Zdjęcie: Materiały organizatorów
Reklama

Rzeszów solidaryzuje się z “Margot”, aktywistką LGBT, aresztowaną na dwa miesiące za rzekome zniszczenie furgonetki Fundacji “Pro-Prawo do życia”. W sobotę (8 sierpnia) protest na Rynku. 

Protest odbędzie się pod hasłem: “Rzeszów murem za “Stop Bzdurom” – wszystkich nas nie zamkniecie”. Manifestacja rozpocznie się o 17:00. Akcję organizują Marsz Równości w Rzeszowie oraz Akcja Socjalistyczna.

“Spotkajmy się, by wyrazić naszą solidarność z Margot z kolektywu “Stop Bzdurom”, aresztowaną na dwa miesiące. Spotkajmy się, by wyrazić solidarność z kilkudziesięcioma osobami, zatrzymanymi wczoraj w policyjnych łapankach na ulicach Warszawy” – apelują organizatorzy. 

“Nie zgadzamy się na traktowanie aktywistek, walczących z kłamliwą kampanią nienawiści, jak groźnych przestępców. Nie zgadzamy się na pokazowe akcje policyjnej brutalności.
Solidarnie z Margot. Solidarnie ze “Stop Bzdurom” – dodają. 

“Margot” to Michał Sz., identyfikujący się jako kobieta. Jest aktywistką LGBT z kolektywu “Stop Bzdurom”. W piątek sędzia Sądu Okręgowego w Warszawie Grzegorz Fidrysiak, po zażaleniu prokuratury, zgodził się na dwumiesięczny areszt dla “Margot”.

“Margot” jest podejrzana o uszkodzenie w czerwcu w Warszawie samochodu z banerami antyLGBT należącymi do Fundacji “Pro-Prawo do życia”. Miała też przewrócić kierowcę Łukasza K. w wyniku czego K. doznał obrażeń ciała. 

Sąd pierwszej instancji nie zgodził na aresztowanie “Margot”, ale po odwołaniu prokuratury aktywistka trafiła za kratki. Zatrzymano ją w piątek w warszawskiej siedzibie Kampanii Przeciw Homofobii, co wywołało protesty na ulicach miasta. Policjanci zatrzymali 48 osób.  

W sobotę w wielu miastach w Polsce odbędą się protesty przeciwko aresztowaniu “Margot”. 

– To, co wczoraj wydarzyło się w Warszawie to był pokaz brutalnej, policyjnej siły, wymierzony w aktywistki Stop Bzdurom. Użyte środki nie były niczym uzasadnione – uważa Paweł Preneta z Akcji Socjalistycznej w Rzeszowie. 

Przypomina, że po ataku na Marsz Równości w Białymstoku policja aresztowała 20 osób. – Wczoraj władza jednoznacznie pokazała, że chce zastraszyć osoby walczące o prawa osób LGBT+. Nie możemy się na to zgodzić. Musimy pokazać, że zastraszyć się nie damy – dodaje Preneta. 

(jg, ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ: