Zdjęcie: Sebastian Fiedorek / Rzeszów News

Miał wrócić 1 września, nie ma go do tej pory. Wspólny bilet na przejazdy pociągami Polregio i autobusami MPK Rzeszów zalicza poślizg.

O tym, że bilet Pociąg + Autobus wróci do Rzeszowa informowaliśmy w drugiej połowie lipca br. Bilet na wspólne przejazdy miejskimi autobusami i pociągami Polregio zawieszono od 1 kwietnia, po prawie pięciu latach. Spółka kolejowa nie mogła się dogadać z Zarządem Transportu Miejskiego w Rzeszowie na temat dalszych rozliczeń i cen biletu. 

Na wakacjach Urząd Marszałkowski w Rzeszowie (na jego zlecenie Polregio obsługuje trasy kolejowe na Podkarpaciu) i Polregio zapowiedzieli, że bilet wróci od 1 września br. Mijają już dwa tygodnie, a biletu jak nie było, tak nie ma do tej pory. Zwrócił na to uwagę jeden z naszych czytelników, który o kupno biletu już pod koniec sierpnia pytał w MPK Rzeszów.

W MPK odesłali go do Polregio, a tam naszemu czytelnikowi powiedziano, że MPK ma błędy w systemach. – Jedni odsyłają do drugich. I tak w kółko – zasygnalizował nam pan Mariusz. – Wspólny bilet będzie czy nie? – dopytuje. 

– Nie mamy jeszcze podpisanej umowy cenowej z Polregio. Spółka nie przesłała nam swoich propozycji ani tras, ani stref, w których wspólny bilet będzie obowiązywał – twierdzi Maciej Chłodnicki z Kancelarii Prezydenta Rzeszowa. 

Nieskuteczne próby 

Joanna Szozda, dyrektor Departamentu Dróg i Publicznego Transportu Zbiorowego Urzędu Marszałkowskiego w Rzeszowie, tłumaczy, że na przeszkodzie uruchomienia wspólnego biletu stoją problemy systemowe. – Konieczne jest skorelowanie urządzeń, systemów oraz wypracowanie zasad prowadzenia rozliczenia, edycji oraz weryfikacji takiego biletu – mówi. 

Advertisement

Dlaczego wcześniej takich problemów nie było, a są teraz? Bo wcześniej sprzedażą biletów „Pociąg + Autobus” zajmował się ZTM Rzeszów. Bilet był zapisywany na Rzeszowskiej Karcie Miejskiej. Teraz sprzedażą wspólnego biletu ma się zajmować Polregio, a ta spółka stosuje szereg różnych ulg, nie tylko ustawowych czy samorządowych, których nie ma ZTM.

– Próby synchronizacji systemów i urządzeń trwają dłużej niż pierwotnie planowano – tłumaczy zwłokę dyrektor Szozda. – Obecnie trwają prace nad synchronizacją systemów pozwalających dystrybuować i rozliczać wspólny bilet. Mamy nadzieję, że bilet „Pociąg + Autobus” zostanie wprowadzony na początku października br. – dodaje Szozda. 

Wciąż nie wiadomo, ile będzie kosztował wspólny bilet. Trwają w tej sprawie negocjacje. Z wcześniejszych zapowiedzi urzędników wynikało, że na jednym bilecie będzie można jeździć zarówno autobusami po Rzeszowie, jak i pociągami na obszarze Podkarpackiej Kolei Aglomeracyjnej – do 47 km od stacji Rzeszów Główny. Bilet ma objąć 39 przystanków. 

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama