Zastanawiasz się, jakie swoje umiejętności wpisać do Curriculum vitae, aby zainteresować pracodawcę? Szansa na to, że rekruter zainteresuje się Twoją osobą wzrośnie, jeśli umiejętnie podkreślisz swoje atuty.

Jak w sposób skuteczny opisać swoje umiejętności zawodowe?

Duży odsetek osób w swoich dokumentach aplikacyjnych wymienia wszystkie lub prawie wszystkie umiejętności. Są to na przykład: prawo jazdy kat B, znajomość języka hiszpańskiego, kurs magazynowy itp. Wszystko wygląda niby w porządku, ale pracodawca w swoim ogłoszeniu nie wymienił, że wymaga od kandydata posiadania takich umiejętności. Informacje te z punktu widzenia rekrutera są zupełnie zbędne. Jeszcze inni kandydaci kopiują tylko wymagania, które zawarte są w ogłoszeniu o pracę. Jeśli większość kandydatów zrobi to w ten sposób, to pracodawca  będzie miał przed sobą kilkadziesiąt CV z identycznymi informacjami o umiejętnościach. Rekrutacja to złożony proces, w którym od pierwszego etapu Twoim zadaniem jest się wyróżnić spośród setki innych kandydatów.

myntapps-business-owners_1020x626

 

 

 

Jak się wyróżnić?

Czy zastanawiałeś się nad tym, czy w CV warto dodać sekcję, w której opiszesz swoje umiejętności? Odpowiedź jest prosta i brzmi: tak. Sukcesy zawodowe oraz umiejętności mające związek ze stanowiskiem na jakie aplikujesz, to Twoje najważniejsze atuty. W swoim  Curriculum vitae wymień takie kwalifikacje i zdolności, które wyróżnią Cię spośród wielu innych kandydatów.

inboundto-marketingmeetup-recap_1020x656

Wzór CV podkreślający atuty

Wybierając wzór CV, sięgnij po taki, który ma rozbudowaną i widoczną sekcję, w której opisujesz umiejętności. Przeglądając szablony CV, można zauważyć, że wielokrotnie sekcja ta znajduje się z lewej strony dokumentu. Jest dzięki temu bardziej widoczna dla osoby czytającej. Miejsce, w którym znajdzie się informacja o umiejętnościach, powinno być widoczne na pierwszy rzut oka. Nie umieszczaj takiej wiadomości na końcu CV, ponieważ mijałoby się to z celem, jaki chcesz osiągnąć. Wypisz natomiast tylko te umiejętności, które związane są z pracą na stanowisku, o jakie się ubiegasz. 

Co nie powinno znaleźć się w profesjonalnie napisanym życiorysie zawodowym?

Nie umieszczaj w swoim CV umiejętności miękkich. Te informacje wpisuje każdy. Do tego typu umiejętności należą między innymi: praca w stresie, praca w zespole, komunikatywność, autoprezentacja. Wiedza o tym nie jest przydatna z punktu widzenia rekrutera. Dużo zbędnych informacji w CV to większe prawdopodobieństwo, że rekruter nie przeczyta tego, co najważniejsze i co stanowi Twoje atuty. Pracodawca w Twoim życiorysie szuka danych, które będą zgodne z jego wymaganiami. Dlatego nie wpisuj umiejętności zupełnie nie mających związków z zaprezentowaną ofertą pracy.

Odnieś się do każdego z wymagań przedstawionych w ofercie pracy

Ogłoszenie o pracę jest rodzajem oferty. Przeczytaj je bardzo uważnie. Dowiesz się z niego bardzo dużo, ułatwi to wpisanie umiejętności, które staną się atutami. W każdym ogłoszeniu o pracę powinien zostać umieszczony szczegółowy opis wymagań. Niewiarygodne są ogłoszenia, w których pracodawca takich informacji nie zamieścił, lub wymagania są bardzo mocno ograniczone. Wiarygodne ogłoszenie o pracę, w opisie stanowiska zawiera:

1. nazwę firmy i jej ogólny opis, w tym lokalizację

2. szczegółowy opis stanowiska oraz zakres obowiązków pracownika

3. wymagane dokumenty aplikacyjne

4. dane kontaktowe pracodawcy takie jak adres, telefon, e-mail

5. informacje o zakończeniu postępowania rekrutacyjnego

Niekiedy, na pierwszy rzut oka, ogłoszenie o pracę może wyglądać dość niestandardowo. Wyróżnisz się, wykazując inicjatywę, kontaktując się z osobą, która prowadzi rekrutacje. Po dokładnej analizie ogłoszenia o pracę pojawią się zapewne pytania, na które powinieneś sobie odpowiedzieć. Pomyśl o tym, czy masz odpowiednie kwalifikacje na dane stanowisko. Jeśli posiadasz, certyfikaty wymagane do wykonywania pracy dołącz do swojego CV. Odpowiedz sobie na pytanie, czy w przeszłości wykonywał podobne obowiązki i czy możesz pochwalić się sukcesami w tym zakresie. Jeśli w ogłoszeniu podano numer referencyjny, zapamiętaj go i w swojej aplikacji powołaj się na niego.

in-defense-of-millennial-narcissism_1020x695

Wzory CV

Jeśli ubiegasz się o swoje wymarzone stanowisko pracy, możesz skorzystać z gotowych wzorów CV. Jest to przydatne rozwiązanie, szczególnie w sytuacji, kiedy nie masz za wiele czasu, lub nie wiesz jak samodzielnie napisać  Curriculum vitae. Jest to także dobra ewentualność wtedy, gdy niezbyt dobrze radzisz sobie z obsługą pakietów biurowych. 

Korzystając z kreatora CV możesz stworzyć profesjonalny życiorys zawodowy. Spośród wielu szablonów, znajdziesz również takie, w których będziesz mógł podkreślić swoje atuty. Co należy zrobić? Wybierz jeden z wielu szablonów CV. Dodaj do niego wszystkie niezbędne informacje. Stwórz własną kolorystykę w wybranym wzorze życiorysu. Możesz stworzyć wyjątkowy i unikalny dokument, dokładnie odpowiadający na Twoje potrzeby. Wzory CV dostępne są na wiele stanowisk. Korzystając z kreatora napiszesz w bardzo szybkim czasie życiorys zawodowy pod potrzeby pracodawcy.  Przeczytaj też o czym pamiętać aplikując o pracę na blogu klosinski.net.

Przeciętny czas, jaki spędza rekruter przeglądający dokumenty nad jednym CV, to siedem sekund. Jest to bardzo mało czasu. Co dzieje się z dokumentem, który nie wzbudzi zainteresowania rekrutera? Ląduje w koszu. Szukaj takich wzorów CV, które pozwolą się Tobie wyróżnić, zaciekaw i zaintryguj pracodawcę. Dzięki takim rozwiązaniom już nie musisz ograniczać się do jednej kolorystyki, układu strony czy wielkości czcionki. Podstawowym warunkiem jest jedynie to, aby stworzony dokument był czytelny dla pracodawcy. Szablony CV można podzielić na:

– kreatywne

– nowoczesne

– klasyczne

Z kreatora CV może skorzystać zarówno osoba z długoletnim doświadczeniem, jak i pracownik dopiero zaczynający swoją pracę. Do najważniejszych zalet tego rozwiązania można zaliczyć oszczędność czasu oraz wygodę. Nie trzeba martwić się formatowaniem. Wystarczy wybrać jeden z wielu szablonów CV i wpisać do niego właściwą treść. Inne zalety kreatora CV to: możliwość tłumaczenia wybranej sekcji na dowolny język, formatowanie czcionki, automatyczne wklejenie klauzuli o poufności danych osobowych.

mesa_oficina_20_1020x574

Skuteczność CV

To, czy dane CV będzie skuteczne, w głównej mierze zależy od tego, czy potrafisz zainteresować czytelnika. Doświadczenie oraz umiejętności są największymi atutami. W każdym wypadku CV musi być odpowiedzią na ogłoszenie pracodawcy. Zastanów się, o których atutach możesz napisać więcej, a o których nie wspominać w swoim życiorysie zawodowym. Zamiast powszechnie stosowanych zwrotów, zastosuj swoje indywidualne. W ten sposób wyróżnisz się i zwrócisz na siebie uwagę. Będzie to pierwszy krok do tego, by zdobyć wymarzoną pracę.

Istotne z punktu widzenia pracodawcy informacje poprzyj danymi, liczbami i faktami ze swojego życia zawodowego. Wybierz taki szablon CV, który bardziej zaakcentuje wszystkie Twoje atuty. Dla swojej wiedzy stwórz sobie listę Twoich umiejętności. Za każdym razem, kiedy decydujesz się wysłać niespersonalizowane CV, ryzykujesz tym, że już na samym początku procesu rekrutacyjnego zostanie ono odrzucone. Pamiętaj także o tym, aby list motywacyjny był utrzymany w tym samym charakterze co CV.myntapps-business-owners_1020x626

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama