Na trasie Zalesie–Oleszyce w powiecie lubaczowskim doszło do sytuacji, która mogła zakończyć się dramatem. Mieszkaniec Wrocławia wykazał się jednak odwagą i trzeźwością umysłu i dokonał obywatelskiego zatrzymania pijanego kierowcy.
47-latek zauważył, że inny kierowca miał poważne problemy, aby zapanować nad samochodem.
Obywatelskie zatrzymanie
47-letni wrocławianin podróżując w czwartek podkarpacką drogą, zauważył osobowego opla poruszającego się podejrzanie wolno. Gdy wyprzedzał auto, dostrzegł coś, co natychmiast wzbudziło jego podejrzenie.
– Zauważył, że kierujący pojazdem trzyma głowę na kierownicy, co mogło świadczyć o jego złym stanie zdrowia lub stanie nietrzeźwości – relacjonuje młodszy aspirant Marzena Mroczkowska, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Lubaczowie.
Mężczyzna natychmiast zatrzymał swój pojazd i podbiegł do opla. Wyłączył silnik, zabrał kluczyki, a gdy poczuł silną woń alkoholu, nakazał kierującemu przesiąść się na tylne siedzenie. 47-latek podjął decyzję błyskawicznie, ponieważ miał świadomość, że liczyło się bezpieczeństwo jego, kierowcy i wszystkich uczestników ruchu.
Nie był w stanie dmuchnąć w alkomat
Po szybkiej akcji wrocławianin odjechał własnym samochodem w bezpieczne miejsce i powiadomił lubaczowską policję. Jak się okazało po chwili, mężczyzna miał rację co do swoich podejrzeń.
Bądź na bieżąco.
Wezwani na miejsce funkcjonariusze ustalili, że za kierownicą opla siedział 45-letni mieszkaniec Oleszyc. Mężczyzna był tak pijany, że nie był w stanie poddać się badaniu alkomatem. W związku z tym pobrano mu krew do badań na zawartość alkoholu w organizmie.
To jedna z sytuacji, w których szybka reakcja osoby postronnej mogła uchronić przed wypadkiem, a być może przed śmiercią niewinnych ludzi.
Obywatelska czujność, która ratuje życie
Policja podkreśla, że zachowanie 47-letniego wrocławianina jest wzorowym przykładem odpowiedzialnej postawy obywatelskiej. Gdyby nie jego reakcja, pijany kierowca mógł w każdej chwili doprowadzić do tragedii na drodze.
Służby apelują, aby zawsze reagować gdy widzimy osobę prowadzącą pojazd pod wpływem alkoholu lub zachowującą się niepokojąco za kierownicą. Czasem jedna decyzja i jeden telefon może ocalić czyjeś życie.
Czytaj więcej:
Zwłoki wyłowione ze Żwirowni w Rzeszowie zidentyfikowane. Makabrycznego odkrycia dokonał wędkarz
Czytasz Rzeszów News? Twoje wsparcie pozwoli nam działać sprawniej.

![Sylwestrowa bójka pod Rzeszowem. Policja zatrzymała 14 pseudokibiców Stali i Resovii [WIDEO]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/01/zatrzymanie-policja3-218x150.jpg)



![Seria pożarów w Rzeszowie u progu 2026 roku. Jest ważny apel strażaków [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/01/pozary-rzeszow-2026-4-218x150.jpg)
![Zniknął po zmroku. Strażacy użyli nowoczesnego sprzętu [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/01/poszukiwania-dron-218x150.jpg)

![Groźna kolizja. 18-latek wpadł w poślizg i uderzył w rejsowy autobus [ZDJĘCIA] kolizja autobus osobówka](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2025/12/OSP-KSRG-Fredropol-zderzenie-busa-z-osobowka-02-218x150.jpg)
![Dramatyczna walka z ogniem. Płonął budynek gospodarczy tuż obok domów [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2025/12/Pozar-budynku-gospodarczego-Narol-00-218x150.png)







![Rzeszów podsumowuje rok rekordowych inwestycji. Ponad 800 mln zł na cztery kluczowe zadania [ZDJĘCIA] oczyszczalnia ścieków w Rzeszowie](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2025/12/MPWiK-Rzeszow-218x150.jpg)

![Rzeszowski talent błysnął na Rajdzie Barbórka. Adrian Rzeźnik piąty w kultowych zmaganiach [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2025/12/rajd-barborka-adrian-rzeznik-materialy-prasowe5-218x150.jpg)


![Dostawczak w Jeziorze Solińskim. Internauci snują teorie – nikt nie trafił [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2025/11/polanczyk-dostawczy-w-wodzie-06-218x150.png)





















![Sylwestrowa bójka pod Rzeszowem. Policja zatrzymała 14 pseudokibiców Stali i Resovii [WIDEO]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/01/zatrzymanie-policja3-100x70.jpg)

