Reklama

Znalezienie optymalnych rozwiązań dla podkarpackiej kolei – tak w skrócie można opisać cel powstania specjalnego zespołu, powołanego dziś (12 lutego) w Urzędzie Marszałkowskim w Rzeszowie.

Jak poinformował Tomasz Leyko, rzecznik prasowy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego, związkowcy, samorządowcy, przedstawiciele spółek kolejowych wyłonili ze swojego grona grupę osób, która będzie organem doradczym dla Przewozów Regionalnych i samorządu województwa.

W ten sposób powstał „Zespół ds. optymalizacji rozkładów jazdy pociągów i inwestycji towarzyszących poprawie oferty przewozowej”. Pomagać mu będą mniejsze podzespoły utworzone dla każdej linii kolejowej z osobna.

– Kierunek jest jasny i oczywisty – chcemy ożywić przewozy pasażerskie. Musimy znaleźć sposoby aby zachęcić pasażerów do korzystania z kolei. Stąd też nasze ostatnie kroki, spotkania, ale również plany inwestycyjne, które wielokrotnie prezentowaliśmy. Liczę, że zespół nam w tym mocno pomoże – powiedział wicemarszałek Wojciech Buczak.

– Cieszę się i dziękuję marszałkowi, że powołał ten zespół. Doczekaliśmy się chwili, w której będziemy mieli na coś wpływ. To ważny krok w naszej współpracy – stwierdził Jan Szczepański, który w zespole będzie reprezentował związki zawodowe PLK. Jego powstanie to również realizacja porozumienia ze związkami zawodowymi.

Podczas spotkania pojawiły się już pierwsze propozycje i pomysły, które analizowane będą już podczas spotkań zespołu i jego podzespołów. Z kolei burmistrz Głogowa Małopolskiego Paweł Baj podziękował za ponowne uruchomienia połączenia do strefy ekonomicznej w Rogoźnicy.

– To bardzo potrzebny pociąg. Planujemy wspomóc promocyjnie to połączenie. Jest to proces, szybko nie przestawimy nawyków pasażerów. Dojazd pociągiem trwa 11 minut, a dojazd samochodem to niekiedy pół godziny i to jest główny argument. Z Głogowa wiele osób korzysta z tej linii i myślę, że będzie ich więcej – dodał Baj.

W skład zespołu głównego weszli: Jan Lech, Sławomir Chmiel i w zastępstwie Jacek Guzik (Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego), Krzysztof Pawlak i Lesław Świętoniowski (Przewozy Regionalne), Marek Małacha, Krzysztof Leszkowicz (Polskie Linie Kolejowe), Krzysztof Bożek i w zastępstwie Teodor Więcek (Przewozy Regionalne – związki zawodowe), Jan Szczepański i w zastępstwie Andrzej Kubas (PLK – związki zawodowe).

– Skład podzespołów zostanie uzupełniony w najbliższych dniach, ponieważ podczas środowego spotkania zabrakło przedstawicieli niektórych samorządów. Wszyscy obecni zgłosili akces do pracy w tych podzespołach, pierwsze posiedzenie grupy zajmującej się linią 108 zaplanowano już na 17 lutego – informuje Tomasz Leyko.

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ: