Zdjęcie: Maciej Brzana / Rzeszów News

Do 11 wzrosła na Podkarpaciu liczba incydentów dotyczących łamania ciszy wyborczej. 

W sobotę informowaliśmy o 7 przypadków naruszenia ciszy wyborczej.

– Do tej pory na terenie naszego województwa odnotowaliśmy kilka takich przypadków. Dotyczyły one głównie niszczenia plakatów wyborczych od momentu wprowadzenia ciszy wyborczej. Otrzymaliśmy 10 takich zgłoszeń – informowała nas w niedzielę w południe podkom. Ewelina Wrona z Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie. 

W siedmiu przypadkach dotyczyły one uszkodzenia banerów wyborczych, dwa kolejne niedozwolonego umieszczenia plakatu i nielegalnego ogłoszenia oraz kradzieży plakatu wyborczego. – Do zakłócenia ciszy wyborczej doszło na terenie powiatów: niżańskiego, jasielskiego, bieszczadzkiego i krośnieńskiego – dodawała podkom. Wrona. 

Wieczorem policja otrzymała kolejny sygnał o łamaniu ciszy wyborczej. W powiecie niżańskim ukradziono bilbord. Do godz. 20:00 podkarpacka policja otrzymała informacje o 11 incydentach.  

Cisza wyborcza obowiązuje od soboty od północy i potrwa do czasu zamknięcia lokali wyborczych, czyli do niedzieli – do godz. 21:00. W tym czasie nie można prowadzić agitacji wyborczej, zwoływać zgromadzeń, organizować pochodów i manifestacji, wygłaszać przemówień, rozpowszechniać materiałów wyborczych. Dotyczy to także internetu.

Zabroniona jest również agitacja w lokalu wyborczym polegająca m.in. na eksponowaniu symboli, znaków i napisów kojarzonych z kandydatami i komitetami wyborczymi. Za złamanie ciszy wyborczej grozi grzywna. Najwyższa, od 500 tysięcy złotych do 1 miliona złotych grozi za publikację sondaży w czasie ciszy wyborczej.

W niedzielnych wyborach prezydenckich można głosować na jednego z 11 kandydatów. W Rzeszowie uprawnionych do głosowania jest 150 195 osób. O tym, jak głosować, możecie przeczytać TUTAJ. Pamiętajcie o obowiązku zasłaniania ust i nosa. 

Po zakończeniu ciszy wyborczej stacje TVN, TVP i Polsat podadzą szacunkowe wyniki oparte na badaniu exit poll, czyli na odpowiedziach udzielanych przez wyborców po wyjściu z lokalu wyborczego.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama