Fot. Sebastian Stankiewicz / Rzeszów News. Na zdjęciu Dariusz Bobak i Agnieszka Itner

Razem walczyli o prawa kobiet, osób LGBT, bronili demokracji, w wyborach będą startowali z dwóch różnych komitetów. Dariusz Bobak będzie na liście Rozwoju Rzeszowa, Agnieszka Itner dała się przekonać Koalicji Obywatelskiej.

O tym, że Agnieszka Itner z partii Razem, znana z walki o prawa kobiet do legalnej aborcji, organizowania strajków kobiet, marszu równości, Manify, wystartuje w wyborach samorządowych (7 kwietnia) do Rady Miasta Rzeszowa sygnalizowaliśmy już 7 lutego.

Itner właśnie nam potwierdziła, że wystartuje w wyborach z listy Koalicji Obywatelskiej w okręgu nr 2. Ma być w pierwszej trójce – na drugim lub trzecim miejscu. Trwają w tej sprawie jeszcze negocjacje. 

Do startu w wyborach Agnieszkę Itner przekonał Mateusz Maciejczyk z PSL, który też ma się znaleźć na liście KO w wyborach do Rady Miasta Rzeszowa. Maciejczyk, obecny radny klubu KO, ma zaś otwierać listę KO w okręgu nr 1. 

Itner nie chce na razie mówić, co zamierza robić, gdy dostanie się rady. – O swoich postulatach będę mówiła w kampanii – uzasadnia.

Zdjęcie: Sebastian Stankiewicz / Rzeszów News. Agnieszka Itner (na pierwszym planie)

Agnieszka Itner zawodowo jest związana z Urzędem Miasta Rzeszowa, pracuje w Wydziale Polityki Społecznej w referacie ds. senioralnych, wsparcia społecznego i projektów, jest opiekunem Rzeszowskiej Rady Seniorów z ramienia miasta. 

Liderzy KO, do której należy m.in. PO, unikają rozmów o konkretnych osobach, które będą na ich listach. – Do czasu rejestracji list nie ujawniam żadnych szczegółów – niczego nie potwierdzam, niczemu nie zaprzeczam – mówi Marcin Deręgowski, szef rzeszowskiej PO. 

Ulica to za mało 

Zdjęcie: Sebastian Stankiewicz / Rzeszów News

W wyborach do Rady Miasta Rzeszowa wystartuje też 49-letni Dariusz Bobak, znany miejski aktywista, także uczestnik prokobiecych demonstracji, antyfaszysta, związany z Obywatelami RP oraz Fundacją Rzeszowskiego Ośrodka Archeologicznego. 

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!

Bobak będzie startował w wyborach z listy Rozwoju Rzeszowa Konrada Fijołka. Fijołek kilka dni temu nazwał Bobaka „najodważniejszym rzeszowianinem”, bo bronił demokracji, wiele razy był zatrzymywany przez policję w akcie „obywatelskiego nieposłuszeństwa”. 

Dariusz Bobak wystartuje do Rady Miasta Rzeszowa w okręgu nr 1. Będzie kandydatem niezależnym, wspieranym przez Nową Lewicę, która ma gwarancję, że kilku jej ludzi znajdzie się na listach Rozwoju Rzeszowa. 

– Dariusz Bobak jest uczciwym człowiekiem, bezkompromisowym, o niespotykanej wrażliwości społecznej. Intelektualista, który wniesie pozytywny ferment do Rady Miasta – nie ma wątpliwości Patrycja Pawlak-Kamińska, współprzewodnicząca NL w Rzeszowie. 

– Darek nie raz już udowodnił swoją odwagę, dzięki czemu mam pewność, że równie odważnie zawalczy o ważne dla Rzeszowa sprawy – uważa Pawlak-Kamińska. – Archeolog, który odkrył w Rzeszowie pokłady społeczeństwa obywatelskiego – dodaje. 

Bobak nigdy nie należał do żadnej partii, nigdy wcześniej też nie startował w jakichkolwiek wyborach. – Nie wszystko da się osiągnąć wychodząc na ulicę. To jest bardzo ważna forma aktywności społecznej i nie zamierzam z niej rezygnować – zapewnia miejski aktywista. 

– Ale chciałbym też mieć wpływ na podejmowanie decyzji, szczególnie w zakresie kultury i dziedzictwa oraz spraw obywatelskich. Mam sporo pomysłów, ale z ulicy są one słyszane bardzo wybiórczo – tak Dariusz Bobak tłumaczy powody startu w nadchodzących wyborach.

Bo jak mówi, „rzeczywistość społeczna bardzo się zmieniła w ciągu ostatnich 8 lat”. – Ruchy obywatelskie bardzo przyczyniły się do zmiany poprzedniej władzy. Mamy aktywistów w parlamencie, powinni oni też pojawić się w samorządach – uważa Bobak. 

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama