Zdjęcie: Maciej Brzana / Rzeszów News

Kolejnych 27 wiat przystankowych zostanie wymienionych w Rzeszowie do końca br. Osiem z nich będzie wyposażonych w panele fotowoltaiczne, ale grzać nie będą. 

Zarząd Transportu Miejskiego w Rzeszowie już od kilku lat wymienia wiaty przystankowe. Te stare i obskurne zastępują nowe, z aluminiowej stali z pomarańczowym dachem. W tym roku ZTM chce wymienić kolejnych 27 wiat. Zrobi to firma AJKWK z Krasnego za około 5 mln zł. Inwestycja obejmuje także przebudowę zatok autobusowych.

– Umowa z wykonawcą jest aktualnie w fazie składania podpisów. Sam koszt wymiany 27 wiat to 1,7 mln zł – wyjaśnia Anna Kowalska, dyrektor ZTM w Rzeszowie. 

Wiaty zostaną wymienione przy ulicach: Olbrachta, Przemysłowej, Staromiejskiej, Stączka, Strażackiej, św. Rocha, Langiewicza, Krakowskiej, Siemieńskiego, Kopisto, bł. Karoliny, Wyzwolenia, Chmaja, Krzyżanowskiego, Niepodległości, Ofiar Katynia i Paderewskiego. Na tych przystankach zostaną przebudowane także zatoki autobusowe.

Nowe przystanki będą wykonane ze stali i aluminium oraz szyby ze szkła hartowanego, poddanego laminacji. Każda wiata będzie wyposażona w podświetlaną gablotę z rozkładem jazdy i ławki. Większość nowych przystanków będzie trzymodułowa. – Gdzie zmieści się większy, wówczas zamontujemy wiatę czteromodułową – wyjaśnia Anna Kowalska. 

Osiem z 27 przystanków będzie wyposażonych w panele fotowoltaiczne. Takie wiaty zostaną postawione na: Langiewicza/Hoffmanowej 01, Langiewicza/Wita Stwosza 04, Langiewicza Park 04, Chmaja/Langiewicza 01, Chmaja/Langiewicza 02, Chmaja Bloki 03, Krzyżanowskiego/Armii Krajowej 04, Krzyżanowskiego Bloki 02.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

– Przystanki wyposażone w fotowoltaikę nie będą, przynajmniej na razie, przystankami ogrzewanymi – twierdzi dyrektor Kowalska. 

Po co więc 8 przystanków z panelami fotowoltaicznymi? – Nie zawsze mamy dostęp do przyłącza z prądem. Montaż paneli pozwoli nam wygenerować prąd i zasilić nim wiatę. Ponadto, fotowoltaika ułatwia także przekształcenie w późniejszym czasie zwykłego przystanku w ogrzewany, jeśli zajdzie taka potrzeba – słyszymy w ZTM. 

ZTM z przebudową zatok i postawieniem nowych wiat chce się uporać do końca tego roku. 

(jg)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama