Reklama

Dyskusyjny Klub Filmowy „Klaps”, działający w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie, zaprasza na wrześniowe projekcje filmowe. W programie ekranizacje nagradzane na międzynarodowych festiwalach.

„Klaps” ma 65 lat

„Klaps”, to jeden z najstarszych tego typu klubów w Polsce, który nieustannie przyciąga nowych widzów. Jego 65-lecie jest dowodem na trwałość i znaczenie tego miejsca na kulturalnej mapie Rzeszowa.

Program wrześniowych projekcji

  • 02.09.2024 r. – „WYTŁUMACZENIE WSZYSTKIEGO”, reż. Gábor Reisz
  • 09.09.2024 r. – „MNICH I KARABIN”, reż. Pawo Choyning Dorji
  • 16.09.2024 r. – „ROZMOWA”, reż. Francis Ford Coppola
  • 23.09.2024 r. – „NIE OBIECUJCIE SOBIE ZBYT WIELE PO KOŃCU ŚWIATA”, reż. Radu Jude
  • 30.09.2024 r. – „BULION I INNE NAMIĘTNOŚCI”, reż. Anh Hung Tran

Godziny pokazów i ceny biletów 

Pokazy filmów odbywają się w poniedziałki o godz. 19:00 w WDK przy ul. Stefana Okrzei 7.
Karnet miesięczny na pięć filmów kosztuje 35 zł, a pojedyncze wejściówki na każdy film – 12 zł. Przed każdą projekcją prezentowane będą Polskie Kroniki Filmowe z lat 70.

WYTŁUMACZENIE WSZYSTKIEGO, reż. Gábor Reisz
gatunek: czarna komedia / produkcja: Węgry, Słowacja 2023 / czas trwania: 123 min.

Uznany węgierski reżyser Gábor Reisz w swoim nowym filmie opowiada o politycznym napięciu, które odczuwalne jest każdego dnia w jego coraz bardziej spolaryzowanym kraju. Jak przekonuje, bezpośrednią przyczyną tego, by powstał scenariusz „Wytłumaczenia wszystkiego”, były wydarzenia z 2021 roku, kiedy Uniwersytet Sztuk Teatralnych i Filmowych w Budapeszcie stracił swoją autonomię i został całkowicie zreorganizowany przez rządzących, co spotkało się z licznymi publicznymi protestami oraz demonstracjami.

MNICH I KARABIN, reż. Pawo Choyning Dorji
gatunek: dramat / produkcja: Bhutan, Francja, USA, Tajwan 2023 / czas trwania: 107 min

Rok 2006 to moment zwrotny w historii Królestwa Bhutanu. Wraz z abdykacją króla rozpoczęła się droga niewielkiego kraju nie tylko w stronę modernizacji, ale i tego, by stać się najmłodszą demokracją świata. Jednym z fundamentów tego ustroju są wybory powszechne, które nigdy wcześniej nie miały tu miejsca. W tym celu urzędnicy postanawiają zorganizować wybory na próbę, które mają pokazać, z jak wielkim wyzwaniem będą w niedalekiej przyszłości się mierzyć.

Nowy film twórcy nominowanej do Oscara „Lunany. Szkoły na końcu świata” (2019)
Pawo Choyninga Dorjiego to przejmująca, ale i niepozbawiona humoru opowieść o niełatwej transformacji, jaką ma przejść całe społeczeństwo. Reżyser, po raz kolejny ukazując zapierające dech w piersiach krajobrazy, wskazuje, że kluczem do zmian jest zrozumienie przeszłości.

ROZMOWA, reż. Francis Ford Coppola
gatunek: dramat, thriller / produkcja: USA 1974 / czas trwania: 113 min
W tym roku mija 50 lat od powstania arcydzieła Francisa Forda Coppoli. Utrzymana w konwencji thrillera „Rozmowa” zadaje pytanie dotyczące władzy, moralnej odpowiedzialności a także skutków postępującego rozwoju technologicznego. Została zrealizowana dwa lata po „Ojcu chrzestnym”. Reżyser zwykł mówić, że film o Vito Corleone zrealizował tylko po to, by mieć środki na nakręcenie właśnie filmu o Harrym Caulu. Finansowy i artystyczny sukces opowieści o mafijnej rodzinie spowodował, że Coppola mógł ziścić swój wymarzony projekt.

NIE OBIECUJCIE SOBIE ZBYT WIELE PO KOŃCU ŚWIATA, reż. Radu Jude
gatunek: czarna komedia / produkcja: Rumunia, Francja, Chorwacja 2023 / czas trwania: 163 min

O swojej nowej produkcji Radu Jude mówi, że to połączenie komedii ze specyficznym kinem drogi. Zestawiając teraźniejszość z przeszłością, reżyser tworzy sugestywny i prowokacyjny obraz wyzysku, społecznych nierówności, pracy i nowej ekonomii.

BULION I INNE NAMIĘTNOŚCI, reż. Anh Hung Tran
gatunek: dramat / produkcja: Francja 2023 / czas trwania: 135 min

„Bulion i inne namiętności” (nagroda za reżyserię na festiwalu w Cannes) wciąga w świat doskonałej francuskiej kuchni, ale przede wszystkim w zmysłowy sposób pokazuje, że poprzez potrawy, smaki i aromaty można wyrazić najgłębsze uczucia. 
Tran Anh Hung, luźno opierając scenariusz na powieści Marcela Rouffa i inspirując się autentyczną postacią Anthelme’a Brillata-Savarina, łączy romans z poetyckim kinem kulinarnym. Udowadnia również, że kino może oddawać niezwykły smak i aromat potraw, tak aby widz mógł rozkoszować się każdym ujęciem.

Dyskusyjny Klub Filmowy „Klaps” realizowany jest przez WDK w Rzeszowie ze środków budżetu Województwa Podkarpackiego i przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

(Red)

fot. WDK Rzeszów

Reklama