Zdjęcie: Bartosz Frydrych / Rzeszów News
Reklama

Komitetu Obrony Demokracji organizuje dzisiaj 5 grudnia w Rzeszowie kolejny protest w obronie polskiego sądownictwa.

KOD protestuje przeciwko prezydenckim projektom ustaw o Krajowej Radzie Sądownictwa i Sądzie Najwyższym oraz poprawkom, które do ustaw wprowadził PiS. Pierwszy protest w tej sprawie odbył się w całym kraju 24 listopada. Włączył się do nich także Rzeszów.

Dzisiaj po raz kolejny działacze KOD-u będą protestować przed polskimi sądami, także w stolicy Podkarpacia – przed Zamkiem Lubomirskich, w którym znajduje się siedziba Sądu Okręgowego w Rzeszowie.

„Zbieramy się znowu, aby w tej dramatycznej chwili nie zarzucono nam, że nie zrobiliśmy wszystkiego, co w naszej mocy, aby przeciwstawić się zniszczeniu sądownictwa, jednego z podstaw państwowości”  – poinformował na Facebooku podkarpacki KOD.

Organizatorzy dzisiejszego protestu twierdzą, że w Sejmie „pisowska maszyna, ośmieszając Prezydenta forsuje program ostatecznej dewastacji niezależnego sądownictwa”.

„Minister Sprawiedliwości przez posłuszne mu prokuraturę będzie miał olbrzymie możliwości wpływania na skład Krajowej Rady. Prezydent może się nie łudzić, że zachowa kontrolę nad systemem. Będzie miał wpływ podobny jak ma na armię – uważają działacze KOD-u.

Ich zdaniem, osobna izba dyscyplinarna SN, której powstanie zakłada prezydencki projekt ustawy, „urasta do roli instrumentu nacisku na wszystkich sędziów, ale także na innych prawników”. KOD twierdzi, że już niedługo w sądach w sądach zapanują standardy Trybunału Konstytucyjnego, który został przejęty przez PiS i sparaliżowany.

KOD ponawia apel do sędziów, prokuratorów i innych prawników, by nie przyjmowali funkcji z nadania PiS.

„Polska nie potrzebuje pseudo-Wallenrodów, ale prawników świadomych swoich powinności wobec Ojczyzny gotowych na obronę państwa prawa nawet kosztem wątpliwej kariery z nadania tych, którzy niszczą Państwo” – uważają organizatorzy protestu.

Protest w Rzeszowie rozpocznie się o godz. 19:00. Odbędzie się on pod hasłami: „Wolne Sądy. Marsz Wolności”, „3XW w całej Polsce – Wolne Sądy, Wolne Wybory, Wolna Polska”.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama