Zdjęcie: Bartosz Frydrych / Rzeszów News

Wzrasta liczba przypadków złamania ciszy wyborczej na Podkarpaciu. W sobotę do wieczora policja otrzymała 18 zgłoszeń. 

Przed południem informowaliśmy o 10 przypadkach złamania ciszy: w Nisku, Łańcucie, Ustrzykach Dolnych, Tarnobrzegu, Jaśle, Krośnie i Rzeszowie. W Rzeszowie na ulicy Podkarpackiej zniszczono 15 banerów Rafała Trzaskowskiego. 

W kolejnych godzinach doszły nowe przypadki łamania ciszy wyborczej: w Dębicy, Przeworsku i Stalowej Woli.

– Zdecydowana większość przypadków dotyczy uszkodzenia plakatów i banerów wyborczych, są też przypadki rozpowszechniania materiałów wyborczych – poinformowała nas po 19:00 podkom. Dominika Kopeć z Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie.  

Cisza wyborcza wyborcza obowiązuje od północy z piątku na sobotę. Złamanie ciszy wyborczej jest wykroczeniem. Grozi za to grzywna – od 20 do 5 tys. zł.

W czasie trwania ciszy nie wolno prowadzić agitacji wyborczej, zwoływać zgromadzeń, organizować pochodów i manifestacji, wygłaszać przemówień, rozpowszechniać materiałów wyborczych, również w internecie, agitować w lokalu wyborczym i podawać wyników sondaży. To ostatnie jest surowo karane – od 500 tys. do 1 mln zł. 

Cisza wyborcza obowiązuje do czasu zamknięcia lokali wyborczych, czyli do niedzieli do godz. 21:00. 

W niedzielę, 12 lipca, druga tura wyborów prezydenckich. Zmierzą się w niej urzędujący prezydent Andrzej Duda, kandydat PiS, oraz Rafał Trzaskowski, kandydat Koalicji Obywatelskiej. Lokale wyborcze będą czynne od 7:00 do 21:00. 

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama