Zdjęcie: Bartosz Frydrych / Rzeszów News
Reklama

Msze na cmentarzach na zewnątrz kaplic, brak procesji żałobnych, Dzień Zaduszny bez tradycyjnej procesji na Starym Cmentarzu – to główne zasady wprowadzone przez diecezję rzeszowską na 1 i 2 listopada.

Rząd nadal nie ogłosił, jakie obostrzenia będą obowiązywały w okresie Wszystkich Świętych w związku z pandemią koronawirusa. W piątek premier RP Mateusz Morawiecki zapowiedział, że decyzje w tej kwestii będą podjęte w przyszłym tygodniu. Od soboty cała Polska jest w strefie czerwonej i obowiązują nowe obostrzenia. 

Ale nie dotyczą one, póki co, Kościoła. Co prawda seniorzy powyżej 70. roku proszeni są o ograniczenie przemieszczania się, ale nie dotyczy to sprawowania lub uczestnictwa w sprawowaniu kultu religijnego. Podczas nabożeństw w czerwonej strefie limit wynosi jedną osobę na 7 m kw. To wiadomo od dawna, nowych obostrzeń w kościołach nie ma. 

W piątek Morawiecki mówił, że w przyszłym tygodniu rząd będzie znał krzywą przyrostu zakażeń. – Powtarzam apel o odwiedzenie grobów bliskich parę dni wcześniej lub później. Najważniejsze, aby nie było wielkiej kumulacji osób w jednym miejscu, również na obszarach, gdzie kupuje się znicze lub kwiaty. Zostańmy w domach – apelował premier. 

Instrukcja dla proboszczów 

Nie czekając na nowe obostrzenia w okresie Wszystkich Świętych, kuria diecezjalna w Rzeszowie jeszcze w piątek przedstawiła proboszczom zasady organizacji nabożeństw we Wszystkich Świętych (1 listopada) i w Dzień Zaduszny (2 listopada). Jeden z punktów mówi o tym, by w tych dniach nie organizować tradycyjnych procesji żałobnych.

Jak poinformował ks. Tomasz Nowak, rzecznik kurii rzeszowskiej, w instrukcji jest informacja, by msze święte na cmentarzach we Wszystkich Świętych nie odbywały się w kaplicach, a na zewnątrz, aby między wiernymi była zachowana bezpieczna odległość.

Na głównych cmentarzach Rzeszowa (Wilkowyja i Pobitno) we Wszystkich Świętych odbędą się msze o 14:00, ale na zewnątrz kaplic, bez udziału biskupów i delegacji księży z rzeszowskich parafii i bez procesji za zmarłych. Nie będzie też tradycyjnych procesji z modlitwami za zmarłych, ani w drodze na cmentarze, ani na samych cmentarzach.

– Symboliczne procesje można odprawić w Dniu Zaduszanym w budynkach kościołów parafialnych, ale tylko z udziałem celebransa i asysty liturgicznej – przekazał ks. Tomasz Nowak. 

W Dniu Zadusznym nie będzie również tradycyjnej procesji na Starym Cmentarzu przy ul. Targowej. W tym dniu bp Jan Wątroba odprawi mszę św. w katedrze rzeszowskiej o godz. 18:00. Po eucharystii odbędzie się procesja za zmarłych wewnątrz katedry.

W instrukcji jest też prośba, by proboszczowie namawiali wiernych do odwiedzin grobów nie tylko w pierwszych dniach listopada. Kuria zastrzega, że zapisy instrukcji mogą się zmienić, jeśli rząd wprowadzi nowe obostrzenia w okresie Wszystkich Świętych. „Jeśli by tak się stało, należy odpowiednio reagować, informując o tym wiernych” – instruuje kuria.

Oprac. (ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ: