Protest w Rzeszowie w obronie sądów. „Obronimy demokrację” [ZDJĘCIA]

34
Reklama

Około 120 osób wzięło udział w Rzeszowie w proteście przeciwko niekonstytucyjnym projektom ustaw o Krajowej Radzie Sądownictwa i Sądzie Najwyższym autorstwa prezydenta RP Andrzeja Dudy.

 

Protest odbył się przed Zamkiem Lubomirskich, w którym jest siedziba Sądu Okręgowego w Rzeszowie. Przyszli głównie starsi ludzie. W rękach trzymali białe świece, flagi biało-czerwone, Unii Europejskiej, kartki z napisem „Konstytucja”.

Był również transparent z napisem: „Wstyd” z podpisem „Suweren”. Napis umieszczono na tle napisów: „Niedowierzanie”, „Żal”, „Troska”, „Zdumienie”, „Wściekłość”, „Niepokój”, „Żenada”, „Oburzenie”.

Protest rozpoczął się od odśpiewania hymnu polskiego. Uczestnicy manifestacji uczcili również minutą ciszy pamięć o Piotrze Szczęsnym, który w proteście przeciwko polityce PiS, 19 października br. podpalił się na placu Defilad w Warszawie, a dziesięć dni później zmarł w szpitalu.

Dzieci pokolenia Kolumbów

Protesty przeciwko prezydenckim ustawom reformujących polskie sądownictwo w piątek wieczorem odbyły się w całej Polsce. Towarzyszyło im hasło: „Wolne sądy, Wolne wybory, Wolna Polska”.

– Pojawiają się na horyzoncie trzy nowe zakazy: zakaz handlu alkoholem, zakaz po raz drugi kandydowania na stanowisko burmistrza, czy prezydenta oraz nieuchronne zmiany w ordynacji wyborczej – mówił Kuba Karyś, lider podkarpackiego Komitetu Obrony Demokracji.

Karyś przypominał czwartkową wizytę w Rzeszowie prof. Andrzeja Rzeplińskiego, byłego prezesa Trybunału Konstytucyjnego, który najpierw otworzył siedzibę KOD-u, a potem miał wykład w Rzeszowskiej Szkole Wyższej WSPiA. – Mieliśmy piękną lekcję przyzwoitości, prawa, praworządności – podkreślał Karyś.

Ale narzekał, że na spotkaniu z prof. Rzeplińskim, choć było około 100 osób, to nie pojawił się żaden student prawa.

– My jesteśmy od tego, żeby tych studentów prawa tam przyprowadzać. Żeby przyszli tutaj. Żeby razem z nami stanęli i bronili sądów. Stoimy pod tym sądem, żeby go bronić. Chcemy wolnych wyborów. My jesteśmy solą tej ziemi. Dopóki tu będziemy stać, dopóty jest szansa, żeby przezwyciężyć to, co się dzieje w Polsce – mówił Karyś.

W rzeszowskim proteście wzięła udział m.in. 91-letnia pani Lidia, która przedstawiła się, że jest oficerem Wojska Polskiego i powstańcem warszawskim. – Cieszę się, że was tutaj widzę. Jesteście dziećmi pokolenia Kolumbów. Wasi rodzice walczyli o Polskę i wy robicie to samo. Bóg zapłać, że przyszliście – mówiła drżącym głosem kobieta.

Pokonać „złą zmianę”

W Rzeszowie w proteście uczestniczył także Mirosław Michalski, szef KOD-u w województwie łódzkim.

– Musimy być solidarni. Tylko solidarni jesteśmy w stanie pokonać zło, które się w Polsce dokonuje. Jestem przekonany, że uda nam się obronić demokrację. Nasze dzieci, niestety, będą musiały naprawiać to, co w tej chwili PiS zepsuje. A psuje mocno i dotkliwie, naprawa może trwać nawet kilkadziesiąt lat. Im szybciej pokonamy tą złą zmianę, tym mniej będziemy mieli do odpracowania i tym bardziej demokratyczną ojczyznę zostawimy naszym dzieciom – powiedział Michalski.

Apelował, by się nie bać, bo „PiS robi wszystko, żebyśmy się wystraszyli”. – Te ustawy [o KRS i SN – przyp. red.] są po to, żeby nas, być może, nękać, prześladować. Ale nie nas pierwszych. W historii było mnóstwo ludzi, którzy byli nękani, gnębieni, ale się nie ugięli, tak jak my się nie ugniemy – zadeklarował Mirosław Michalski.

To może być spokój grobowy

Głos zabrał także Andrzej Dec (PO), przewodniczący Rady Miasta Rzeszowa. Dec liczył na to, że skoro prezydent Andrzej Duda w lipcu zawetował dwie ustawy autorstwa PiS, to jego propozycje nie będą łamać Konstytucji RP.

– Przeceniliśmy go. W istocie rzeczy odbył tylko długi targ z panem prezesem [Jarosławem Kaczyńskim – przyp. red.]. Targowali się, który będzie miał większy wpływ: „A ja może pięciu sędziów wybiorę, a ja czterech”. Dobili w końcu tego targu. Za chwilę minister Zbigniew Ziobro dostanie narzędzia służące do tego, kto ma być członkiem KRS,  kto będzie sądził w Sądzie Najwyższym. Musimy walczyć do skutku, nie poddawać, nie dopuszczać myśli, żebyśmy się z tym pogodzili i przyzwyczaili. Nie dać im spokoju, bo ten spokój jest niebezpieczny. To może być spokój grobowy – uważa Andrzej Dec.

Zapowiedział, że jeżeli prezydent Duda i PiS nie wycofają się z niekonstytucyjnych ustaw reformujących polskie sądownictwo, to protesty w Rzeszowie będą się powtarzać, a na wiosnę na ulice wyjdzie jeszcze więcej ludzi.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

34 KOMENTARZE

 1. Wyszła sitwa pokwiczeć i poszaleć – dobre sobie co było to już wspomnienia a oni z pomyślunkiem z 1945 dobre sobie
  A poszli w niebyt historii a sio – a sio nieomylna kasto

 2. Kto to wnioskował doprowadził do tego że w sadach nie ma ławników.Dlaczego w Rzeszowie w prokuraturze apelacyjnej zlikwidowano wydział do spraw walki że zorganizowana przestępczością gospodarczą.Dlaczego w SN nie ma ławników i kontroli społecznej nad rozprawami kasacyjnymi.

 3. Więcej było dziennikarzy niż protestujących. Za zimno albo protest się wypalił? Zresztą kogo obchodzą tłuste pasibrzuchy co zarabiają po kilka tyś złotych.

 4. Mieszkańcy miasta może już i wiecznego radnego rozliczą za krycie układu rzeszowskiego.Większość mieszkańców ocenia, że to taki facet nijaki.Przeszedł chyba na drugą stronę SB mocy.Może mu się coś z zasiedzenia w tym ,,dysku,, masowym poprzewracało.Radny przestrzeganie prawa to warto wprowadzić w rzeszowskim ratuszu.

 5. Starym ubekom pozabierali wysokie emerytury więc chwytają się byle czego aby popłakać nad rządem który robi porządki.
  jaka ich demokracja i wolność słowa jest łamana ,gdyby tak było to policja dawno ich by spacyfikowała tak jak to robili za mafijnych rządów po-psl. Powtarzają jak automatyczna sekretarka te same brednie. Powiedźcie gdzie jest wasz lider z długimi kudłami hahaha

 6. „… Głos zabrał Andrzej Dec (PO), przewodniczący Rady Miasta Rzeszowa. Dec liczył na to, że skoro prezydent Andrzej Duda w lipcu zawetował dwie ustawy autorstwa PiS, to jego propozycje nie będą łamać Konstytucji RP …”

  W Konstytucji nie ma napisane kto ma wybierać sędziów. Teraz było tak że jeden sędzia wybierał drugiego- czy to była demokracja? Szczerze wątpię. Jeśli w Konstytucji nie napisano kto ma wybierrać sędziów a równocześnie nie napisano że nie może tego robić sejm gdzie złamana konstytucja który paragraf panie Dec.

  Pan Dec(PO) powtarza kłamstwo, ale nawet te powtórzone 1000 razy dalej jest kłamstwem.

  • W TVP o tym mówili.
   Jeżeli i w Rzeszowie i w Warszawie i w Gdańsku niby spontaniczny pochód ma ten sam krój plakatu to logika podpowiada że to nie przypadek i nie można tu mówić o spontanicznym porywie oddolnym ale że ktoś to drukuje i kolportuje i ktoś tą akcje sponsoruje. Bo to są tysiące sztuk i setki kilometrów. To są dziesiątki tyś złotych!

   Prawdopodobnie to niemiecki fundacje na prośbę zdrajców z Platformy robią tą hucpę.

 7. Stare dziady i te ich zasiedziałe prawa, przywileje nadane jeszcze przez Stalina i ta ciągła chęć życia na koszt Polaków, nie wiem skąd to wyłazi, z kanałów, grobów czy innego mauzoleum, obrzydliwe zombie

 8. Ciekawe czy te komuchy posprzątały po sobie, ostatnio syf zostawili jak prawdziwe świnie oderwane od koryta. Palą znicze, bo umarła ich SBecka wolność, rozumiem, tylko sprzątajcie po sobie brudasy!

  • Znicze i te wydrukowane jednakowe plakaty Konstytucja znowu rozdawano z auta na niemieckich numerach!!!

   Ja wiem że posłowowie PO to zdrajcy i niemieckie pachołki ale jak chcecie robić pucz to chociaż niech kolportażem zajmuje się ktoś stąd. Bo te blachy wzbudzają tylko śmiech

 9. Dlaczego nie protestowali gdy KRS wyraziła sprzeciw wobec powołania 265 asesorów, uzasadniony m.in. brakiem ich zaświadczeń lekarskich i psychologicznych??? Gdzie wtedy byliście drodzy towarzysze??? Gdzie???

 10. Nawet komuna tak nie łamała przepisów obowiązującego prawa, zasłaniając się Bogiem, patriotyzmem i tego typu słowami-kluczami. Włącz chłopie mózg, zanim napiszesz

 11. „Zapowiedział, że jeżeli prezydent Duda i PiS nie wycofają się z niekonstytucyjnych ustaw reformujących polskie sądownictwo, to protesty w Rzeszowie będą się powtarzać, a na wiosnę na ulice wyjdzie jeszcze więcej ludzi”

  Ballada z trupem, z trupem ballada
  otwieram szafę KOD z niej wypada
  Wprost z Białowieży wracam i łup
  jak długi leży trup u mych stóp
  Ach strach, strach, rany boskie, rany boskie

 12. Czego nie przeniosą się na plac przed Sądem Rejonowym, nowym wybudowanym na miejskiej działce z bardzo duża bonifikatą.Tu pod Sądem Okręgowym nie ma przecież wiele miejsca i jest bardzo niebezpiecznie, bo może któryś z ,, kod,, i poddanych tego co mówił,,Ze trzeba zrobić wszystko aby było tak jak było,, stoczyć się na dno rowu zamku rzeszowskiego.Biologia robi swoje już Sb,TW, KO coraz mniej rolę przejmują ich dzieci którym teraz jest duszno.

 13. Nie widać radnego miejskiego to.Wiesława GS Lubenia spółka z.o.o.,,Kontakty,, ani drugego radnego kr. Dysk,,była firma Etob czyżby sie zawstydził że bronił ,,rudego ,, z Sopotu.Gdyby żył członek założyciel Po śp. Płażyński to może by opowiedział do czego powstała partyjna grupa z Gdańska aby kryć swoich kolegów z firm powstałych w Gdańsku a zajmowali się przejmowaniem (prywatyzacja złodziejską ) zakładów państwowych szczególnie tych w centrum miasta aby ich przerobić na centra handlowe.Jest na ten temat raport NIK z 2009 roku.

 14. Pan Dec / ikona obłudy, kolega Podkulskigo skazanego od pół roku prawomocnym wyrokiem (oczywiście Wolne Sądy nigdy go nie wsadzą bo to swój ziomal)

 15. Ormowiec Podkulski (skazany od 6 miesięcy na karę bezwzględnego pozbawienia wolności) też wśród protestujących – to może ktoś mu wezwanie doręczy bo Wolne Sądy w Rzeszowie nie znają adresu…

 16. Pozdrowienia dla protestujących z Poznania , u nas nikt się nie przyznaje ze głosował na PIS ,aż mnie korci żeby przyjechać i zobaczyć co tam jest nie tak;-)Tylko tp tak daleko predzej dolecę na wyspy Kanaryjskie niz dojadę do Rzeszowa.
  Ale te 120 osób to jest jakaś jaskółeczka.Ewentualnie jak źle pójdzie to zawsze te 120 osób wraz z rodzinami na Zachodzie przyjmiemy bo my lubimy uchodźców 😉

  • Dobry tytul „bronimy demokracji” tej naszejdemokracji: Janka, Ryska, tak zeby nam dobrze bylo, sady zamykaly korzystnie dla nas sprawy, tak demokratycznie po naszemu i dzialo sie dla nas wysmienicie. Do zobaczenia darmozjady.

Comments are closed.