Zdjęcie: materiały prasowe
Reklama

Od 1 października wraca bilet zintegrowany. To oznacza, że bilety komunikacji miejskiej w Rzeszowie znów będzie honorowany podczas podróży pociągami Regio i autobusami MPK. Ale jest drożej. 

Bilet Pociąg + Autobus miał wrócić 1 września. Po 5-miesięcznej przerwie. Nie udało się jednak na czas skoordynować systemów do dystrybucji i rozliczania wspólnego biletu. Stąd opóźnienia. 

Wcześniej sprzedażą wspólnego biletu zajmował się Zarząd Transportu Miejskiego w Rzeszowie. Teraz należy to do obowiązków Polregio, ale spółka, oprócz ulg ustawowych czy samorządowych, stosuje też ceny z podziałem na strefy. 

Zintegrowany bilet Pociąg + Autobus daje swobodę przesiadania się z jednego środka lokomocji na drugi. Ale tylko między wyznaczonymi miejscowościami.

– Będzie uznawany na obszarze ograniczonym stacjami Dębica, Przeworsk, Kolbuszowa, Strzyżów, który jest podzielony na 4 strefy kolejowe oraz środkami komunikacji miejskiej na całej sieci obsługiwanej przez ZTM Rzeszów – informuje Jan Andrzej Prawelski z podkarpackiego oddziału spółki Polregio.

Do sprzedaży trafią bilety normalne i ulgowe. Przedszkolakom i uczniom do 24. roku życia przysługuje 49-procentowa zniżka. Studenci i pracownicy służb społecznych do 26. roku życia oraz doktoranci do 35. roku życia płacą 51 proc. mniej.

W pierwszej strefie, do której należą stacje: Rzeszów Główny, Rzeszów Zachodni, Rudna Wielka, Świlcza, Rzeszów Załęże, Strażów, Rzeszów Staroniwa, Rzeszów Osiedle, Rzeszów Zwięczyca, Boguchwała, Miłocin, Zaczernie, Rogoźnica koło Rzeszowa, bilet normalny kosztuje 172 zł, z ulgą 49 proc. – 87,72 zł, a ulgą 51 proc. – 84,28 zł.

W drugiej strefie jest: Trzciana, Będziemyśl , Krzemienica, Łańcut, Wisłoczanka, Babica , Babica Kolonia, Czudec, Głogów Małopolski, Budy Głogowskie. Tu bilet normalny kosztuje 227 zł, z ulgą 49 proc. – 115,77 zł, a z ulgą 51 proc. – 111,23 zł.

Reklama

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Trzecia strefa to już: Sędziszów Małopolski, Ropczyce Witkowice, Ropczyce , Głuchów, Kosina, Rogóżno koło Łańcuta, Grzęska, Zaborów Błonia, Zaborów, Strzyżów nad Wisłokiem, Widełka, Kolbuszowa. Bilet normalny – 295 zł, ulga 49 proc. 150,45 zł, ulga 51 proc. – 144,55 zł.

Najwięcej kosztuje przejazd w czwartej strefie. Za podróż do lub z Lubziny, Dębicy Wschodniej, Dębicy i Przeworska, trzeba zapłacić odpowiednio: 336 zł; 171,36 zł i 164,64 zł.

Bilety strefowe będzie można kupić w kasie biletowej, u obsługi pociągu lub za pośrednictwem mPOLREGIO, KOLEO, E-PODRÓŻNIK BILETY, w przedsprzedaży do 30 dni wcześniej. 

Polregio wykonuje połączenia kolejowe na Podkarpaciu na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego w Rzeszowie. Samorząd ma 5-letnią umowę na świadczenie usług przewozowych, do końca 2025 roku. 

Wspólny bilet został zawieszony 1 kwietnia. Poszło o pieniądze, wpływy z biletów nie pokrywały kosztów funkcjonowania komunikacji zbiorowej.

Przed przerwą, czyli do końca marca, obowiązywały dwie strefy (teraz są cztery). W pierwszej, bilet miesięczny kosztował 156 zł, w drugiej – 190 zł. Studenci za bilet semestralny płacili odpowiednio: 346 i 422 zł, uczniowie: 330 i 400 zł.

(la)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama