Napaść Rosji na Ukrainę trwale zmieniła architekturę bezpieczeństwa na naszym kontynencie, ale także szczególnie dotknęła Podkarpacie. Jako region przygraniczny odgrywa ono kluczową rolę w zarządzaniu skutkami wojny po stronie polskiej.
Wielu Ukraińców uciekających przed wojną znalazło schronienie i otrzymało pomoc właśnie tutaj. Wojna wpłynęła też istotnie na gospodarkę, w tym rynek pracy czy logistykę. To wyzwania, przed którymi stanęły lokalne władze i społeczność. Jak sobie z nimi radzą i jak tę tragiczną sytuację można przekuć w szansę dla regionu? Na te pytania odpowiedzą goście regionalnego Kongresu Polska Wielki Projekt w Sanoku.
Wydarzenie odbędzie się w dniach 8-9 listopada w auli Uczelni Państwowej im. Jana Grodka w Sanoku. Na program złoży się pięć paneli, które będą dotyczyły różnych aspektów i perspektyw tego, jak wojna wpływa na Podkarpacie i dwa koncerty.
Polska Wielki Projekt w regionach
Spotkanie w Sanoku to kolejne wydarzenie z cyklu Polska Wielki Projekt w regionach, gdzie w miastach powiatowych lokalni liderzy opinii dyskutują na temat najistotniejszych wyzwań i szans stojących przed ich społecznościami. To jeden z najważniejszych projektów realizowanych przez Fundację Polska Wielki Projekt, który ma na celu wsłuchanie się w głos Polski powiatowej i przekazanie jej postulatów decydentom na szczeblu ogólnokrajowym.
Agenda
8 listopada:
- Wpływ wojny na gospodarkę w regionie
- Podkarpackie – pomiędzy wschodem a zachodem, logistyczne serce Europy
- Rozwój wspólnoty w dobie niepokoju.
9 listopada:
- Zarządzanie kryzysowe a kryzys humanitarny
- Udział Polski w odbudowie Ukrainy.
Partnerzy wydarzenia
- PKO BP
- PZU SA
- Polski Fundusz Rozwoju
- Agencja Rozwoju Przemysłu.
Wydarzenie finansowane przez Narodowy Instytut Wolności Centrum Rozwoju Obywatelskiego ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWE FIO na lata 2021-2030 (FIO) i Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030 (PROO).