy to są głodowe pensje? – pyta retorycznie wojewoda Ewa Leniart.””””
  Pani leniart mowi okropne glupoty.
  Pielegniarki to jedna sprawa .a posotaly personel??? Salowe ,techicy rtg ,sanitariusze szpitalni ,sprzatczk i itd itd???
  Ich wyplata to 1600BRUTTO!!! Tak tak chociaz najnizsza krajowa to 2100.
  A pozostale pieniadze do tego aby wziely wyplate nie całe 1500zł to dodatki za swiateczne dyzury,premia i reszta do dodatek wyrownawczy!!!!!!!!!!!!!!Tak sobie pan bułata radzi z odluzaniem szpitala.
  KOSZTEM LUDZI I PERSONELU.
  Niech sprobuje pani leniart przezyc z 1500zł na m-c odliczajac z tego jeszcze skladki na PZU zycie i zwiazki zawodowe czy solidarnosc!!!!!!
  A co kjesli ktorac z pan mieszka 30-40 km od szpital i musi dojezdzac???
  To kolejne 250-300 zł na minus od wyplaty.
  I co pozosrtaje???
  1100-1200zł???.
  To jest tak jak pewna pani o ktorej dzisiaj jest bardzo glosno stwierdzila kiedys ze za 10 000zł to mozna tylko jako tako zyc na prowincji.
  Jedyna nadzieja ze kiedys to bedzie wynagrodzone…….

 56. Każdy wybiera swoją drogę życiową i jeśli komuś nie odpowiada praca warto się zastanowić nad zmianą. Tylko trzeba trochę odwagi, ale tej nie brakuje tylko przy stosowaniu takich chwytów jak zwolnienia lekarskie. Kosztem pacjentów a nie dyrektora. Nawet jakby tym ciosem zmienili dyrektora, bo o to chyba wszystkim chodzi to nie wierze ze kolejny zdecyduje się na taki 20 milionowy krok.

 57. Po pierwsze nie iwezr w te glupooty.
  Nowej pielelgniarce proponuje sie umowe zlecenie i to za 1900 brutto bo reszte do najnizszej to beda dodatki -.
  Tak do najnizszej i to na Umowe zlecenie czyli bez urlopu itd.
  Owszem 5000 sredia brutto tak ale :Czy jak idziesz z psem na spacer to sredni macie po 3 nogi???Nie .
  Tak samo tutaj .
  Odzialowe i “stare” wiekowe pielegniarki moze i maja ale mlode zasadnicza pensja nie przekracza 2000 tys.
  Wiem to z “”pierwszej”” ręki!!!
  A papier?? strona internetowa????PRZYJMIE WSZYSTKOi prawde i klamstwo!!!

 58. Totalna bzdura!!! pracuje w tym szpitalu już 12 lat i na ręke z nocami świętami dostaje 2200zł!!!!!
  W biedronce zarabiają lepiej….

Comments are closed.