Zdjęcie: Sebastian Stankiewicz / Rzeszów News

Karolina Pikuła, najbliższa współpracowniczka Grzegorza Brauna, posła Konfederacji, wystartuje w wyborach na prezydenta Rzeszowa. 

Poinformował o tym w poniedziałek, 19 lutego, w Rzeszowie sam Grzegorz Braun, jeden z liderów Konfederacji i szef Korony Polskiej. – Matka, żona, działaczka, aktywistka – charakteryzował Pikułę Braun, nazywając ją liderką protestów manifestacji patriotycznych, „w obronie zdrowia, życia, wolności, ludności bezpieczeństwa Polaków”.

Pikuła jest szefową rzeszowskich struktur Korony Polskiej, stowarzyszenia „Wolne Podkarpacie”, które urządzało antycovidowe i antyukraińskie manifestacje, wdawała się w pyskówki z policjantami, podpinała się pod protesty kupców, w 2022 r. zaprosiła na Marszu Pamięci Rzezi Wołyńskiej zaprosiła do głosu patostreamera Wojciecha Olszańskiego.

– Ratusz jest do odzyskania – mówiła w poniedziałek Karolina Pikuła.

Trzy lata temu, gdy odbyły się przedterminowe wybory na prezydenta Rzeszowa (wygrał je Konrad Fijołek), kandydatem Konfederacji był Grzegorz Braun. Zajął ostatnie, czwarte miejsce (zdobył 9,15 proc. głosów. Drugi raz Braun tego zadania się nie podjął, do boju wysyła swoją współpracowniczkę, Karolinę Pikułę.

– Mierzymy siły na zamiary – mówiła. – Chcemy być sługami rzeszowian, sługami narodu polskiego – podkreślała Pikuła. Zapewniała o swojej otwartości dla wszystkich wyborców.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!

Karolina Pikuła będzie też liderką listy Konfederacji do Rady Miasta Rzeszowa w okręgu nr 4. W pozostałych trzech listy otworzą: Tomasz Lęcznar z Ruchu Narodowego, Wiesław Walat (były wiceprezydent Rzeszowa) i Jacek Kiczek (były miejski radny PiS, swego czasu wielki marzyciel o koalicji PO-PiS). 

Karolina Pikuła startowała w ubiegłorocznych wyborach parlamentarnych, zakończyła je porażką. Walczyła z ostatniego, 30. miejsca rzeszowskiej listy Konfederacji, otrzymała 6 173 głosy. By zwiększyć jej szanse, Braun był gotów oddać Pikule „jedynkę”.

Pikuła w kampanii nadchodzących wyborów samorządowych (7 kwietnia) zmierzy się z urzędującym prezydentem miasta Konradem Fijołkiem, Waldemarem Szumnym (PiS), Jackiem Strojnym (Razem dla Rzeszowa), Adamem Dziedzicem (PSL)i Jackiem Ćwięką (byłym działaczem Konfederacji). To na razie wstępna lista rywali w prezydenckim wyścigu. 

W poniedziałek Konfederacja podała też swoich liderów w wyborach do sejmiku podkarpackiego. W okręgu nr 1 będzie nim Tomasz Buczek, w okręgu nr 2 – Wojciech Zboch, w okręgu nr 3 – Bogusław Tofilski, w okręgu nr 4 – Mirosław Majkowski, w okręgu nr 5 – Adam Berkowicz. Dziś sejmik jest zdominowany przez PiS.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama