Zdjęcie: Sebastian Fiedorek / Rzeszów News

PiS podał nazwiska kandydatów w wyborach samorządowych na prezydentów miast. W Rzeszowie będzie nim Wojciech Buczak.

O tym, że Buczak będzie walczył o fotel prezydenta Rzeszowa mówiło się już od prawie dwóch lat, gdy Władysław Ortyl, szef PiS w regionie rzeszowskim, ogłosił, że to właśnie Wojciech Buczak będzie startował na prezydenta stolicy Podkarpacia.

W ostatnich miesiącach pojawiły się jednak wątpliwości, czy to właśnie Buczaka PiS pośle do boju o najważniejszy fotel w ratuszu. Spekulowano, że partia Jarosława Kaczyńskiego może postawić na posłankę Krystynę Wróblewską, a być może nawet na Ewę Leniart, wojewodę podkarpackiego.

W czwartek Jarosław Kaczyński, prezes PiS, uciął spekulacje i ogłosił, że to poseł Wojciech Buczak będzie startował na prezydenta Rzeszowa. Buczak ma 63 lata. W Sejmie zasiada po raz pierwszy. W wyborach parlamentarnych w 2015 roku zdobył ponad 18 tysięcy głosów, jest wiceszefem sejmowej komisji obrony. 

Wcześniej Wojciech Buczak przez niespełna rok był wicemarszałkiem podkarpackim, a jeszcze wcześniej radnym sejmiku podkarpackiego. Przez długie lata (1998-2014) stał na czele „Solidarności” w regionie rzeszowskim.

Wojciech Buczak jest pierwszym oficjalnym kandydatem na prezydenta Rzeszowa w tegorocznych wyborach samorządowych. Na razie nie wiadomo, czy wystartuje w nich obecnie urzędujący prezydent Tadeusz Ferenc (SLD). Jeżeli tak się stanie, Ferenc może liczyć nie tylko na poparcie swojego środowiska politycznego, ale również Koalicji Obywatelskiej zawiązanej przez Platformę Obywatelską i Nowoczesną

PiS ma nadzieję, że tym razem uda mu się przejąć władzę w ratuszu, którą od czterech kadencji w rękach ma Tadeusz Ferenc. Cztery lata temu Ferenc już w pierwszej turze wygrał wybory. Zdobył 66 proc. głosów. Kandydatem PiS był wówczas Andrzej Szlachta. Otrzymał 22 proc. głosów. 

Na kogo oddasz głos w wyborach na prezydenta Rzeszowa?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama