Fot. Materiały Razem Podkarpackie. Na zdjęciu Martin Irzyk, Agnieszka Itner i Tomasz Grzyb

Agnieszka Itner, Martin Irzyk, Tomasz Grzyb, Liliana Kalinowska i Kamila Mackiewicz-Rossmanith – oni otworzą listy lewicowej partii Razem w wyborach do sejmiku podkarpackiego w tegorocznych wyborach samorządowych.

Wybory odbędą się 21 października. W czwartek podkarpackie struktury Razem zaprezentowały listy z kandydatami, którzy będą walczyć o miejsce w sejmiku podkarpackim. Od 2013 roku rządzi nim niepodzielnie PiS. Podkarpacie jest jedynym województwem w kraju, w którym karty rozdaje partia Jarosława Kaczyńskiego.

Polska – domem dla wszystkich

Razem idzie do wyborów w sejmikach wojewódzkich pod hasłem „Polska – wygodny dom dla wszystkich”. – Codzienne życie w Polsce jest trudne. Polska i Podkarpacie nie jest wygodnym miejscem do życia dla wielu grup społecznych – twierdzi Paweł Preneta, rzecznik podkarpackiego Razem. 

Zdaniem Razem, Polska nie jest wygodnym domem dla osób z niepełnosprawnościami, starszych, rodziców z dziećmi, którzy nie mają samochodu. 

– Wiele z tych problemów może rozwiązać samorząd wojewódzki. Może zadbać o to, by każda wieś sołecka była objęta komunikacją zbiorową, by było dość miejsc w żłobkach, by służba zdrowia była wydajniejsza – uważa Preneta. – Nasza Polska jest domem dla wszystkich, niezależnie od wieku, płci, miejsca zamieszkania, wyznania czy koloru skóry.

W czwartek Razem zaprezentowało liderki i liderów list wyborczych do sejmiku podkarpackiego: Agnieszkę Itner, Martina Irzyka oraz Tomasza Grzyba.

Walka o refundację szczepień ochronnych

Agnieszka Itner otworzy listę w okręgu nr 1, który obejmuje Rzeszów, powiaty: leżajski, łańcucki i rzeszowski. 33-letni Martin Irzyk, programista i analityk, jest liderem listy w okręgu nr 2, który obejmuje powiaty: dębicki, strzyżowski, ropczycko-sędziszowski i strzyżowski. Tomasz Grzyb to z kolei 21-letni student. On startuje z pierwszego miejsca w okręgu nr 3 (Tarnobrzeg i powiaty: kolbuszowski, niżański, stalowowolski i tarnobrzeski).

W pozostałych dwóch okręgach listy otwierają: Liliana Kalinowska (okręg nr 4, Przemyśl, powiaty: jarosławski, lubaczowski przemyski i przeworski) i Kamila Mackiewicz-Rossmanith (okręg nr 5, Krosno, powiaty: bieszczadzki, brzozowski, jasielski, krośnieński, leski i sanocki). 

Agnieszka Itner z zarządu podkarpackiego Razem twierdzi, że samorząd powinien zastępować rząd, tam gdzie on zawodzi, np. w poprawie fatalnego stanu służby zdrowia.

– Będę zabiegała o utworzenie wojewódzkiego programu refundacji wszystkich zalecanych szczepień ochronnych, o rozszerzenie dostępu do nowoczesnych badań prenatalnych, o poprawę warunków leczenia dla pacjentów i pracy dla personelu w szpitalach wojewódzkich – zapowiada Agnieszka Itner. 

Poprawić transport publiczny 

Z kolei Martin Irzyk zwraca uwagę na opłakany stan transportu publicznego. Jego zdaniem to właśnie samorząd powinien wziąć za to odpowiedzialność. Irzyk w samorządzie będzie zabiegał o utworzenie wojewódzkiej spółki na bazie kolei, która prowadziłaby również przewozy autobusowe. Taka spółka miałaby współpracować z PKS-ami. 

Konieczne jest zapewnienie transportu zbiorowego, łączącego co najmniej wszystkie wsie sołeckie – uważa Martin Irzyk. Jego zdaniem to samorząd powinien koordynować rozkłady jazdy przewoźników, także prywatnych. 

Chronić mniejszość, zadbać o powietrze

Tomasz Grzyb, członek Rady Krajowej Razem, współorganizator I Marszu Równości w Rzeszowie, który odbył się 30 czerwca br., mówi, że w sejmiku będzie zabiegał o zmiany w edukacji.

– Jednym z najbliższych mi postulatów jest zapewnienie uczniom i uczennicom ochrony przed dyskryminacją – m.in. ze względu na niepełnosprawność, pochodzenie etniczne, wyznanie, orientację seksualną czy tożsamość płciową – zapowiada Grzyb. 

Liliana Kalinowska przypomina, że Polska jest najbardziej zanieczyszczonym krajem Europy i notorycznie przekracza polskie normy jakości powietrza. – Przez większość roku nie możemy bezpiecznie wychodzić z domów – od smogu chorują zarówno dzieci, jak i dorośli. Musimy zacząć działać – uważa Lilianna Kalinowska. 

„Nie” dla pokropku 

Kamila Mackiewicz-Rossmanith chce, by samorząd był neutralny światopoglądowo. – Nie chcemy, żeby ksiądz jako gość honorowy uświęcał wszystkie wydarzenia publiczne. Świeckość państwa wymaga zachowania bezstronności władz samorządowych wobec przekonań wszystkich obywatelek i obywateli, zarówno tych wierzących, niezależnie od ich wyznania, jak i niewierzących – mówi liderka listy Razem w okręgu nr 5. 

Na listach Razem we wszystkich okręgach do sejmiku podkarpackiego będzie 30 kandydatów: 16 mężczyzn i 14 kobiet. Poniżej pełne listy.

Okręg I (m. Rzeszów, powiaty: leżajski, łańcucki, rzeszowski)

1. Agnieszka Itner, Przedstawicielka handlowa, 48 lat

2. Paweł Preneta, Kierownik projektów informatycznych, 38 lat

3. Barbara Ożóg, Sprzedawczyni, 48 lat

4. Arkadiusz Turoń, Działacz organizacji pozarządowej, 40 lat

5. Sandra Tymczak, Studentka, 20 lat

6. Krzysztof Jasiński, Działacz społeczny i aktywista miejski, 24 lata

7. Anna Gąsior-Niemiec, Tłumaczka, 54 lata

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

8. Dominik Bąk, Działacz organizacji pozarządowej, 27 lat

Okręg II (powiaty: dębicki, mielecki, ropczycko-sędziszowski, strzyżowski)

1. Martin Irzyk, Programista/analityk, 33 lata

2. Monika Rżany, Specjalistka ds. sprzedaży, 41 lat

3. Marek Zagórski, Kontroler produkcji, agent ubezpieczeniowy, 46 lat

4. Agnieszka Jurasińska, Konsultantka ds. jakości oprogramowania, 30 lat

5. Jakub Gawron, Administrator baz danych, 37 lat

Okręg III (m. Tarnobrzeg, powiaty: kolbuszowski, niżański, stalowowolski, tarnobrzeski)

1. Tomasz Grzyb, Student, 21 lat

2. Karolina Dereń, Prawniczka – specjalistka ds. podatków, 32 lata

3. Krzysztof Kotulski, Elektryk, 27 lat

4. Dominika Mróz-Toton, Nauczycielka, 38 lat

5. Mateusz Itner, Przedstawiciel handlowy, 19 lat

Okręg IV (m. Przemyśl, powiaty: jarosławski, lubaczowski, przemyski, przeworski)

1. Liliana Kalinowska, Projektantka wnętrz i scenografii, 37 lat

2. Dariusz Turkiewicz, Grafik projektant, 43 lata

3. Monika Lewicka, Działaczka kulturalna, 45 lat

4. Grzegorz Skórka-Król, Listonosz, 34 lata

5. Katarzyna Rączy, Menadżerka salonu, 35 lat

6. Marek Imiełowski, Programista aplikacji, 27 lat

Okręg V (m. Krosno, powiaty: bieszczadzki, brzozowski, jasielski, krośnieński, leski, sanocki)

1. Kamila Mackiewicz-Rossmanith, Nauczycielka, 44 lata

2. Tadeusz Świec, Rencista, 52 lata

3. Anna Bogaczewicz, Emerytka, 62 lata

4. Hubert Pacioch, Student, 21 lat

5. Marzena Ciwoniuk, Opiekunka medyczna, 42 lata

6. Adam Rossmanith, Nauczyciel, barman, 44 lata

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama