Wyjątkowy kalendarz na 2019 rok od podkarpackiej policji. Kup i pomóż [ZDJĘCIA]

1
Reklama

Fotografie przedstawiające różne sytuacje z codziennej służby i życia funkcjonariuszy Policji Państwowej zostały zawarte na 12 kartach kalendarza na 2019 rok wydanego przez Komendę Wojewódzką Policji w Rzeszowie.  

 

Jak poinformowała Marta Tabasz-Rygiel, rzecznik KWP w Rzeszowie, policyjny kalendarz na 2019 rok jest wyjątkowy, bo powstał z okazji jubileuszu 100. rocznicy powstania Policji Państwowej. Fotografie opowiadają o życiu i służbie funkcjonariuszy II Rzeczypospolitej. Celem wydania kalendarza jest pomoc podopiecznym rzeszowskiego oddziału Fundacji Pomocy Wdowom i Sierotom po Poległych Policjantach. Liczba kalendarzy jest ograniczona.

Aby otrzymać egzemplarz, trzeba najpierw skontaktować się telefonicznie pod numerami 510 997 021 lub 796 872 316 i zarezerwować kalendarz, a następnie przekazać datek w wysokości co najmniej 20 zł na konto: Fundacja Pomocy Wdowom i Sierotom po Poległych Policjantach, PKO BP VI O/Warszawa: 74 1020 1068 0000 1802 0059 9167. Tytuł wpłaty: “Darowizna oddział Rzeszów – kalendarz Policja 2019”. 

Na pomysł wydania kalendarza wpadła trójka policjantów KWP w Rzeszowie: kom. Wojciech Kulig (autor zdjęć) oraz podkom. dr Marcin Dziubak i sierż. sztab. Monika Skawińska-Berkowicz. Wydanie kalendarza było możliwe dzięki wsparciu finansowemu Zarządu Wojewódzkiego NSZZP Policjantów, przewodniczącego sejmiku podkarpackiego oraz prezydenta Rzeszowa.

Autorów kalendarza wsparło wiele instytucji i osób prywatnych, udostępniając ubiory, rekwizyty, pojazdy i miejsca, gdzie organizowano sesje fotograficzne. Zdjęcia powstawały w pięknej jesiennej scenerii, w plenerach skansenu w Kolbuszowej (Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej), w parku wokół pałacu zbudowanego przez rodzinę Wodzickich w Tyczynie, w którym obecnie mieści się Liceum Ogólnokształcące, w okolicy Alei Lubomirskich w Rzeszowie i w pomieszczeniach Muzeum Okręgowego w Rzeszowie.

W sesjach uczestniczyli m.in. przedstawiciel Automobilklubu Rzeszowskiego, który użyczył swojej kolekcji zabytkowych pojazdów oraz członkowie Kolbuszowskiego Towarzystwa Retrocyklistów. 

Warto przypomnieć, że Policję Państwową utworzono 24 lipca 1919 roku decyzją Sejmu Ustawodawczego. Funkcjonariusze ubrani w jednolite granatowe mundury, uzbrojeni w karabiny z bagnetami, szable, pistolety lub rewolwery, dbali o bezpieczeństwo obywateli. Patrolowali podległe im tereny pieszo, konno lub na rowerach. Policja Państwowa dysponowała także różnymi markami samochodów i motocykli.

– W 1925 roku utworzono policję kobiecą. Policjantki zajmowały się głównie zwalczaniem handlu ludźmi, sutenerstwa i nierządu. Opiekowały się także sierotami i młodocianymi włóczęgami. Ślub policjanta był uroczystym wydarzeniem, a na zawarcie związku małżeńskiego funkcjonariusz musiał uzyskać zgodę przełożonych – przypomina Marta Tabasz-Rygiel.

Oprac. (ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ:

1 KOMENTARZ

  1. Zawód policjanta trochę się od tamtych czasów zdewaluował, podobnie jak kolejarza, nauczyciela, urzędnika poczty itp, kiedyś to było coś:) Ale bardzo fajne zdjęcia.

Comments are closed.