Zdjęcie: Bartosz Frydrych / Rzeszów News

11 kolejnych zgłoszeń o łamaniu ciszy wyborczej na Podkarpaciu w niedzielę do godzin wieczornych odebrali podkarpaccy policjanci.

W sobotę informowaliśmy o 18 przypadkach łamania ciszy wyborczej na Podkarpaciu. W niedzielę do 14:30 policjanci otrzymali 9 kolejnych. W kolejnych godzinach doszły jeszcze dwa incydenty. 

Łącznie wszystkich przypadków łamania ciszy jest już 29. Odnotowano je w powiatach: rzeszowskim, niżańskim, łańcuckim, jasielskim, stalowowolskim, krośnieńskim, przeworskim, tarnobrzeskim, dębickim i bieszczadzkim.

– W niedzielę doszły powiaty: sanocki, lubaczowski i przemyski – precyzuje podkom. Dominika Kopeć z Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie.

Ciszę wyborczą złamano więc w 13 spośród 21 podkarpackich powiatów. – Zgłoszenia dotyczą głównie uszkodzenia plakatów i banerów oraz niedozwolonego umieszczania plakatów wyborczych – dodaje podkom. Kopeć.

Cisza wyborcza obowiązuje do czasu zamknięcia lokali wyborczych, czyli do godz. 21:00. Jej złamanie jest wykroczeniem. Grozi za to grzywna – od 20 do 5 tys. zł.

W czasie trwania ciszy nie wolno prowadzić agitacji wyborczej, zwoływać zgromadzeń, organizować pochodów i manifestacji, wygłaszać przemówień, rozpowszechniać materiałów wyborczych. Cisza wyborcza obowiązuje również w internecie.

Nie wolno też podawać wyników sondaży – za to grozi kara od 500 tys. do 1 mln zł. 

W niedzielę, 12 lipca, Polacy wybierają prezydenta RP. Do drugiej tury dostali się urzędujący prezydent Andrzej Duda (PiS) oraz Rafał Trzaskowski, kandydat Koalicji Obywatelskiej. 

Frekwencja wyborcza do godz. 12:00 w całym kraju wyniosła 24,73 proc. Na Podkarpaciu – 23,59 proc. Więcej informacji na ten temat – TUTAJ.  

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama