Reklama

Sesje plenarne, wizyty studyjne i warsztaty – coroczna Ogólnopolska Giełda Projektów zaprasza do Rzeszowa. To inicjatywa skierowana do ludzi kultury, animatorów, edukatorów i organizacji pozarządowych, którzy chcą się rozwijać i poszerzać swoje horyzonty.

Ogólnopolska Giełda Projektów organizowana jest przez Narodowe Centrum Kultury we współpracy z lokalnymi i regionalnymi partnerami. Celem konferencji jest prezentacja dobrych praktyk, dzielenie się ciekawymi pomysłami i obserwacjami, inspiracja, zdobywania wiedzy, podnoszenie kompetencji, umiejętności oraz spotkania pracowników sektora kultury.

Po raz pierwszy w Rzeszowie

Giełda jest współtworzona z lokalnymi i regionalnymi instytucjami kultury. Od lat podróżuje po Polsce, promując najlepsze inicjatywy kulturalne, dobre praktyki, ale też lokalne wydarzenia i dziedzictwo danego regionu.

W tym roku po raz pierwszy w historii zawita do Rzeszowie – w dniach 23-25 września. Poznamy wtedy najciekawsze projekty realizowane na przestrzeni ostatniego roku w całej Polsce i służące włączaniu młodzieży w działania kulturalne.

To również jeden z nielicznych w Polsce przeglądów najbardziej wartościowych inicjatyw, ukierunkowanych na budowanie kompetencji kulturowych młodych uczestników i współtwórców kultury.

Inspirować młodzież

Podczas Giełdy poznacie ciekawe, inspirujące projekty angażujące młodzież w działania kulturalne. Konferencja to również doskonała okazja do podzielenia się doświadczeniami, nawiązania kontaktów, integracji środowiska oraz poznawania piękna regionu.

– Mam nadzieję, że zaplanowane sesje plenarne, wizyty studyjne, warsztaty oraz wydarzenia towarzyszące zaowocują w przyszłości innowacyjnymi rozwiązaniami i projektami, które zachęcą naszych odbiorców do aktywnego uczestnictwa w kulturze – podkreśla Robert Piaskowski, Dyrektor Narodowego Centrum Kultury.

Temat przewodni tegorocznej edycji OGP brzmi:„animacja+młodzież”. Młodzież to ważna grupa odbiorców wielu instytucji kultury i organizacji pozarządowych. Programy, projekty, konkursy i inne zajęcia skierowane do młodych są ważnymi punktami działalności. Animacja kulturowa i kulturalna dla tej grupy wiekowej prowadzona jest z wykorzystywaniem zróżnicowanych metod i form.

Teatr Maska i BWA

W czasie Giełdy zaprezentowane zostaną projekty wyłonione w drodze konkursu. W Teatrze „Maska” w Rzeszowie przedstawionych zostanie 14 projektów z różnych obszarów tematycznych: działań teatralnych, edukacyjnych, tanecznych, zdrowia psychicznego oraz dziedzictwa przyrodniczego i historycznego. W programie wydarzenia zaplanowane są prezentacje projektów w formie sesji posterowej, które odbędą się w Biurze Wystaw Artystycznych w Rzeszowie.

– Nic tak dobrze nie buduje kadr kultury jak wymiana kreatywnych pomysłów, wzajemne inspirowanie się i lepsze poznanie. Dlatego w Rzeszowie – mieście innowacji, które bardzo mocno stawia na rozwój życia kulturalnego będziemy dyskutować, podziwiać i uczyć się od siebie – dodaje Konrad Fijołek, Prezydent Miasta Rzeszowa.

12 warsztatów i wizyty studyjne

Uczestnicy wydarzenia będą mogli wziąć udział w 12 warsztatach. Wśród nich znalazły się takie jak: „Schronisko Młodych Marzeń – potrzeby i oczekiwania młodzieży”, „Moje ciało mówi cringe. Moje ciało mówi lol – warsztaty pracy z ciałem”, czy „Kultura otwarta – jedność w różnorodności”.

Ponadto na giełdowiczów czekają ciekawe wizyty studyjne w miejscach kultury regionu Podkarpacia – Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej, Centrum Aktywności Młodzieży w Krośnie, Regionalnym Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie, Muzeum – Zamek w Łańcucie, Ośrodku Garncarskim Medynia, Centrum Kultury w Mielcu i Centrum Kulturalnym w Przemyślu.

Wśród wydarzeń towarzyszących spotkaniom merytorycznym znalazło się silent disco na Skwerze Kultury w Rzeszowie oraz spektakl pt. „(nie)dorośli” przygotowany przez Młodzieżowy Teatr Małych Form „ferment” z Dębicy, który zobaczyć będzie można na scenie Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie.

Organizatorami wydarzenia są: Narodowe Centrum Kultury, Rzeszowski Dom Kultury – współorganizator lokalny, Wojewódzki Dom Kultury – współorganizator regionalny.

Partnerami przedsięwzięcia są: Miasto Rzeszów, Samorząd Województwa Podkarpackiego, Kultura w Rzeszowie, Rada Młodzieży Rzeszowa.

(Red)

Reklama