Fot. Krzysztof Kurek / Kancelaria Sejmu. Na zdjęciu Paweł Kowal

Znamy ustalenia Rady Krajowej PO. Do boju o Sejm z pierwszych miejsc Koalicji Obywatelskiej w dwóch okręgach na Podkarpaciu wyśle Pawła Kowala i Joannę Frydrych. O Senat z Rzeszowa powalczy Jolanta Kaźmierczak. 

W środę rano w Warszawie zebrała się Rada Krajowa Platformy Obywatelskiej, by domknąć list wyborcze do Sejmu i Senatu. Wybory parlamentarne odbędą się 15 października.

W przypadku Senatu, PO wybrała swoich przedstawicieli w ramach paktu senackiego, który, oprócz PO, tworzą: Lewica, Trzecia Droga (PSL i Ruch Hołowni) oraz Ruch Samorządowy „Tak! Dla Polski”.

Znamy kandydatów, którzy PO będą reprezentować na listach w dwóch z pięciu senackich okręgów na Podkarpaciu. W okręgu nr 56, obejmujący Rzeszów oraz powiaty rzeszowski i łańcucki, wystartuje Jolanta Kaźmierczak, obecna wiceprezydent Rzeszowa. 

Z kolei w okręgu nr 58 wystartuje Adam Woś, burmistrz Sieniawy. Ten okręg obejmuje powiaty: bieszczadzki, jarosławski, leski, lubaczowski, przemyski, przeworski i sanocki oraz miasto Przemyśl (na prawach powiatu).

Pozostałe okręgi senackie na Podkarpaciu – 54, 55, 57 – mają przypaść koalicjantom z paktu senackiego. Decyzje w tym przypadku jeszcze nie zapadły. Nieoficjalnie mówi się, że w okręgu nr 54 może też wystartować Ryszard Petru

Kandydaci KO do Sejmu 

Koalicja Obywatelska (PO, Nowoczesna, Zieloni i Inicjatywa Polska) ma w zasadzie domknięte listy do Sejmu.

Na Podkarpaciu są dwa okręgi: nr 23 (rzeszowsko-tarnobrzeski) i 22 (przemysko-krośnieński). W tym pierwszym liderem listy jest urodzony w Rzeszowie, a mieszkający na stałe w Warszawie poseł KO Paweł Kowal. W drugim krośnieńska posłanka Joanna Frydrych.

Fot. Sebastian Stankiewicz / Rzeszów News. Na zdjęciu Joanna Frydrych

Kto w okręgu nr 23?

Kto jest na dalszych listach? W okręgu nr 23 na drugim miejscu jest posłanka Krystyna Skowrońska, na trzecim Jacek Wiśniewski, prezydent Mielca od 2018 roku. Przez pewien czas wakat był na czwartym miejscu rzeszowskiej listy KO. Otrzymał je Błażej Bieniasz, kandydat Agrounii, która dołączyła do KO. 

30-osobową listę w okręgu nr 23 zamyka Zdzisław Gawlik, obecny szef podkarpackiej PO. 

Między piątym a 29 miejscem są według kolejności: Bogusława Czachor, Krzysztof Lipczyński, Renata Butryn, Sławomir Czwal, Grażyna Potańska, Józef Gdański (były szef podkarpackiej policji), Tomasz Cyran, Zbigniew Możdżeń, Anna Krajewska, Marta Kabara–Dziadosz, Michał Karkut, Krzysztof Trofiniak, Krzysztof Feret (Nowoczesna), Maja Drożdzak, Roman Kołacz, Agata Kawalec-Pałka, Dariusz Bukowski, Marcin Jurzysta (Zieloni), Rafał Niedzielski, Dariusz Żmuda, Agnieszka Wardas, Magdalena Czechowicz-Dulian, Urszula Owsiany, Katarzyna Paluch (Inicjatywa Polska) i Małgorzata Sztaba Cholewa. 

Zdjęcie: materiały Rzeszów News

Kto w okręgu nr 22?

W okręgu nr 22 22-osobową listę zamyka Antoni Pikul, radny KO w sejmiku podkarpackim. Na drugim miejsce tej listy jest przemyski poseł Marek Rząsa, na trzecim Marcin Piotrowski. 

Między czwartym a 21 miejscem są: Marzena Dziurawiec, Krzysztof Kłak, Szczepan Łąka, Iwona Holzman, Jan Zych, Lucja Leja, Bogdan Kuliga, Tomasz Lignar (Zieloni), Maria Januszczyk (Inicjatywa Polska), Artur Dudek, Grażyna Kostka, Maria Słowik, Klaudia Janocha, Tomasz Biały, Adrian Kędryna, Zdzisław Kowalski, Marek Chludziński i Bogna Możdżeń.

Zdjęcie: materiały Rzeszów News

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama