Zdjęcie: Dawid Czyż/WSIiZ

Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania uroczyście zainaugurowała 29. rok akademicki. Zgodnie z uczelnianą tradycją inauguracja odbyła się w Centrum Edukacji Międzynarodowej w kampusie WSIiZ w Kielnarowej. Uroczystość obfitowała w wiele ważnych wydarzeń.

Jak mówił rektor Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie dr hab. Andrzej Rozmus, prof. WSIiZ – inauguracja roku akademickiego to jak zaciąganie długu zaufania wobec nowo przyjętych studentek i studentów pierwszego roku studiów.

Zdjęcie: Dawid Czyż/WSIiZ

– Od dziś jesteśmy waszą uczelnią, miejscem studiowania, nabywania kompetencji zawodowych, poznawania świata, nowych ludzi, nowych idei i perspektyw. Drodzy studenci, jesteśmy po to abyście uzyskali jakościowe wykształcenie, ale również jesteśmy po to, aby wzmocnić wasze dążenie do ufności i szacunku dla siebie, do własnej samosterowności, odrębności i samodzielności – mówił zwracając się do studentów rektor, dr hab. Andrzej Rozmus, prof. WSIiZ.

Projekty i plany

Rektor w swoim przemówieniu wspomniał o informatycznym projekcie szkoleniowym dla 10 tysięcy obywateli Ukrainy, prowadzonym wspólnie z amerykańską firmą CISCO. Uchylił też rąbka tajemnicy o nowym projekcie z obszaru IT, ukierunkowanym na potrzeby odbudowującej się gospodarki Ukrainy, który WSIiZ będzie realizowało wspólnie z Ministerstwem Obrony Szwecji.

Wspomniał także o projekcie transformacji systemu produkcji żywności opracowanym przez prezydenta WSIiZ – profesora Tadeusza Pomianka wraz z zespołem profesora Wojciecha Misiąga, który był przedmiotem ogólnopolskiej debaty z udziałem polityków, przedstawicieli kluczowych organizacji proekologicznych, rolniczych i eksperckich w polskim sejmie.

Przez blisko 30-letni okres działalności, uczelnia współpracowała z wieloma osobami, organizacjami, firmami czy stowarzyszeniami, z którymi wspólnie podejmowała wyzwania.

– Nie bylibyśmy tutaj gdzie jesteśmy, nie rozwinęlibyśmy Centrów Wspierania Biznesu i Rzeszowskiej Szkoły Menedżerów w Wyższą Szkołę Informatyki i Zarządzania, gdyby nie współpraca i sojusze na rzecz rozwiązywania konkretnych problemów społecznych czy gospodarczych – powiedział rektor Rozmus.

Projekty zagraniczne

Profesor Rozmus przypomniał także, że 28 czerwca 2024 roku rozstrzygnięty został piąty już konkurs w programie Erasmus +, pod hasłem Europejskie Uniwersytety. Efektem tego konkursu było wyłonienie 14 nowych konsorcjów uniwersyteckich. Na listę Uniwersytetów Europejskich trafiło 9 polskich uczelni, a Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie jest w tym gronie jedną z 3 uczelni niepublicznych. WSIiZ wraz z 8 innymi zagranicznymi uczelniami będzie realizował projekt SUNRISE. Inicjatywa Europejskich Uniwersytetów to flagowy program Unii Europejskiej w obszarze edukacji wyższej.

Po przemówieniu rektora goście obejrzeli film podsumowujący miniony rok akademicki. W czasie uroczystej Inauguracji Roku Akademickiego 2024/2025 odbyła się immatrykulacja słuchaczy Seminarium Doktoranckiego z zakresu mediów i komunikacji społecznej oraz nauk medycznych. Ślubowanie złożyli również wybrani studenci pierwszego roku ścieżek polsko- i anglojęzycznych.

 

Zdjęcie: Dawid Czyż/WSIiZ

Wyróżnienia i medale

Podczas uroczystości wręczono Medale Bene Meritus de Academia Zasłużony dla WSIiZ, które z rąk prezydenta Tadeusza Pomianka, prezesa Olgierda Łunarskiego oraz Rektora Andrzeja Rozmusa odebrali: dr hab. Agata Jurkowską-Gomułka, prof. WSIiZ dr inż. Władysław Czajka oraz dr Zbigniew Kozdronkiewicz

Wręczono także akty nominacyjne nowym członkom IV kadencji Konwentu WSIiZ. Jest to organ opiniodawczo – doradczy, w którego skład wchodzą przedstawiciele podkarpackich firm oraz instytucji. IV Konwent WSIiZ został powołany na lata 2024-2028.

Dyplomy 10-lecia „Klas Patronackich” otrzymali dyrektorzy szkół, które od początku uczestniczą w projekcie. Przez 10 lat trwania projektu wzięło w nim udział ponad 80 szkół średnich, a wykładowcy uczelni przeprowadzili ponad 3 tysiące godzi lekcyjnych, warsztatów i gier decyzyjnych.

Konkurs im. prof. Józefa Szajny

Podczas uroczystości ogłoszono także wyniki konkursu II Biennale im. prof. Józefa Szajny.

– To dla nas wielki zaszczyt, że prof. Józef Szajna był członkiem naszej społeczności akademickiej. Profesor był artystą wybitnym, nietuzinkowym, który w swojej twórczości fascynował, ostrzegał i skłaniał do namysłu. Był aktywny jako scenograf, reżyser teatralny, teoretyk teatru, malarz i grafik, w naszej pamięci zapisał się również jako wykładowca i przyjaciel Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie – mówiła dr Barbara Przywara, prorektor ds. Nauczania.

Do konkursu zgłoszono około 165 prac, z czego 35 zostało zakwalifikowanych do wystawy pokonkursowej. Zgodnie z założeniami konkursu jury pod przewodnictwem prof. Patrycji Longawy przyznało nagrodę główną oraz trzy wyróżnienia honorowe.

Wyróżnienia otrzymali – Krzysztof Fąfara, Sofiia Latysheva oraz Emilia Madej. Nagrodę główną otrzymała Anna Wiązownicka. Wszyscy laureaci są studentami 3 semestru studiów I stopnia na kierunku Grafika komputerowa i produkcja multimedialna.

Wzrost rekrutacji

W roku akademickim 2024/2025 studia w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie rozpoczyna wraz ze słuchaczami podyplomowymi blisko 6 000 studentów, w tym 1 300 studentów zagranicznych z ponad 50 krajów świata.

W ramach oferty polsko- i anglojęzycznej studenci będą się kształcić na 17 kierunkach. Najbardziej popularne kierunki studiów w tegorocznej rekrutacji to: Informatyka, Grafika Komputerowa i Produkcja Multimedialna, Kosmetologia i Fizjoterapia. Najpopularniejsze studia anglojęzyczne to: Computer Science, Social Work oraz International Business Management.

Na pierwszym roku naukę rozpocznie 2000 osób. To rekordowy wzrost w porównaniu do lat ubiegłych. Wielkim sukcesem tegorocznej rekrutacji jest blisko 20 proc. wzrost studentów z Polski, którzy rozpoczęli studia na kierunkach polskojęzycznych.

Problemy z wizami

– Niestety prowadzona obecnie przez polski rząd polityka zagraniczna zamknęła przed studentami międzynarodowymi drzwi wielu uczelni – publicznych i niepublicznych – w tym naszej uczelni. Mimo blisko 2000 zgłoszeń studentów z innych krajów, które wpłynęły do WSIiZ, nowy rok akademicki rozpocznie, na ścieżkach anglojęzycznych zaledwie 100 nowych studentów obcokrajowców – mówił rektor Rozmus.

Zdjęcie: Dawid Czyż/WSIiZ

Jak wyjaśniał plany zrekrutowania na te ścieżki znacznie większej liczby studentów zagranicznych, wpłynęła przyjęta przez państwo polskie polityka wizowa, będąca pokłosiem tzw. afery wizowej.

– Ale nie poddajemy się i ufamy, że kolejne miesiące pozwolą nam uruchomić kształcenie na kierunkach, na których chcą u nas studiować młodzi ludzie z innych krajów. Mamy nadzieję, że młodzież, która aplikowała na naszą Uczelnie, nie straci zapału do studiowania u nas w Polsce – dodawał.

Uroczystą Inaugurację 29. roku akademickiego we WSIiZ zakończyła część artystyczna – recital laureatów międzynarodowego konkursu „WSIiZ ma Talent”.

(oparc. Red)

Reklama