Zdjęcie: Sebastian Stankiewicz / Rzeszów News

Premier Mateusz Morawiecki zdecydował, że wybory prezydenckie w Rzeszowie odbędą się 13 czerwca – poinformował we wtorek po południu rzecznik rządu Piotr Müller.

„Główny Inspektor Sanitarny, ze względu na sytuację epidemiczną, wydał opinię wskazującą na zasadność przesunięcia daty wyborów przedterminowych i uzupełniających w samorządach. PKW nie zgłosiła zastrzeżeń. W związku z tym premier podjął decyzję o zmianie terminu na 13 czerwca” – przekazał na Twitterze Piotr Müller.

Przesunięcia terminu wyborów prezydenckich w Rzeszowie należało się spodziewać. W poniedziałek projekt rozporządzenia premiera w tej sprawie opublikowało Rządowe Centrum Legislacji. Już we wtorek Matusz Morawiecki zdecydował ostatecznie, że wybory będą 13 czerwca, a nie 9 maja, jak pierwotnie planowano. 

– Chcemy powoli doprowadzić do tego, by niektóre branże zaczęły wracać w trybie sanitarnym do normalniejszego funkcjonowania. Tak jest również w przypadku wyborów w Rzeszowie. Po co doprowadzać do zwiększenia zagrożenia? Zaczekajmy jeszcze kilka tygodni do momentu, aż fala opadnie jeszcze bardziej – mówił we wtorek Morawiecki.

W piątek GIS wydał rekomendacje, by wybory przesunąć na drugą dekadę czerwca. Powodem ma być „niestabilna sytuacja epidemiczna” w Polsce. Opozycja uważa, że PiS, przeciągając termin wyborów w Rzeszowie, chce uniknąć porażki. Kandydująca z poparciem PiS Ewa Leniart ma słabe notowania. 

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

– Przesuwają wybory w Rzeszowie niemal w ostatniej chwili wyłącznie dlatego, że kampania w mieście fatalnie idzie kandydatce pisowskiej pani wojewodzie Leniart. Jak widać lata się zmieniają, lata mijają, wydarzenia mijają, ale metoda PiS-u jest niezmienna. Nadal króluje bezprawie i niesprawiedliwość – skomentował Michał Kobosko, lider partii Polska 2050. 

W wyborach startują jeszcze: Marcin Warchoł (popierany przez Tadeusza Ferenca), Konrad Fijołek (kandydat opozycji) i Grzegorz Braun z Konfederacji. Wybory muszą się odbyć, bo 10 lutego ze stanowiska prezydenta, po 18 latach rządzenia, zrezygnował Tadeusz Ferenc.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama